Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman: Nebojíme se posílení integrace

  18:36aktualizováno  18:36
Brusel - Čeští politici chtějí vstoupit do EU, jejich představa o této organizaci a českém místě v ní se ale zásadně liší. To dnes na summitu v belgickém Laekenu potvrdil český premiér Miloš Zeman: na rozdíl od svého politického partnera Václava Klause podpořil myšlenku federalizace unie.

„Česká vláda silně podporuje federalistickou představu budoucí Evropy. Nebojím se evropského federalismu – potřebujete jistý typ federálních institucí, federální organizace,“ tvrdil Zeman, podle nějž tento proces nijak neohrožuje národní svébytnost členů unie.

„Nevím o ztrátě řecké, irské či portugalské totožnosti – země se silnou identitou nemají důvody ke strachu. Nebojíme se posílení integrace,“ prohlásil týden poté, co tento proces ostře napadl předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus v Evropském parlamentu.

Zeman se přihlásil jen ke kritice bruselské byrokracie – ale s výhradou. „Evropskou byrokracii lze kritizovat jako kteroukoli jinou. Žádná není neomylná. Měli bychom však rozlišovat mezi byrokracií a správou. A měli bychom si přát funkční správu, jak bruselskou, tak českou,“ prohlásil.

Na otázku, co bude s profederalistickou politikou Prahy, až ve volbách zvítězí Klausova ODS, Zeman uvedl: „Má pravděpodobná odpověď by se asi dala vyjádřit vtipem: diskutujme o tom, co by se stalo, pokud by zvítězila ve volbách komunistická strana. Ta je, jak víte, ostře proti českému členství v EU – stále sní o Varšavském paktu, RVHP a dalších pokrokových institucích. Ale i když jsou velké rozdíly, pokud jde o (názor) na budoucí podobu unie, všechny velké parlamentní strany podporují členství republiky v EU. To je základní shoda a v jejím rámci mohou být určité rozdíly v názorech.“

Vstup do unie podle Zemana změní dosud „nulovou“ schopnost Prahy ovlivňovat rozhodnutí unie. Premiér přitom nepochyboval o tom, že Češi budou mezi prvními novými členy. „Máme stříbrnou medaili,“ tvrdil s odkazem na výsledky vstupních rozhovorů s EU. V nich mají Češi uzavřeno druhý největší počet „kapitol“ jednání po Slovincích.

Podle něj se chvíle vstupu konečně blíží. „Dříve byl vstup do unie definován jako horizont: čím více se k němu blížíte, tím více se vzdaluje. Zhruba od summitu v Nice (prosinec 2000) přestává tato definice platit – horizont zůstává stálý a my se k němu začínáme přibližovat,“ tvrdil premiér.

Zástupci vlády byli spokojeni i s tím, jaké místo bylo vyhrazeno pro Čechy na evropském „sněmu“, jehož svolání včera potvrdil laekenský summit. Tento „sněm“ má vypracovat návrhy na budoucí podobu unie. EU rozhodla, že Češi a další uchazeči se budou podílet na jednání, ale ne na rozhodování tohoto tělesa. „„Je to realistické. Nemáme právo hlasovat pokud nejsme členy. Chceme být zapojeni do utváření snů, vizí, koncepcí. Víme, že jako nečleny nás nelze zapojit do rozhodování,“ řekl premiér.

I profederalističtí čeští politici však přišli zkrátka při rozdělování nových evropských peněz. Každý politik unie dostal balíček mincí v hodnotě 12,4 eura bez ohledu na to, zda jeho země v měnové unie je nebo není, zatímco Zeman a předáci dalších kandidátských zemí nedostali nic – snad aby se to nebralo jako výzva k příliš rychlému zapojení jejich zemí do měnové unie. Po tom EU zatím zvlášť netouží. Zeman uvedl, že Češi potřebují „více než tři roky, možná pět let“ po vstupu do EU, než zavedou evropskou měnu.

Česká strana příliš nepočítá s tím, že ještě letos uzavře vstupní jednání o dopravě, přestože „jízdní řád“ unie s tím původně počítal. „Bude pravděpodobně úkolem španělského předsednictví (v roce 2002), aby zformulovalo společnou pozici (EU) k dopravě,“ řekl Zeman. Bez společné pozice nemůže unie vůbec zahájit jednání.

To je však možná jen naděje Prahy, která se obává dalších omezení, které bude společná pozice obsahovat. V Bruselu se považuje za dosti pravděpodobné, že unie společnou pozici dohodne a že už příští pátek může být další kolo jednání.

Vše závisí na tom, zda unie dospěje ke shodě v otázce kabotáže (zajišťování vnitrostátní dopravy cizími firmami) a zda Rakousko stáhne svou hrozbu veta. Vídeň si chce touto hrozbou vynutit prodloužení systému ekobodů, s nimiž reguluje nákladní dopravu přes ekologicky citlivé oblasti Alp. Systém ekobodů končí v roce 2003.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...Najdete na iDNES.cz