Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman povyšoval. Náčelník štábu Pavel dosáhl nejvyšší vojenské hodnosti

  10:53aktualizováno  12:01
Prezident Miloš Zeman u příležitosti Dne vítězství povýšil na Pražském hradě tři vojáky a tři válečné veterány do vyšších hodností. Mezi oceněnými byl i současný náčelník generálního štábu Petr Pavel, který tak dosáhl na nejvyšší hodnost - armádního generála.

Generál Petr Pavel | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V Trůnním sále prezident povýšil do nejvyšší vojenské hodnosti - armádního generála - současného náčelníka štábu české armády Petra Pavla.

"Chtěl bych vyjádřit naději, že se Pavel v blízké budoucnosti stane jedním z čelních vojenských představitelů NATO," prohlásil Zeman s tím, že o možném působení českého generála jednal nedávno s šéfem Aliance Andersem Fogh Rasmussenem.

Původně průzkumník a výsadkář působil počátkem devadesátých let jako operační důstojník v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Absolvoval studia na Královské akademii obranných studií v Británii a má za sebou práci v různých mezinárodních štábech.

V roce 2003 například zastupoval českou armádu ve velitelství protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru. V letech 2010 až 2011 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu. Generální štáb vede od roku 2012.

Zeman jmenoval také dva nové generály. Brigádními generály se stali zástupce velitele vzdušných sil a dlouholetý pilot vrtulníků Jaromír Šebesta a zástupce ředitele společného operačního centra ministerstva obrany Petr Mikulenka. Ten byl jedním z prvních českých pilotů a instruktorů na letounech Gripen.

Ocenění pro válečné hrdiny

Milan Píka

Těsně před druhou světovou válkou v roce 1939 utekl do Rumunska a později do Anglie, kde chtěl bojovat jako letec proti nacistům. Vrozená oční vada mu ale zabránila létat. A tak po absolvování anglické vojenské akademie sloužil u anglického letectva jako pobočník velitele a později jako velitel zásobovacího střediska. Domů se vrátil v září 1945 a začal studovat práva, ale ze studií byl brzy vyloučen, stejně jako z armády. V listopadu 1948 byl zatčen, obviněn z plánování únosu svého otce a vlastizrady. Jeho pronásledování bylo však později na nátlak Ludvíka Svobody pro nedostatek důkazů zastaveno.

Do generálských hodností Zeman jmenoval také tři válečné veterány, kteří se zapojili do bojů druhé světové války. Brigádním generálem se stal Milan Píka, syn slavného generála Heliodora Píky, kterého komunistický režim nechal v roce 1949 po vykonstruovaném soudním procesu popravit.

"Do hodnosti generála byl jmenován za své vlastní zásluhy. Ale na druhé straně nemůžeme nevzpomenout na jeho otce Heliodora Píku, který byl zavražděn v roce 1949," řekl prezident Zeman.

Povýšeni do generálské hodnosti byli také Emil Boček a Mikuláš Končický. Boček bojoval proti nacistům jako příslušník 312. perutě RAF v Anglii, později létal u 310. stíhací perutě RAF.  Jako šestnáctiletý v roce 1939 tajně odešel z domova. Dostal se do Bejrútu a zúčastnil se bojů ve Francii v létě 1940. V září téhož roku ve Velké Británii absolvoval pilotní výcvik a byl přijat do RAF.

Končický byl příslušníkem prvního tankového praporu první československé samostatné tankové brigády a prošel všemi boji jednotky na území tehdejšího Sovětského svazu a Československa včetně krvavé Ostravsko-opavské operace.

Končický se narodil 1. ledna 1925 na Volyni. V roce 1944 narukoval v SSSR do československé armády a záhy se stal velitelem tanku. Po válce zůstal v armádě a působil jako pedagog ve vojenské škole ve Vyškově. Za kritiku vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce v 1968 byl propuštěn a perzekvován.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz