Americký velvyslanec Norman Eisen navštívil ve čtvrtek nového prezidenta Miloše

Americký velvyslanec Norman Eisen navštívil ve čtvrtek nového prezidenta Miloše Zemana v jeho kanceláři v Loretánské ulici. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Je to přítel USA, řekl velvyslanec o Zemanovi. Mluvili i o Temelínu

  • 54
U Miloše Zemana se ve čtvrtek vystřídali americký velvyslanec Norman Eisen a izraelský Jaakov Levy. "Je to velký přítel USA," řekl po hodinové schůzce se Zemanem Eisen. S novým českým prezidentem mluvili o spolupráci v NATO či o jaderné eletrárně Temelín, o jejíž dostavbu se dochází i americký Westinghouse.

Eisen po schůzce uvedl, že témata byla tři - vedle mezinárodní spolupráce v rámci NATO a boje proti terorismu v Afghánistánu to byla také ekonomická spolupráce a hodnoty, které obě země sdílejí.

Ohledně obchodní spolupráce obou zemí velvyslanec USA řekl, že jeho země je největší investorem v České republice z neevropských zemí. "Mluvili jsme o možnosti vytváření pracovních míst pro české lidi," řekl Eisen.

Levy: Zeman podporuje pozice Izraele týkající se terorismu a Íránu

Spokojen se schůzkou se Zemanem byl Levy. "Je silným podporovatelem pozic Izraele týkajících se terorismu a rizika, že se Írán stane jadernou zemí," ocenil Zemana izraelský velvyslanec Levy po setkání, které trvalo také hodinu.

Levy předal Zemanovi gratulaci od izraelského prezidenta Šimona Perese. "Přinesl jsem mu také dvě lahve nejlepšího izraelského vína," řekl Levy.

Mluvit o tom, zda by jedna z prvních cest nového českého prezidenta měla vést do Izraele, by po podle Levyho bylo předčasné. Zeman údajně dostal pozvání do této země mnohokrát před čtvrteční schůzkou.

Za prezidentem Milošem Zeman dorazil izraelský velvyslanec Jaakov Levy. Mluvili spolu o terorismu a riziku, že Írán vyvine svou vlastní jadernou zbraň.

Zeman zastává dlouhodobě silně proizraelské postoje. Ve volební kampani před zvolením na Hrad podpořil preventivní úder na íránská odpalovací zařízení.

Západ by podle Zemana neměl opakovat chybu, když ustupoval Hitlerovi. "Kdyby v roce 1936, kdy Hitler okupoval Porýní, Francie a Anglie zaútočily na Německo, nebyla by druhá světová válka ani holocaust. Pacifisté říkali, že Hitler je strůjce míru. A kvůli tomu válka i holocaust byly," řekl Zeman při předvolební debatě, v níž se byli jeho soupeři Jan Fischer a Přemysl Sobotka.

Nový český prezident říká, že se nesmí opakovat appeasement

"Dostávám se k myšlence preventivního úderu, která je dnes aktuální vůči íránským odpalovacím rampám. Slova jsou krásná věc, ale někdy jsou daleko důležitější skutky. Evropská unie opakuje chybu appeasementu, usmiřovací taktiky, tehdy vůči Hitlerovi, dnes vůči islámským fundamentalistickým teroristům. Appeasement, a to souvisí s tím preventivním úderem, se dlouhodobě nikdy nevyplácí," vysvětlil v kampani , proč by podpořil preventivní vojenský útok Izraele na Írán. (o debatě, v níž o tom Zeman mluvil, najdete více zde)

Velkou pozornost vzbudil už Zemanův rozhovor v roce 2002 pro izraelský deník Haarec, když byl Zeman ještě jako premiér na návštěvě v Izraeli.

"Jistě, není mým úkolem hodnotit Arafata, ale každý, kdo podporuje terorismus, je v mých očích teroristou," prohlásil tehdy Zeman na adresu bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata. Česká diplomacie pak jeho slova "žehlila" a vysvětlovala je jako nedorozumění při překladu z angličtiny. Zeman ale v kampani před volbou na Hrad hodnocení Arafata zopakoval.

Za Zemanem přišel šéf lidovců. Spolupráce s SPOZ je možná

Mezi dvě návštěvy velvyslanců se ve čtvrtek vešel předseda lidovců Pavel Bělobrádek. I on mu - stejně jako Levy - přinesl Zemanovi jako dárek víno.

"Bavili jsme se i o variantách povolebního vyjednávání po volbách do Poslanecké sněmovny," řekl Bělobrádek.

Jednání se podle něj zúčastnil i předseda Strany práv občanů Zemanovci Vratislav Mynář. Řeč byla podle Bělobrádka také o majetkových přiznáních. Ta si přeje jak Zeman, tak SPOZ, sociální demokraté, ale i lidovci, kteří mají nyní zastoupení jen v Senátu, ale preference jim dávají šanci na návrat do Poslanecké sněmovny.

Spolupráce pravostředových lidovců a levicové či levostředové strany SPOZ je podle Bělobrádka možná i na celostátní úrovni, nejen v Pardubickém kraji, kde jsou tyto strany v koalici ještě spolu s ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video