Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman poveze papeži Jezulátko a k požehnání základní kámen hospice

  12:40aktualizováno  12:40
Prezident Miloš Zeman požádá v pátek ve Vatikánu papeže Františka, aby požehnal základním kamenům hospice, který bude postaven v Hradci Králové, a domova pro seniory v Újezdu u Brna. „Jako oficiální dar s sebou pan prezident bere kopii Pražského Jezulátka,“ řekl v úterý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Papež František | foto: Reuters

Pražské Jezulátko je světoznámá vosková soška Ježíše Krista v útlém dětství, která je vystavená v pražském chrámu Panny Marie Vítězné.

Kromě toho podle Forejta Zeman předá Svatému otci ještě osobní dar, o němž zatím Hrad nechce hovořit. Na soukromé setkání prezidentského páru s papežem Františkem je vyhrazeno třicet až pětačtyřicet minut.

Protože nevyšla myšlenka, že by papež zavítal do České republiky u příležitosti výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, zvolil Hrad jiné řešení. „Chceme kousek Velehradu přinést Svatému otci do Říma,“ řekl Forejt. Prezidentským speciálem do Říma poletí i pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a ředitel gymnázia a dva studenti se také osobně setkají s papežem Františkem. „Jsme z toho rozechvělí,“ řekl ředitel Michal Hegr.

Už před setkáním s papežem předal nedávno šéf hradního protokolu Svatému otci Zemanův dopis, v němž hlava státu napsala, že sleduje papežovy kroky ve funkci. „Mnohé z nich mě osobně těší, neboť se shodují s mými životními postoji a názory,“ uvedl Zeman. Při setkání s ním bude proto také žádat o požehnání základním kamenům hospice a domova pro seniory s hospicovou péčí. Zeman toto téma dlouhodobě akcentuje. Je přesvědčen, že katolická církev by měla z peněz, které jí vrací stát v rámci restitucí, zřídit víc hospiců.

Návštěva není o mně, říká Forejt k nástupu do Vatikánu

Forejt, o němž se již delší dobu mluví jako o možném novém českém velvyslanci ve Vatikánu, odpověděl zdrženlivě na dotaz iDNES.cz, zda by se při prezidentově cestě mohla řešit i tato otázka. „Jak řekne Duch svatý a pan prezident. Ta návštěva není o mně,“ řekl Forejt.

Spolu s prezidentem letí do Vatikánu jako jeho hosté kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a opat strahovského kláštera Michael Pojezdný. Právě Duka pronese za Zemanovy přítomnosti v bazilice sv. Petra modlitbu za vlast a pak český prezident položí květiny ke hrobu papeže Jana Pavla II. i kardinála Josefa Berana.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz