Šance Zemana na Hrad rostou. Má podpisy senátorů i rostoucí důvěru lidí

  19:32aktualizováno  19:32
Expremiér Miloš Zeman se pomalu stává černým koněm prezidentských voleb. Podle posledního průzkumu veřejného mínění se zvyšují jeho šance na postup do druhého kola. Senátor Vladimír Dryml navíc pro Zemana získal deset podpisů zákonodárců, což je jedna z možností, jak nominaci na Hrad získat.

Šance Miloše Zemana na prezidentský post rostou. | foto: ČTK

Zemana kromě Drymla podpořili i další senátoři z ČSSD, se kterou se Zeman před časem ve zlém rozešel. "Ten podpis mi nedělal problém," říká jeden z nich, starosta severočeského Rumburku Jaroslav Sykáček.

"Mám s ním osobně velmi dobré zkušenosti. Je to velice chytrý člověk se širokým rozhledem a obrovskou životní a politickou zkušeností. Je schopný komunikovat jak s vysokoškolskými profesory, tak s obyčejnými lidmi," vysvětluje svůj podpis Sykáček.

Zeman: Kampaň bude bez urážek

Prezidentská kampaň Miloše Zemana bude klidná a bez osobních útoků na protikandidáty, tvrdí expremiér. "V této kampani chci vystupovat jako člověk, který se dokáže dohodnout a který především dokáže dodržet dohody," uvedl v sobotním rozhovoru pro MF DNES.

Zeman ale vzápětí dodal, že svůj řečnický styl úplně měnit nechce. "Je spousta lidí, které lze urážet, a já v těchto urážkách budu pokračovat dál. Psychologové shodně tvrdí, že v Čechách je třicet procent pitomců," doplnil bývalý předseda ČSSD. 

Zeman také zmínil, že by jako prezident uděloval milosti pouze ve výjimečných případech. V kampani, ani případně na Hradě nepočítá se službami lobbisty a někdejšího šéfa svých poradců Miroslava Šloufa.

Sociální demokraté přitom do prezidentské volby vybírají z vlastních kandidátů - senátora Jiřího Dienstbiera a ekonoma Jana Švejnara. Ten ale minulý týden řekl, že nechce být stranickým kandidátem za ČSSD (více zde).

"Nemyslím si, že by třeba pan Švejnar byl nekvalitním kandidátem, ale Miloš Zeman je můj kandidát číslo jedna," podotýká rumburský starosta.

Kdo přesně Zemana podpořil, není úplně jasné. Dryml seznam nezveřejnil a v pondělí nezvedal telefon. Sykáček řekl, že všechny podporovatele nezná. Věděl jen o svém stranickém kolegovi, senátorovi a hejtmanovi Moravskoslezského kraje Jaroslavu Palasovi.

Svůj podpis připojili ale i politici z jiných stran, například senátorka Alena Dernerová z hnutí Severočeši.cz. Zeman by měl podle ní mít možnost ucházet se o funkci hlavy státu poté, co jej v roce 2003 v prezidentské volbě nepodpořila část sociálních demokratů.

"Vždycky se mi líbily jeho bonmoty a přístup k věci," říká Dernerová, která dodala, že Zemana podpořil i další zástupce Severočechů.cz Jaroslav Doubrava. "Byly tam podpisy napříč stranami. Nevím ale, jestli tam byl podpis z ODS. Tak dalece jsem arch nezkoumala. Určitě tam ale nebyli jen senátoři ze sociální demokracie," uvádí.

Senátorka za KSČM Marta Bayerová informovala, že kromě ní se podepsal ještě její spolustraník Václav Homolka.

Zemanovci pokračují ve sbírání podpisů, jejich počet nechtějí prozradit

Přestože by už Zeman díky podpisům senátorů mohl kandidovat na prezidenta, Strana práv občanů - Zemanovci pokračuje ve sbírání 50 tisíc podpisů. Ty bude muset mít každý zájemce o Hrad, který nezíská podporu poslanců nebo senátorů. "Miloš Zeman chce vědět, že si jeho kandidaturu přejí lidé. A my jsme se zavázali, že se sběrem podpisů pomůžeme. Na tom se nic nemění," říká předseda SPOZ Vratislav Mynář.

Sbírání podpisů mezi senátory je podle něj Drymlova osobní iniciativa. "Samozřejmě to ale velmi vítáme. Těší mě podpora části senátorů napříč politickým spektrem, beru to jako velmi příjemnou ukázku toho, že Miloš Zeman není jen kandidátem lidu, ale i zákonodárců," říká Mynář.

Šéf SPOZ nechce prozradit, kolik podpisů se pro Zemanovu kandidaturu zatím podařilo získat. "Vedeme si ve sbírání podpisů nad očekávání dobře," řekl s tím, že podrobnosti jeho strana sdělí v půli května.

Zeman se v průzkumu přibližuje Švejnarovi

Zeman by podle průzkumu Factum Invenio v 1. kole prezidentské volby sice skončil třetí a nepostoupil by do rozhodujícího klání o Hrad, snižuje však ztrátu na druhého Jana Švejnara. V průzkumech zatím s převahou vede další expremiér Jan Fischer (o výsledcích průzkumu více zde).

Podle politologa Bohumila Doležala je zatím u jakéhokoli kandidáta velmi obtížné odhadnout jeho reálné šance. Zeman má ale podle něj výhodu, že přestože za ním stojí Strana práv občanů, budí dojem nestranického kandidáta. "Z tohoto hlediska by mohl vyhovovat kdekomu. Myslím ale, že není typ, který by přitahoval velké množství lidí," míní Doležal.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach by s hodnocením preferencí kandidátů na prezidenta počkal až po podzimních krajských volbách. "Myslím, že preference budou vypadat výrazně jinak než dnes. Někteří kandidáti příliš uspěchali nástup," soudí senátor. Kolega Dryml prý za ním kvůli podpisu pro Zemana nebyl.

Prezidenta budou příští rok po úpravě ústavy poprvé vybírat občané. Zákonodárci ale ještě musí schválit prováděcí zákon, který stanoví podmínky přímé volby. Do té chce kromě již zmíněných uchazečů jít také Přemysl Sobotka a Evžen Tošenovský (oba ODS), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg či šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

V ČSSD probíhá štvanice na lidi s vlastním názorem, tvrdí Zimola

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Druhý muž sociální demokracie Jiří Zimola na svém Facebooku ostře kritizuje vlastní stranu. „Včera dosavadní širší...

Zapojení informatiky do škol je nevyhnutelné, tvrdí Národní ústav pro vzdělávání

Ilustrační snímek

Děti se učí programovat už v mateřské školce pomocí různých hraček. Ministerstvo školství chce proto zařadit...

Antifašisté byli i mezi českými Němci. Byla jich desetina, říká historik

Hákové kříže, kam se podíváš. Tak vypadalo centrum Nového Jičína. Výjimkou...

Před osmdesáti lety zabrali české pohraničí Němci. Výsledkem mnichovské dohody bylo vystěhování 300 tisíc Čechů ze...Najdete na iDNES.cz