Prezident Miloš Zeman při návštěvě Olomouckého kraje. (14.5.2015)

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Olomouckého kraje. (14.5.2015) | foto: ČTK

Zeman: Mezi migranty můžou být džihádisté, kteří vyhodí Hrad do povětří

  • 446
Prezident Miloš Zeman podpořil vládu v jejím odporu proti povinným kvótám Evropské unie pro přijímání uprchlíků. Imigrantům by se podle něj mělo pomáhat v jejich vlastních zemích. Podle něj navíc hrozí, že se mezi uprchlíky mohou vyskytovat džihádisté. Zeman to uvedl při svém čtvrtečním setkání s lidmi v Jeseníku.

„Naprosto souhlasím s imigrační politikou naší vlády, která je založena na zásadě, že uprchlíkům je třeba pomáhat na jejich území a nikoliv je vozit do zcela odlišného kulturního prostředí. Nehledě na to, že se mezi nimi mohou vyskytovat i džihádisté, kteří nám vyhodí do povětří Pražský hrad,“ zopakoval Zeman svůj už dříve uváděný názor.

Prezident podotkl, že výjimku učinil pouze v případě ukrajinských Čechů, za které se přimluvil. „Tam se jedná řádově o tisícovku lidí, kteří jsou ochotni a schopni pracovat a kteří nežádají sociální dávky. Myslím si, že taková imigrace je užitečná,“ řekl (více o stěhování Čechů z Ukrajiny čtěte zde).

Prezident při návštěvě Olomouckého kraje

Česká vláda povinné kvóty pro přijímání migrantů odmítá. Evropská komise tento týden oznámila, že do konce května předloží návrh, jak kvůli nynější migrační vlně dočasně přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé Evropské unie. Do konce měsíce také evropská exekutiva navrhne program, v jehož rámci bude moci za dva roky do unie legálně přesídlit ze třetích zemí 20 000 lidí, které jednoznačně potřebují mezinárodní ochranu.

Český podíl na programu přesídlení 20 000 lidí ze třetích zemí do EU by podle podkladových materiálů Evropské komise měl být 2,63 procenta, tedy přes 520 lidí. Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Česko chce pomáhat na základě dobrovolnosti a podle svých možností a kapacit. Proti kvótám jsou i předsedové ostatních vládních stran Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek (vyjádření představitelů stran si přečtěte v anketě iDNES.cz).

Česká republika loni přiznala azyl či obdobný stupeň ochrany 765 lidem, nejčastěji občanům Ukrajiny, Sýrie a Kuby. Odmítavý postoj některých zejména východoevropských zemí, včetně Česka, ke kvótám už kritizovala část západních politiků i médií (o komentáři německého týdeníku Die Zeit čtěte zde).

Jste pro zavedení kvót pro přerozdělování uprchlíků v rámci EU?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. května 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 49941
Ano
Ano 5066
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video