Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman si připadá jako pes od Marty Kubišové. Taky se ptá: Chcete mě?

  6:47aktualizováno  6:47
Bývalý premiér Miloš Zeman považuje přímou volbu prezidenta za férovější. "Občan vám řekne - chci tě nebo nechci tě, no a tak si připadáte trochu jako pejsek v útulku Marty Kubišové, který se také ptá - chcete mě?" prohlásil Zeman v rozhovoru pro iDNES.cz. Za velkou chybu považuje to, jak vláda ustoupila lékařům.

Kandidaturu na prezidenta zvažuji, říká Miloš Zeman | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Za dva roky končí mandát Václava Klause na Hradě. Zeptám se vás jako prognostika - kde bude za ty dva roky on a co budete dělat vy?
Pokud vím, on sám se vyjádřil, že neodejde ať už na chalupu nebo na nějakou vzdálenou univerzitu, takže předpokládám, že se bude nadále aktivně účastnit politického života a kromě toho možná přednášet na některé z domácích univerzit. A pokud narážíte na mou možnou kandidaturu na Hrad, vycházím z toho, že to nemůžu chtít primárně jen já, ale musí to chtít i potenciální voliči. V případě přímé volby prezidenta vyčkám na počet podpisů pod příslušnou peticí a podle toho se teprve rozhodnu.

Vládní koalice zatím ve svém návrhu počítá s tím, že by bylo třeba sesbírat 50 tisíc podpisů, vaše současná strana SPOZ mluví dokonce o tom, že by jich mělo být spíše 100 tisíc. Už máte představu, u koho byste je sháněl?
Lidé sami dospějí k tomu, že ten podpis buď dají nebo nedají. U občana máte jednu výhodu, ten vás nemůže jako kandidáta podrazit, na rozdíl od poslanců nebo senátorů. Občan vám řekne - chci tě nebo nechci tě, no a tak si připadáte trochu jako pejsek v útulku Marty Kubišové, který se také ptá - chcete mě?

Koalice začala s ČSSD oficiálně vyjednávat o přímé volbě prezidenta. Věříte tomu, že to není jenom hra a že spolu na změně Ústavy domluví?
Přiznávám se, že jsem byl vždy, když se mě na to novináři ptali, poněkud skeptický. Argumentoval jsem tím, že kapři si nevypustí vlastní rybník. A politickým stranám by v případě přímé volby unikla možnost kontroly vlastních poslanců a senátorů. Nehledě na to, že by jim unikla i možnost určitých politických obchodů. Proto nevylučuji, že se některá ze stran pokusí zablokovat přímou volbu prezidenta tím, že bude klást některé dodatečné podmínky v oblasti prezidentských kompetencí.

Vy byste je neměnil?
Já si myslím, že jsou to dvě nezávislé otázky a spojuje je pouze ten, kdo chce přímou volbu zablokovat.

Když tedy ČSSD říká, že jí jde například o změnu pravomocí hlavy státu při jmenování členů bankovní rady, soudců Nejvyššího soudu či při udělování milostí, chce přímou volbu zablokovat?
Nemohu to vyloučit, ale stejně tak se to může týkat jakékoli jiné strany, která přijde s dodatečnými podmínkami. Když se pustíte do změny pravomocí hlavy státu, otevíráte Pandořinu skříňku. Samotná přímá volba vyžaduje změnu jednoho paragrafu Ústavy, i když je pravda, že bude potřeba přijmout ještě prováděcí zákon. Ale když začnete bourat Ústavu, nemáte, kde byste se zastavil. A je tam tolik možností, abyste na konci mohl tvrdit - chtěl jsem přímou volbu, ale partneři nepřijali naše podmínky.

Odpůrci grossovsko-paroubkovské politiky budou asi volit Haška

Určitě sledujete dění v ČSSD před jejím sjezdem. Kdyby to bylo na vás, vybral byste si Michala Haška nebo Bohuslava Sobotku?
Předeslal bych, že jsem sociální demokracii opustil před čtyřmi lety pro zásadní nesouhlas s politikou Jiřího Paroubka. Necítím se proto oprávněný vyjadřovat se k dění v sociální demokracii. Na druhé straně jako vnější pozorovatel - a to se týká každé politické strany - mohu říci, že v každé straně existují dvě názorové skupiny. Jedna, která si přeje kontinuitu, a jedna, která si přeje změnu. Domnívám se, že ti, kteří si přejí kontinuitu dosavadní politiky, budou podporovat Bohuslava Sobotku, protože byl prvním místopředsedou jak za Grosse, tak za Paroubka a nese tak v dobrém i zlém vysokou míru spoluodpovědnosti za tehdejší politiku. Ti, kdo si nebudou přát pokračování grossovsko-paroubkovské politiky, budu pravděpodobně volit reprezentanta změny a tím je v tuto chvíli Michal Hašek.

Prezident Václav Klaus a Miloš Zeman při společném setkání na Hradě.

Hašek na krajských konferencích ČSSD mluvil o tom, že strana musí urovnat vztahy s bývalými předsedy a výslovně vás jmenoval. Oslovil vás už osobně, potkali jste a bavili o možné spolupráci?
O svých soukromých setkáních už několik let neinformuji a vždy říkám, že pokud k nim dochází, tak vždy z iniciativy druhé strany. Jinak s Michalem Haškem se smiřovat nemusím, s ním žádný konflikt nemám.

Kdyby vám byl nabídnut návrat do sociální demokracie, přijal byste to?
Považoval bych to za neadekvátní. Když sám založíte nějakou politickou stranu, máte jí být věrný až do konce života. A Strana práv občanů je první a poslední strana, kterou jsem založil. Z jejího čela jsem sice odešel, ale velice si vážím toho, že je tam teď o generaci mladší pětičlenné vedení, z něhož tři nebyli nikdy v žádné straně a dva v jediné, v sociální demokracii.

Považuji za chybu, že se vláda nechala vydírat lékaři

Jak byste jako bývalý premiér zhodnotil vládu Petra Nečase přibližně po půl roce jejího fungování?
Poněkud mě překvapilo, že tato vláda nejprve vydá silná prohlášení a pak z nich potichu ustupuje. Bylo by pak možná lepší ta silná vyjádření ani nevydávat, nebo je pak dodržovat. Mám tím na mysli jednak aféry, které pronásledují jednotlivé ministry, ale i hrozby lékařů. Naprosto chápu mzdové požadavky zdravotníků, zdůrazňuji zdravotníků, nejen lékařů a v článku, který jsem nedávno publikoval, jsem navrhl, jak peníze na to nalézt uvnitř zdravotnictví, a to v oblasti lékové politiky. Ale nikdy v životě jsem se nenechal vydírat. A jestliže se tato vláda nechala vydírat Lékařským odborovým klubem, pak si myslím, že to byla chyba.

Překvapilo vás opravdu, že jim vláda ustoupila, když dalo výpověď tak velké množství lékařů, téměř čtyři tisícovky, a někteří byli připraveni odejít radši pracovat do ciziny?
Já jsem si spočítal, kam by odešli. A dospěl jsem k názoru, že drtivá většina z nich nemá kam odejít. Aby si otevřeli soukromou praxi, museli by uzavřít smlouvu s pojišťovnou. A pojišťovny oznámily, že nové smlouvy neuzavřou. Aby odešli do zahraničí, museli by perfektně ovládat jazyk, museli by si tam najít byt, přestěhovat rodinu a tak dál. Z těchto důvodů si myslím, že lékaři při své hrozbě neměli zabezpečenou ústupovou cestu a vláda si to měla uvědomit.

Čekáte, že teď na vládu zatlačí podobně další skupiny zaměstnanců, třeba hasiči nebo policisté?
Velmi pravděpodobně ano a vznikne tak dominový efekt. Zdůrazňuji, že jsem pro zlepšení platových podmínek policistů, hasičů i zdravotníků na rozdíl třeba od státních úředníků, kterých je zbytečně mnoho, ale dá se toho dosáhnout cestou vyjednávání a navržením zdrojů pro takové platové úpravy. Jestliže zahraniční farmaceutické firmy inkasují patentové poplatky, které představují až dvě třetiny ceny léků, tak by bylo možné ušetřit až 20 miliard korun tím, že by se u běžných nemocí aplikovala takzvaná generika, tedy léky bez patentové ochrany.

Důchodová reforma je nový typ tunelu

Vládní koalice se domluvila na důchodové reformě. Lidé se budou moci sami rozhodnout, zda si budou dobrovolně spořit na část penzí ve fondech. Zároveň se u řady věcí výrazně zvýší daň z přidané hodnoty. Co si o tom myslíte?
Jsem odpůrcem navrhované penzijní reformy a podporoval jsem vždy rozvíjení průběžného systému, který nelze vytunelovat, protože v něm nic není. Velice mě potěšilo, že třeba ekonomové Šichtařová a Pikora zastávají podobné stanovisko, byť jsou to pravicoví ekonomové. Je vidět, že v některých věcech se s nimi mohu shodovat. Také si myslím, že důchodová reforma je v podstatě nový typ tunelu, podobně jako byly dříve kampeličky.

Až se jednou vaše dcera bude rozhodovat, zda si bude průběžně spořit v penzijním fondu, tak jí budete doporučovat, aby to nedělala?
Myslím, že člověk se má rozhodnout sám a nebudu tedy ani svoji dceru přesvědčovat. Pokusím se jí ale vysvětlit, proč došlo ke krachu Maxwellova penzijního fondu, proč došlo ke krachu zaměstnaneckého fondu firmy Enron a proč si myslím, že je lepší zacházet se svými úsporami způsobem, který nepřinese neúnosně vysokou míru rizika. Kromě toho, pokud se moje dcera bude vdávat, zařizovat si byt a podobně, tak si spíš vezme hypotéku, než by si spořila na stáří a já zastávám názor, že teprve ve středním věku, kdy schopní lidé dosahují už poměrně vysokých příjmů si mají úspory rozumným způsobem odkládat na stáří, ale ne je dávat mnohdy pochybným institucím.

Nedávno jste napsal - ještě než vláda zveřejnila svůj návrh penzijní reformy - že byste byl pro zvýšení DPH. Takže tento návrh asi vítáte.
Záleží na tom, k čemu se výnos z DPH použije.Daň z přidané hodnoty je nejvýnosnější částí státního rozpočtu a tento výnos se v žádném případě nesmí projíst. Nesouhlasím ani s tím, aby tento výnos byl použit na stabilizaci důchodového účtu, protože se domnívám, že by bylo daleko lepší zvýšit sociální pojištění z 28 na 30 procent. Peníze vybrané zvýšením daní by se neměly použít na spotřebu, ale na investice, protože jedině investice snižují nezaměstnanost a vytvářejí budoucnost. Spotřeba je jen prodlužování přítomnosti.

Miloš Zeman na své chalupě na Vysočině.

Uvažoval jsem, že napíšu knížku Umění stárnout, ale jsem stále línější

Ještě taková osobnější otázka. Když už několik lete žijete v menší obci na Vysočině, nenudíte se tu trochu?
Ne, naopak. Už před několika lety jsem si vytvořil určitý stereotyp. Je založen na kombinaci procházek přírodou - a Vysočina má nádhernou přírodu - ale když je ošklivo jako dnes, mám kolem sebe rozloženo dvanáct z textů. Z každého z nich - ať už je to knížka nebo jsou to monitory - si přečtu podle míry zajímavosti několik stránek. Říkám tomu čtenářské kolečko a nesmírně mě to baví, protože při tomto stylu četby můžete i srovnávat jednotlivé texty. Řekl bych, že bych spíš potřeboval více času, protože knihy od nejrůznějších autorů se mi tu hromadí a zatím jich víc přibývá, než kolik jich stihnu přečíst.

Vy sám ještě nenapíšete nějakou knížku?
Uvažoval jsem o tom, že bych napsal nepolitickou knížku, která by se jmenovala Umění stárnout, ale v poslední době jsem stále línější a myslím si, že než poučovat jiné, jak mají stárnout, je daleko lepší zkusit to na sobě sám.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...Najdete na iDNES.cz