Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman křtil továrnu, kterou řeší soud

  10:17aktualizováno  10:17
Havraň - Premiér Miloš Zeman při křtu základního kamene továrny mexické společnosti Nemak v Havrani na Mostecku ironicky děkoval ekologům, že závod na výrobu hliníkových hlav do motorů nedovolili vystavět u Plzně. V té chvíli ale netušil, že krajský soud v Ústí nad Labem jí nepožehnal ani na severu Čech.

Dal za pravdu správní žalobě zemědělce Josefa Rajtra, jednoho z odpůrců budování Nemaku na Polích u Havraně. Uznal, že ho továrna a příslušné správní orgány opomenuli přizvat ke stavebnímu řízení na výstavbu obslužné
komunikace průmyslové zóny Joseph, která je pro Nemak nezbytná.

Podle  spřízněného sdružení Ekologický právní servis (EPS) to znamená, že celé stavební řízení je zpochybněno a neodpovídalo zákonným podmínkám.

Soud přiznal, že pan Rajtr jako přímý soused stavby měl být účastníkem stavebního řízení. Jelikož nebyl, tak nemohl uplatňovat opravné prostředky proti stavebním povolením a dalším rozhodnutím.

Na základě tohoto uznání je možné očekávat, že další soud označí celou stavbu jako nezákonnou, sdělil Pavel Franc z EPS. Nejspíš bude následovat další žaloba v tomto duchu, doplnil.

DÁLE ČTĚTE O KAUZE

Ministerstvo prý rozhodlo pod tlakem vlády

Josef Rajtr nebyl k zastižení. Soud nařídil, aby mu byly veškeré dokumenty o stavebním řízení k jedné z obslužných komunikací zóny Joseph k dispozici a mohl se k nim ve lhůtě třiceti dnů vyjádřit. Podle představitelů Nemaku, ale ani další odvolání výstavbu továrny nezastaví.

"Je to nedorozumění. Pan Rajtr byl účastníkem řízení prostřednictvím sdružení Chceme žít. Ve věci nové je pouze to, soud doporučil veškerou dokumentaci panu Rajtrovi k nahlédnutí," uvedl ředitel Nemaku Jorge Rada s tím, že předpokládá, že stanoviska havraňského zemědělce k stavebním záměrů budou negativní.

Zatím ale nikdy neměl tak silné argumenty proti výstavbě zóny Joseph ani proti Nemaku, aby stanovisko úřadů ovlivnil. Domnívám se, že časový harmonogram výstavby naší továrny to nezmění, řekl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, rozčiluje se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Najdete na iDNES.cz