Zeman prezidentem? Má šanci

  0:01aktualizováno  0:01
Ještě dřív, než odjede na Vysočinu do předčasného důchodu, stane se dosluhující premiér Miloš Zeman možná předmětem povolebních dohadů a obchodů. To, co sociální demokraté dosud říkali spíš polohlasem, teď - po vítězných volbách - zní jasně: Zeman na Hrad! "V každém případě postavíme svého kandidáta na prezidenta," prohlásil sebevědomě v nedělní televizní debatě vítěz voleb Vladimír Špidla. "Svým způsobem jsme to měli udělat už dřív."

Odpovědi na dotaz, zda oním kandidátem bude Zeman, se sice Špidla vyhnul, ale v pondělí za něho odpověděl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Zeman, to je jeden z návrhů, který se objeví. Je to schopný člověk," míní.

Zeman jako nástupce Václava Havla? To prý zní příjemně i komunistickým uším. "Bude-li proti sobě stát Zeman a Klaus, je jasné, že se rozhodneme pro Zemana," řekl šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip.

ČSSD a KSČM bude mít ve sněmovně, která bude příští rok v únoru rozhodovat o novém prezidentovi, v součtu pohodlnou většinu sto jedenáct hlasů. Horší to mají v Senátu, který do toho má také co mluvit. Tam by mohly ČSSD a KSČM "svého" Zemana prosadit až ve třetím kole volby, kdy ke schválení stačí už méně hlasů.

Miloš Zeman v pondělí potvrdil, že mu představa stáří stráveného na Pražském hradě zase tolik nevadí. Říká, že k tomu, aby aspiroval na nejvyšší ústavní funkci v zemi, by musely být splněny dvě podmínky. "Za prvé ta, že o to budu požádán. A za druhé, že by neexistovali jiní průchozí kandidáti. To znamená, že by předem bylo zřetelné, že žádný kandidát nemůže být zvolen," řekl Zeman.

První podmínka může nastat téměř okamžitě a ta druhá hned vzápětí. Zatím to totiž nevypadá, že by se - kromě ČSSD a KSČM - dokázaly jiné dvě strany dohodnout na jednom kandidátovi. ODS, kterou výsledky voleb nejspíš odsoudily do opozičních lavic a do role pozorovatele, se nejspíš přihlásí se svým kandidátem Václavem Klausem. "Jinou osobu nevidím," řekl na rovinu místopředseda strany Ivan Langer v pondělním Právu. Ve sněmovně ani v Senátu však ODS s velkou podporou počítat nemůže.

Další adept, o kterém se zatím mluvilo, lidovec Petr Pithart, také nemá nic jistého. Dokonce ani Koalice (tedy lidovci a Unie svobody) se na něm jako kandidátovi neshodla. "Chceme téma volby prezidenta vnést hned do povolebních jednání. Chceme prosadit přímou volbu, tedy změnu ústavy, což by se ještě dalo stihnout," říká předsedkyně unie Hana Marvanová. Teprve v případě, že se s ČSSD na přímé volbě neshodnou, bude podle ní Koalice přemýšlet, koho na Hrad podpoří.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Bezvízová vstupenka na 10 let. Diplomatický pas může mít ministr i hejtman

Hašek ukázal v Rozstřelu diplomatický pas

Prezident České republiky, senátor, primátor Prahy či hejtman kraje - těm všem vydává ministerstvo zahraničních věcí...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Najdete na iDNES.cz