Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvažte cesty po krajích, vyzval Zemana volební úřad. Závist, dí Ovčáček

  16:56aktualizováno  16:56
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana odmítl v sobotu přistoupit na páteční výzvu člena Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a politických hnutí Jana Outlého, aby současný prezident dobře zvážil své cesty po krajích v době prezidentské kampaně. Outlý upozornil, že by mohly být vnímány jako její součást. Je za tím závist jiných politiků, odbyl výzvu hradní mluvčí na Twitteru.

Prezident Miloš Zeman debatoval se svými příznivci na náměstí ve Slaném. Nechyběli ani jeho odpůrci s rudými kartami a transparenty. (7. dubna 2017 | foto:  František Vlček, MAFRA

Zeman navštěvuje regiony často, podle Outlého by měl náklady na setkání s občany zahrnout do limitu daného zákonem. Ten činí 50 milionů korun. „Když prezident do krajů v době kampaně jezdit nebude, ušetří tím komplikace úřadu i sobě jako kandidátovi,“ řekl v pátek Outlý.

Zemana v televizi úřad řešit nebude

Na vystupování prezidenta v televizi v době kampaně zřejmě úřad dohlížet nebude. Stejně jako v případě sněmovních voleb u bývalého herce, místopředsedy hnutí ANO a ministra obrany Martina Stropnického, který se objevuje v televizních seriálech, nechá posouzení na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ovčáček na Twitteru v reakci na jeho výzvu v sobotu uvedl, že podle této logiky by se do limitu na kampaň musel započítávat i například státní svátek 28. října nebo jmenování vlády. „Věc je ale průhledná. Prostě určitým politickým kruhům vadí, že přímo zvolený prezident hovoří přímo s občany. Je též zřejmá závist. Na setkání s panem prezidentem chodí tisíce lidí. O tom si mohou ostatní politici jen zdát,“ doplnil hradní mluvčí. Zeman podle něj bude v návštěvách krajů od září pokračovat, protože nejsou součástí předvolební kampaně.

Outlý svou výzvu hájil slovy, že „jestliže během návštěvy v kraji uspořádá nějaké město nebo kraj setkání s občany tak, jak to vidíme, to znamená bude tam nějaké pódium, ozvučení, pak je to pro kandidáta nějaké plnění, které mu umožňuje představovat se potenciálním voličům, za které musí ostatní kandidáti platit“. „Měl by to započítávat do limitu kampaně jako bezúplatné plnění,“ vysvětlil svůj pohled na věc Outlý.

22.července 2017 v 15:10, příspěvek archivován: 22.července 2017 v 16:54

1/3 Podle logiky politologa Outlého se do limitu na kampaň započítává i státní svátek 28. října nebo jmenování vlády.

Možná rozhodnou až soudy, připustil člen úřadu

Nový úřad se nyní soustředí na kampaň před sněmovními volbami, bude ale dohlížet z hlediska peněz i na prezidentskou volbu. V případě, že nastaví volnější kritéria a nebude se cestami do krajů zabývat, nebude už podle Outlého v budoucnu snadné věc regulovat, protože bude existovat precedent.

Zemanovy cesty stojí miliony

Krajské samosprávy Zemanovy návštěvy stály od jeho zvolení v roce 2013 do začátku května téměř 17 milionů korun. Další výdaje mají s prezidentovými cestami města a obce, na jejichž bedrech je zajištění tribun a ozvučení pro setkání s veřejností. Kraje proto chtějí pro budoucnost debatovat o spolufinancování cest prezidentskou kanceláří. Letos se stále častěji objevují v regionech hlasy, že kraje vlastně platí Zemanovi kampaň před prezidentskými volbami.

„Vhodnější by bylo zaujmout postoj, prezidenti ať jezdí po regionech, ale ta hodnota má být započtena do kampaně. Pokud s tím bude mít kandidát problém, může to rozporovat u soudu. Pak by to soud nějak vyložil, jak moc mají být šrouby utaženy. Důležité je, že by řešil jenom ošetření limitů kampaně,“ uvedl Outlý.

Současně upozornil na druhý scénář, a to, že se některý z neúspěšných kandidátů bude domáhat neplatnosti voleb kvůli nedodržení rovných podmínek. I když nevidí jako reálné, že by tak soud rozhodl, myslí si, že správnější by byl restriktivnější přístup jeho úřadu.

„Vhodnější by bylo, aby úřad šel tím restriktivnějším výkladem, který případně bude korigovat soud, ale nebude se přitom jednat o rušení voleb, bude to mít menší závažnost. Tímto způsobem by se ty věci závazně vyložily. Je lepší dospět k případnému soudu ve sporu ohledně pravidel volební kampaně než ke sporu neúspěšného kandidáta o zneplatnění volby, což už je příliš silný kalibr,“ míní jeden z pěti členů úřadu.

Měl by prezident Zeman započítávat své cesty po krajích v době kampaně do rozpočtu na prezidentské volby?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. července 2017. Anketa je uzavřena.

ANO 5971
NE 1316

Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Vysočiny (6/2017):

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz