Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman: Hodač udělal už druhou hrubou chybu

  8:07aktualizováno  8:07
Ve středu nového ředitele České televize Jiřího Hodače nepodpořil žádný politik. Naopak. Přes palubu ho hodil premiér Miloš Zeman, který se k Hodačovi dosud odmítal vyjadřovat. Předseda vlády je znepokojen tím, že Hodač jmenoval finančním ředitelem ČT Jindřicha Beznosku. Zeman to nazval druhou manažerskou Hodačovou chybou. Jiří Hodač ve středu večer odmítl vysílat publicistický pořad 21, kde vystupoval ministr kultury Pavel Dostál. Ten rozhořčen podává na Hodače trestní oznámení. Vývoj krize v ČT sledujeme podrobně ZDE. Stotisícovou demonstraci v Praze jsme sledovali v on-line reportáži ZDE. Jak to na Václavském náměstí vypadalo? Fotogalerii najdete ZDE a panoramatickou fotografii ZDE.

Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský byl ještě razantnější. Při jednání v Senátu řekl, že jediným řešením krize v ČT je Hodačův odchod z funkce.

Jmenování je manažerskou chybou
Beznoska pracoval v IPB a potom působil ve firmách spojených s Investiční a Poštovní bankou. "Domnívám se, že je vážnou manažerskou chybou osoby, které mohou být podezřelé z jistých forem spolupráce s bývalým vedením Investiční a Poštovní banky, pověřovat tak významnými funkcemi ve veřejnoprávní televizi," uvedl Zeman. Za první vážnou manažerskou Hodačovu chybu pokládá nedávné vypnutí obou programů ČT.

"Přiznávám, že tato chyba mě znepokojila natolik, že dovedu pochopit, plně pochopit žádosti o Hodačovu rezignaci," řekl premiér.

Rebely z ČT podpořilo přes sto tisíc lidí

+ další nejdůležitější události ve sporu o ČT ze středy 3. ledna

"Myslím si, že člověk, který dělá taková personální rozhodnutí, jako udělal Hodač, pokud se týká ekonomického ředitele ČT, prokazuje svoji nekompetentnost na jedné straně. Ale na druhé straně jeho setrvání ve funkci prohlubuje vážnou krizi, která může mít celospolečenský charakter," prohlásil ministr kultury Pavel Dostál.

Premiér až dosud navzdory mínění většiny vedení ČSSD zastával názor, že není třeba nového ředitele okamžitě odvolávat a spíš viděl vinu na straně rebelujících redaktorů ČT.

Šéf brněnského studia Drahoš novou funkci přijal
Ředitel brněnského studia České televize Zdeněk Drahoš se rozhodl přijmout místo programového ředitele ČT. Funkcí jej pověřil generální ředitel Jiří Hodač v úterý, což Drahoš týž den v dopise Hodačovi odmítl. "Rozpor byl ale pouze v termínu mého nástupu," řekl.

Drahoš stejně jako dříve zdůraznil, že si Hodače nesmírně váží, stejně jako funkce, která mu byla nabídnuta. "Chtěl jsem pouze nejprve dokončit některé záležitosti v Brně," uvedl. Přesný termín převzetí funkce zatím Drahoš nezná. S generálním ředitelem ČT se má Drahoš sejít příští týden, aby termín upřesnil.

Drahoš v minulých týdnech a měsících čelil ostré kritice. Byl obviňován ze špatného hospodaření a z toho, že povolil vysílání skryté reklamy. Na jeho postup v roli ředitele brněnského studia byla v prosinci vypracována kontrolní zpráva, jež některé nesrovnalosti konstatovala. Rada ČT se jí však nezabývala.

"Nejde nám o funkce, ale chceme nastartovat změny v České televizi," říká Hodač.
Hodač: Nejde nám o funkce
Hodač, na jehož straně nyní stojí už jen ODS a část Rady České televize, se ale zatím nevzdává. Za nejdůležitější krok označil zprůhlednění hospodaření televize. Odpovědi na přímý dotaz, zda může zveřejnit obsah smluv s televizí Nova a částku, za kterou si u ní pronajímají studia, se Hodač však vyhnul.

Pokud Hodač svou funkci dobrovolně neopustí, je třeba ho odvolat zákonnou cestou, soudí vicepremiér Rychetský.

Krizi vyřeší jen Hodačův odchod
Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD) byl ještě rasantnější než premiér. Při jednání v Senátu řekl, že jediným řešením krize v ČT je Hodačův odchod z funkce.

Legálnost Hodačovy volby ředitelem však podle něj nelze zpochybňovat. "Lze ji považovat za hloupou, nedomyšlenou, nebyl vybrán člověk, jak se ukázalo posléze, který je schopen zvládnout svou situaci, ale v žádném případě nelze tím, že byl zvolen rychle, argumentovat, že ta volba je neplatná," prohlásil Rychetský.

"Tady sedí ministr české kultury, který chtěl informovat veřejnost o tom, o čem dneska jednala vláda. Jestli pan Hodač brání tomu, aby se veřejnost dozvěděla tyto záležitosti, jedná protizákonně a já na něj samozřejmě zítra podám trestní oznámení," řekl Dostál.
Ministr podá trestní oznámení
Ministr kultury Pavel Dostál dokonce podá na generálního ředitele ČT Jiřího Hodače trestní oznámení. Dostál byl totiž hostem pořadu televize "21" vysílaného vzbouřenými zaměstnanci ČT, který ale Hodač přerušil. Rozhovor s Dostálem mohli tedy sledovat jen diváci přijímající signál ze satelitu nebo z některých kabelových televizí.

Návrh novely zákona o ČT
Vláda dnes schválila návrh novely zákona o ČT a Českém rozhlase (ČRo). Pokud parlament novelu schválí, členy Rad ČT a ČRo budou poslancům navrhovat různé společenské organizace. Dostál připomněl, že podle novely by poslanci měli volit 15 členů rady místo dosavadních devíti. "V okamžiku, kdy si všechny organizace, které nominují své kandidáty, budou hlídat, aby tito kandidáti nebyli nahrazováni někým jiným, když bude veřejnost sledovat poslance, kterak volí a koho volí, tak se domnívám, že tento zákon nemůže být zneužit," uvedl.

Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu, aby novelu projednala ve stavu legislativní nouze, tedy ve zrychleném řízení. "Když budou poslanci opravdu chtít, myslím, že do konce února nebo poloviny února bychom mohli mít nový zákon, novou radu," řekl ministr.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Volkswagen Tiguan  2,0 TDI Sport...
Volkswagen Tiguan 2,0 TDI Sport...

r.v. 2013, naj. 149 612 km, diesel
429 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz