Zeman se vrátí na „místo činu“. Ovlivní to volbu nového šéfa ČSSD

  17:15aktualizováno  17:15
Po pětadvaceti letech se Miloš Zeman znovu objeví na volebním sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Zatímco v únoru 1993 se jako představitel radikálnějšího proudu těsně stal novým předsedou sociální demokracie a zahájil její vzestup, v neděli přijede na sjezd své již bývalé strany, která spadla zpět na 7 procent. Jeho vystoupení bude mít vliv i na volbu nového lídra.

„Rád tam přijedu po dlouhé době. Nu a řeknu svůj názor, který nebudu nikomu vnucovat,“ řekl Zeman před týdnem v pravidelném diskusním pořadu s majitelem televize Barrandov Jaromírem Soukupem. Tvrdí, že neukáže prstem na žádného z kandidátů na předsedu ani na místopředsedu, protože by to podle něj bylo monarchistické gesto.

Fakticky to už ale udělal. „Prestiži sociální demokracie určitě neprospělo to, že bývalý předseda Sobotka likvidoval všechny své vnitrostranické oponenty. Například Jiřího Zimolu, kde ten nemohl ani kandidovat z posledního místa kandidátky, což si myslím, že byl tak trochu podraz,“ řekl Zeman minulý čtvrtek.

Kandidáti na předsedu

Zimola je jedním ze sedmi dosavadních kandidátů na předsedu strany a jeden ze zakladatelů stranické platformy Zachraňme ČSSD, kterou na začátku ledna představil spolu s poslancem Jaroslavem Foldynou či bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. 

I když Zemana před prezidentskými volbami  podpořili všichni tři favorité na nového šéfa strany - místopředseda Sněmovny Jan Hamáček, exministr vnitra Milan Chovanec i právě Zimola, byla to právě platforma Zachraňme ČSSD, která k volbě Zemana jasně vyzvala všechny podporovatele sociální demokracie.

„Nejsem lhostejný. Se vší vážností říkám, že mne katastrofa sociální demokracie zasáhla. Jako bývalého předsedu, který tuto politickou stranu dovedl do Strakovy akademie,“ vrátil to stranické platformě Zeman v dopise účastníkům jejího nedávného setkání v Táboře. „V uplynulých letech v sociální demokracii došlo k likvidaci názorových proudů. Kdokoliv, kdo projevil odlišný postoj, byl mediálně dehonestován a v závěru odstraněn,“ napsal Zeman.

V tom má tak Zimola u Zemana evidentně náskok před soupeři. Chovanec byl sice u prezidenta v Lánech před tím, než se část sociální demokracie neúspěšně pokusila den po vítězství ve volbách v roce 2013 svrhnout Zemanem nenáviděného předsedu Bohuslava Sobotku, ale vzápětí přešel na stranu pozdějšího premiéra, schůzku vyzradil novinářům a získal pak post ministra vnitra.

Zeman nezapomíná

I když se po nedávném Zemanově druhém vítězství Chovanec objevil na jednom pódiu s prezidentem, Zeman je znám tím, že nezapomíná a věci, které se ho týkají, si pamatuje velmi dlouho.

Prezidentské volby 2018

„ČSSD trpí stigmatem Miloše Zemana a byť dnes není členem ČSSD, tak je veřejností vnímán jako bytostný sociální demokrat. Jsem přesvědčen, že mu sociální demokracie není lhostejná,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Chovanec. Věří, že Zeman před volbou předsedy strany na nikoho neukáže.

„My jsme se odchýlili od levicové politiky a je otázka, jestli to, co on nám říkal, nebyla pravda,“ přitakal Chovanec dlouholeté Zemanově kritice vůči politice strany, kterou opustil v roce 2007 po sporu s Jiřím Paroubkem. Tehdejší předseda totiž poukázal na to, že právě ze Zemanovy éry je smlouva s advokátem Zdeňkem Altnerem. Ten ČSSD pomohl získat zpět Lidový dům a strana dědicům po zesnulém právníkovi nyní dluží horentní sumu za zastupování.

Zemanovo vystoupení na sjezdu ČSSD bude významné i proto, že prezident je aktuálně spojencem premiéra v demisi Andreje Babiše, jemuž slíbil, že ho podruhé jmenuje předsedou vlády a nechce ho ani omezovat časem při shánění potřebné podpory ve Sněmovně. 

Zeman už před lednovými volbami řekl, že si přeje, aby ČSSD s ANO udělala koalici a opřela se o komunisty, nebo SPD. Vstup do vlády s ANO podporují z favoritů na post předsedy strany Zimola i Hamáček, zatímco Chovanec je proti.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Byly tlaky je usvědčit, vypovídal v kauze ŘSD vyšetřovatel. Porno podstrčili i jemu

Žalobce Michal Hala, který žádá od státu mnohamilionové odškodnění

Obvodní soud pro Prahu 2 v úterý pokračoval výslechem svědků v projednávání žaloby bývalého výkonného ředitele...

Bartošek chce převzít žezlo od Bělobrádka, bude kandidovat na šéfa lidovců

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek byl hostem Jaroslava Plesla v diskusním...

Kandidaturu na post předsedy v pondělí na svém twitterovém účtu oznámil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Nynější...

Zemanova jedenáctá milost. Dostal ji handicapovaný muž neplatící alimenty

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělí vyhověl dalšímu žadateli o milost. Doživotně handicapovanému muži prominul roční trest...Najdete na iDNES.cz