Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman pohostil na Vysočině velvyslance

  16:58aktualizováno  16:58
Expremiér Miloš Zeman opět na Vysočině potvrdil, že se nechce aktivně angažovat v žádné politické funkci. Snad jen komunálním politikům ČSSD chce pomoci vypracovat kvalitní program, který osloví voliče. Přesto stranou politického dění nezůstal.

Přestože návštěvy diplomatů a jiných hostů z vysoké politiky u expremiéra jsou vesměs soukromé, provází je vždy velká pozornost novinářů.

Média totiž čekají, zda se Zeman nevyjádří k některým aktuálním dějům na politické scéně.

Nejinak tomu bylo ve čtvrtek. Pomoc při tvorbě komunálního programu naznačil Zeman hned poté, co se na svém venkovském sídle v Novém Veselí rozloučil s izraelským velvyslancem Arthurem Avnonem.

"Jsem řadový člen sociální demokracie. Na schůzích místní organizace propaguji zásadu, že bychom měli s prognostickým předstihem zhruba dvou let připravit kvalitní komunální program," prohlásil Zeman.

Zeman do žádných funkcí nechce
"Jsem ochoten se na jeho vypracování podílet, ale v žádném případě nebudu kandidovat do žádných funkcí na jakékoli úrovni," vyloučil expremiér svou aktivní účast v komunální politice.

Neláká ho ani místní samospráva, ani krajské orgány. Vrátit se prozatím nehodlá ani do vysoké politiky.

"Když jsem byl dodatečně informován, že se o tom jednalo na ústředním výkonném výboru, jasně jsem prohlásil, že za současného vedení sociální demokracie nevidím důvod, proč bych kandidoval do předsednictva nebo kamkoli jinam," nechal se slyšet bývalý šéf ČSSD.

O aktuálním dění ve straně je nicméně dobře informován. Reagoval například na skutečnost, že členové ČSSD nemohou podle čerstvého rozhodnutí navenek stranu kritizovat, protože by sociální demokracii poškodili.

"Za mého předsednictví lidé jako Petra Buzková, Michal Kraus, Lubomír Zaorálek či Richard Dolejš kritizovali stranu i mě osobně, aniž by to - soudě podle volebních výsledků - stranu jakkoli poškodilo," poznamenal Zeman. "Záleží totiž na tom, zda je kritika oprávněná."

Velvyslance pozval na dort
Limuzína izraelského hosta přijela před Zemanovu tvrz na minutu přesně. Když Arthur Avnon v jedenáct hodin vystoupil z auta, k Zemanovi ho doprovázela nejen skupina novinářů, ale i policejní ochranka.

"Dobrý den," pozdravil hezky česky izraelský diplomat a zamířil za svým hostitelem. "To je výtečné, že vás zase vidím," uvítal Zeman plynulou angličtinou svého hosta a pozval ho ke krbu na "typicky chlapské setkání", jak se s úsměvem vyjádřil.

Diplomat setrval dvě a půl hodiny a pak málem odjel bez aktovky, pro kterou se musel vracet.

"Byla to soukromá návštěva a o takové návštěvě zásadně nedávám žádné informace. Jsem rád, že jsem vás nasytil," loučil se Zeman velmi stručně s přítomnými novináři.

Nicméně pak ještě jednu otázku dovolil, a sice, zda připravil svému hostu nějaké košer pohoštění. "Nabídl jsem panu velvyslanci dort, který s chutí snědl, a vypili jsme k němu skleničku campari. Vás novináře opravdu zajímá více to, co je v žaludku, než to, co je v mozku. Já to samozřejmě respektuji a jsem zvědav, jestli tuto jedovatou větu budete publikovat," neodpustil si bonmot na adresu médií.

Zeman chodí na běžky a do knihovny
U krbu svého novoveselského bytu je Miloš Zeman očividně spokojen. Jak ale tvrdí, rád si také zasportuje. Svědčí o tom třeba běžky připravené v chodbě. Letošní lyžařskou sezonu si pochvaluje, stejně tak upravené stopy v okolí.

"Přemlouvat na lyže se nemusím, naopak. Když je čerstvý sníh, kolikrát stopu i prošlapávám. Říkám si, že tím pomůžu jiným lyžařům," svěřil se expremiér.

Kromě sportování navštěvuje Zeman také místní knihovnu. "Ta byla nedávno vyhodnocena jako nejlepší na Vysočině a já jsem tomu velice rád. Personál je velmi ochotný a já tam rád chodím," řekl. Dodal, že si tam chodí především pro literaturu faktu.

"Vždy jsem si vážil fakt a nikdy jsem si nevážil emocí. Literatura, která vyjadřuje pouze emoce a ignoruje fakta, je mi bytostně cizí," prohlásil Miloš Zeman.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz