Zeman po volebním debaklu neodejde

  7:45aktualizováno  7:45
Podle konečných výsledků historicky prvních voleb do krajských zastupitelstev zvítězila ODS v sedmi krajích, čtyřkoalice v pěti a v jednom komunisté. Pro vládní ČSSD volby skončily debaklem. Její předseda Miloš Zeman přijal plnou odpovědnost za volební neúspěch. Protože však hodlá na jaře příštího roku opustit předsednické křeslo, nepovažuje za rozumné učinit tak okamžitě.

Senátorem byl v prvním kole zvolen jen Josef Zieleniec Shrnutí nejdůležitějších informací a výsledků senátních voleb
Hlasování zadkem Přečtěte si povolební glosu Martina Komárka
Volby: Zvítězila ODS, ČSSD zdrcena debaklem Souhrnné informace o prvních krajských volbách, tabulka s výsledky.
VOLBY ON-LINE Ukončená on-line reportáž s podrobnostmi z průběhu voleb
V Čilé byli i při volbách všichni čilí Jak se volilo v obci s nejmenším počtem obyvatel
Vyhrála pravice Přečtěte si glosu Martina komárka

"Úspěch má mnoho otců a za neúspěch může šéf. Právě proto bych chtěl říci, že přejímám plnou odpovědnost za to, že se nám nejenom v senátních volbách, kde to bohužel bývá zvykem, ale i v krajských volbách, které byly novým experimentem, nepodařilo přimět naše voliče k tomu, aby přišli k volbám," dodal. Asi třetinová volební účast totiž podle Zemana zvýhodnila strany s "takzvaným tvrdým voličským jádrem."

Na druhé straně je premiér přesvědčen o tom, že prosazení krajské samosprávy je úspěchem právě jeho kabinetu.

Špičky ČSSD dohodly v Kramářově vile další taktiku
Předseda ČSSD Miloš Zeman se svými místopředsedy, předsedy parlamentních klubů a krajských stranických organizací v noci na úterý promýšlel strategii a taktiku pro příští dva týdny po krajských volbách a pro podporu pěti sociálnědemokratických senátních kandidátů, kteří postoupili do druhého volebního kola.

Novinářům to po půlnoci řekli účastníci porady, kteří se rozjížděli do svých domovů. "Předsedové seznámí s výsledky porady své regiony," řekl novinářům první místopředseda ČSSD Vladimír Špidla, aniž prozradil jakékoliv podrobnosti.

Sdílnější místopředseda Petr Lachnit uvedl, že regionální organizace "mají silný mandát", aby jednali "na svůj účet". Účastníci porady si podle něj vzájemně vyměňovali informace o tom, jak ČSSD dopadla v jednotlivých krajích, a snažili si vzájemně pomoci.

Žádný ze sociálnědemokratických leaderů nechtěl nic říci o tvorbě povolebních koalic v krajských zastupitelstvech.

ČSSD hodnotila prohru od pondělního rána
Grémium ČSSD začalo už v šest hodin ráno za zavřenými dveřmi projednávat výsledky voleb. Ty totiž skončily pro stranu katastrofálně. Kandidáti sociální demokracie v nich hráli druhé housle.

Místopředsedové ČSSD Vladimír Špidla a Stanislav Gross potvrdili, že vedení strany bylo výsledky voleb rozčarováno. "Musí to vést ke změně politického stylu ČSSD," zdůraznil Špidla. Míní tím větší otevřenost vůči voličům a vysvětlování jednotlivých kroků vlády.

Místopředseda Gross na přímou otázku, zda bude nyní kandidovat na předsedu ČSSD, jen řekl, že se vyjádří později.

Na jednání grémia ČSSD panovala dusná atmosféra, potvrdil kolem osmé hodiny ranní předseda senátorského klubu strany Zdeněk Vojíř. ČSSD totiž dopadla daleko hůř než čekala a je hlavním poraženým tohoto volebního klání. Na osobní odpovědnost a určování hlav, které případně padnou, je podle něj ale ještě brzo.

Jak politické strany obsadily krajská zastupitelstva

kraj

vítěz

2. místo

3. místo

Budějovický ODS čtyřkoalice KSČM
Středočeský ODS KSČM čtyřkoalice
Plzeňský ODS KSČM čtyřkoalice
Karlovarský ODS KSČM čtyřkoalice
Ústecký KSČM ODS ČSSD
Liberecký ODS KSČM čtyřkoalice
Královehradecký ODS čtyřkoalice KSČM
Pardubický čtyřkoalice ODS KSČM
Jihlavský čtyřkoalice KSČM ODS
Brněnský čtyřkoalice KSČM ODS
Olomoucký čtyřkoalice KSČM ODS
Zlínský čtyřkoalice ODS KSČM
Ostravský ODS KSČM čtyřkoalice

pro podrobné informace klikněte, prosíme, na kraj

Komunistům přinesla úspěch disciplina
Komunisté se mohou chlubit už tradičně vysokou volební účastí svých příznivců, která jim vynesla značný počet křesel v zastupitelstvech. V Ústeckém kraji dokonce s přehledem zvítězili.

Ve 22:00 se volební místnosti uzavřely
Ihned poté zveřejnila Česká televize volební odhad konsorcia SC&C a STEM, který vychází z průzkumu konaného 4 dny před volbami. Podle něj vyhrála volby do krajů ODS, a to ve všech krajích kromě Jihlavského, Brněnského, Olomouckého a Zlínského, kde zvítězila čtyřkoalice. Do druhého kola senátních voleb se podle stejného zdroje probojovalo 23 kandidátů za ODS, 18 zástupců čtyřkoalice, 9 sociálních demokratů, tři komunisté a jeden zástupce ostatních stran.

Volby poznamenala nízká účast voličů
K volbám přišlo poměrně málo voličů, přesto leadři politických stran i uskupení veří, že lidé odevzali své hlasy právě jim. Nízká volební účast zřejmě urychlí sčítání a zpracování hlasů pro kandidáty do krajských zastupitelstev i do třetiny Senátu. Výsledky by tak mohly být známy už kolem třetí hodiny ráno.

O CO VE VOLBÁCH 2000 ŠLO

- o to, kdo získá rozhodující vliv v nových krajích

- o kontrolu nad Senátem, který rozhodne o změnách ústavy, včetně pravomocí prezidenta

- o to, jestli se do vysoké politiky vrátí Dienstbier, Zieleniec, Komárek či Sacher

- o budoucnost Miroslava Šloufa, vlivného poradce premiéra Miloše Zemana

- o to, co voliči naznačí politickým stranám v době mezi parlamentními volbami. Jak dopadne ostrý test veřejného mínění a jaký bude mít vliv na to, co strany udělají dál

Větší potíže nebyly
Volby provázely jen menší organizační potíže, například chybějící razítka na obálkách nebo problémy s ověřováním totožnosti. Pracovníci prostějovského okresního úřadu nemohli ráno otevřít diskety s protokoly pro zapsání výsledků voleb. V Orlové na Karvinsku neznámý vandal v noci poničil vybavení volební místnosti, hlasování však tato událost neovlivnila.

Z voleb vzejde 675 regionálních poslanců
Ve třinácti krajích se volilo celkem 675 poslanců regionálních parlamentů. Volby jsou i ostrou zkouškou názoru veřejnosti na dvouleté vládnutí sociální demokracie, podepřené o opoziční smlouvu s konkurenční Občanskou demokratickou stranou

V následujících dnech budou politici jednat o koaličních dohodách, jejichž výsledkem by měla být volba krajské rady a krajského hejtmana. Nové kraje začnou oficiálně fungovat 1. ledna příštího roku.

Proč jsou důležité senátní volby a co je jejich cílem
Spolu s kraji se na třetině území volí i 27 nových senátorů, kterým vypršelo čtyřleté funkční období. Volby do Senátu však rozhodne až druhé kolo v neděli 19. listopadu. V Praze, a to ještě jen v některých čtvrtích, se volí jen do Senátu. Městské volby tu budou až za dva roky.

V senátních volbách jde hlavně o to, jestli ODS a sociální demokracie získají zpět třípětinovou většinu, která je zapotřebí ke změně Ústavy. Ztratily ji, když loni vyhrál v Praze 1 nezávislý kandidát Václav Fischer a když senátor Jiří Pavlov vystoupil z klubu ODS.

Výpočty ukazují, že k takzvané ústavní většině by ODS a ČSSD potřebovaly zvítězit v 21 ze 27 volebních obvodů. Když zvítězí jen ve 12 obvodech, nebudou mít ani nadpoloviční většinu.

Teoreticky je dokonce možné, že by ústavní většinu mohla získat i čtyřkoalice, nejúspěšnější strana minulých doplňovacích voleb z listopadu 1998. To by však musela vyhrát ve všech 27 obvodech, a to je zcela nepravděpodobné. Volby senátorů jsou významné i z jiného důvodu: zhruba za dva roky by měl Senát (spolu s Poslaneckou sněmovnou) volit nového prezidenta republiky.

Štáb ODS v čele s Václavem Klausem očekává výsledky nedělních voleb do senátu (13. listopadu 2000).

Vedení ČSSD se postupně dovídá o debaklu vletošních volbách. Vicepramiér a místpředseda strany Vladimír Špidla hovořil v souvislosti s neúspěchem o změně stylu politiky ČSSD (13. listopadu 2000).

Vedení Unie svobody oslavuje vítězství svého kandidáta Josefa Zieleniece (vpravo) v prvním kole senátních voleb (13. listopadu 2000).

Jediný vítěz prvního kola nedělních senátních voleb Josef Zieleniec se objímá s leadrem Unie svobody Janem Rumlem (13. listopadu 2000).

Zklamaný místopředseda ČSSD Vladimír Špidla odchází ze štábu své strany poté, co voliči uštědřili socialistům debakl v krajských volbách (13. listopadu 2000).

Sociální demokraté nezvítězili ani v jednom z krajů. Nejvýše dosáhli třetího místa, a to jen v jednom kraji: v Ústí nad Labem, 13. listopadu 2000.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Do Prahy přijíždí maďarský ministr zahraničí. Čekají ho jednání i konference

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó přijíždí na návštěvu Česka. Spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Najdete na iDNES.cz