Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman podepsal zrušení třicetikorunových poplatků i třetí sazbu DPH

  15:14aktualizováno  15:14
Třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách budou od ledna minulostí. Vládní novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění podepsal prezident Miloš Zeman. Zůstane jen devadesátikorunová platba za pohotovost. Prezident také podepsal novelu, která zavádí novou, desetiprocentní sazbu DPH.
(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Miloš Zeman ve čtvrtek podpisem stvrdil celkem dvacet zákonů. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Kvůli zrušení poplatků bude činit výpadek příjmů ambulancí a lékáren podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění.

Co prezident podepsal

Některé změny vyplývající ze zákonů, které ve čtvrtek podepsal prezident:

  • Lustrační zákon se bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků státní správy, nikoli na členy vlády a jejich náměstky.
  • Mobilní operátoři nebudou muset přímo informovat klienty o smluvních změnách, které označí za nepodstatné (více čtěte zde).
  • Díky změně jednacího řádu Sněmovny by projednávání zákonů ve mělo být průhlednější. Navrhované změny vždy posoudí garanční výbor.
  • Novela o organizaci sociálního zabezpečení stanovuje, že firmy a soukromé spisovny, které uchovávají mzdové a důchodové listy pracovníků, budou muset po ukončení svého provozu zajistit další úschovu těchto dokladů.
  • Novela o pomoci v hmotné nouzi omezuje vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách. Doplatek bude stát poskytovat provozovatelům ubytoven na prostory, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě.
  • Některé prostředky pro čištění vody v bazénech si lidé budou moci koupit jen po prokázání totožnosti. Bazénovou chemii je totiž možné zneužít k výrobě výbušnin.
  • Za neoprávněné získání bezplatné emisní povolenky bude hrozit finanční sankce. Jejich držitel bude také muset takovéto povolenky vrátit.
  • Chovatelé budou muset svým zvířatům pořídit kvůli unijnímu nařízení nové pasy pro cestu do ciziny (více čtěte zde).

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Pravicová opozice naopak byla pro jejich zachování.

Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat. Vládní předloha zachovává pacientům nynější ochranné limity. Započítávat se do nich mají jen doplatky za léky.

Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS). O jejich zrušení se už v minulosti neúspěšně pokoušely ČSSD a KSČM.

Od ledna budou tři sazby DPH

Mezi zákony, které prezident ve čtvrtek podepsal, je i novela zákona o dani z přidané hodnoty, která od příštího roku zavádí novou, desetiprocentní sazbu DPH. Vztahovat se bude na knihy, kojeneckou výživu a léky včetně veterinárních léčiv.

V současné době platí pro veterinární léčiva základní sazba 21 procent a pro knihy, léky a kojeneckou výživu snížená sazba 15 procent. Od příštího roku tak nově budou hned tři sazby DPH, a to deset, 15 a 21 procent.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Snížením sazby DPH na kojeneckou výživu a potraviny pro malé děti chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Z léků mají do nové snížené sazby spadat radiofarmaka, očkovací látky, léky či chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě. Sněmovna skupinu léčiv v nové sazbě při schvalování novely rozšířila i o veterinární léčiva kvůli tomu, že obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi.

Porodné

Porodné na první dítě zůstane 13 000 korun, při narození vícerčat činí 19 500 korun. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se ale zvýší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. Běžná rodina tak dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20.817 korun čistého.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima.

Třetí položkou jsou tištěné knihy. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

V Poslanecké sněmovně je nyní před schvalováním další vládní novela zákona o DPH. Poslanci v ní chtějí do desetiprocentní sazby zařadit i další položky. Jde o suroviny a potraviny pro lidi s fenylketonurií a celiakií, kteří musí držet zvláštní dietu.

Porodné i větší daňová sleva na druhé dítě

Rodiče budou od ledna dostávat porodné i na druhé dítě, a to 10 000 korun. Rozšíří se i okruh rodin s nárokem na tuto dávku. Počítá s tím vládní novela zákona o státní sociální podpoře.

Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, přijde podle Ministerstva práce a sociálních věcí na 330 milionů korun ročně. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun. Loni stát vyplatil 11 300 těchto dávek, náklady čin

Prezident také podepsal novelu zákona o daních z příjmů, která také navrací slevu na dani pracujícím důchodcům a mění zdanění investičních fondů. Daňová sleva na druhé a další dítě se díky ní zvýší.

Sleva pro pracující důchodce

Pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu 24 840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda. Novela současně s tím omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent.

Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 korun ročně, tedy 1 117 Kč měsíčně. Podle novely se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. U rodin s jedním dítětem se v této věci nic nemění.

Do budoucna chce vláda slevy na děti dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. Do roku 2017 by měla sleva na druhé dítě vzrůst až o 500 korun a na třetí i další dítě o 900 korun měsíčně.

Zákon také mění zdanění investičních fondů tak, aby investice prostřednictvím investičních fondů měly z pozice investora srovnatelné daňové zatížení s investicemi prováděnými individuálně, tedy 19 procent. U vybraných typů investičních fondů, například fondů rizikového kapitálu, má zdanění sníženou pětiprocentní sazbou. Podle ministra financí Andreje Babiše je tato změna vedena snahou zabránit zneužívání investičních fondů ve formě kapitálových společností.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz