Zeman provokuje. Chválí Klause jako prezidenta

  7:26aktualizováno  7:26
Je to tak trochu schválnost vůči současnému šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Bývalý premiér Miloš Zeman pochválil Václava Klause jako dobrého prezidenta.

Někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman se před lety s Klausem utkal v boji o Hrad. Odešel poražen. | foto: David NeffMF DNES

V rozhovoru, který Zeman poskytl televizi Prima, také sociální demokracii poradil, aby na sjezdu nepřijímala usnesení, jímž by svým zákonodárcům zakázal podporovat Klause při volbě prezidenta.

Paroubek přitom právě usnesení zakazující podporu Klause hodlá prosazovat a prohlásil, že kdyby neprošlo, nechtěl by ani stranu vést.

"Poslanci hlasují podle svého svědomí. V tajné volbě je stejně vše jinak," řekl Zeman. Sám s tím má ostatně zkušenost: v roce 2003 ho právě v tajné volbě nepodpořila část ČSSD, a tak zcela propadl.

Jako soupeře doporučil Benešovou či Rychetského
Kdyby se už měl hledat Klausův soupeř v boji o Hrad, doporučil Zeman ČSSD buď bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, či Pavla Rychetského, který nyní vede Ústavní soud. "Byl jedním z nejúspěšnějších ministrů v mé vládě," pochválil ho.

Rychetský však o duel s Klausem nemá zájem. "Považuji mé současné uplatnění za užitečnější," řekl MF DNES. Část ČSSD ho do soupeření o Hrad chtěla vyslat již v roce 2003, ale ani tehdy neměl zájem.

Benešová, která nyní pracuje v advokátní kanceláři, považuje úvahy o tom, kdo bude kandidovat, za předčasné spekulace. Faktem je, že ČSSD uvažuje i o tom, že by dobrým kandidátem mohla být žena.

Paroubek se Zemanovými doporučeními ohledně Klause i jiných kandidátů nehodlá zabývat. Považuje to za schválnost. "My budeme na sjezdu hovořit o tom, co by měl kandidát splňovat, aby měl šanci získat širokou podporu, ne jen v naší straně," řekl Paroubek.

Rady k prezidentské volbě nejsou jediné popíchnutí Zemana vůči Paroubkovi. MF DNES také řekl, že ČSSD nemá být "stranou jednoho muže", a proto by měla do svého vedení zvolit za místopředsedy Miloslava Vlčka a Petra Hulinského.

To jsou přitom dva lidé, které právě Paroubek ve vedení strany nechce. "Zeman by se měl hlavně ČSSD omluvit za nevýhodnou smlouvu s advokátem Altnerem, až pak ať říká něco jiného," odbývá výpady svého ještě nedávného spojence Paroubek.

Jeho vliv klesá, ale umí škodit
Jaký je vlastně reálný vliv Zemanových slov na dění v ČSSD? Vystupoval proti svým nástupcům Vladimíru Špidlovi i Stanislavu Grossovi, postupem času se však k Zemanovi hlásí méně sociálních demokratů i jeho dřívějších spojenců.

"Zemanův vliv klesá, ale umí ho maximalizovat. Je jako červotoč, dokáže škodit. Nebýt jeho intrik, těžko by Mirek Topolánek na svou stranu získal poslance Melčáka a Pohanku," hodnotí současný Zemanův vliv politolog Bohumil Doležal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Finanční průvan v centrálách levice. ČSSD čtvrtinu Lidového domu pronajme

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Levici dohání volební porážky. ČSSD pronajme část Lidového domu a bude muset šetřit i v nadcházejících volbách do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz