Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drony místo tanků, zopakoval Zeman svou mantru. Armáda počítá s obojím

  11:06aktualizováno  11:06
Prezident Miloš Zeman na pravidelném výročním velitelském shromáždění české armády prohlásil, že by se vojsko mělo výrazně více orientovat na bezpilotní prostředky. Za pořízení dronů do české výzbroje lobbuje Zeman opakovaně. Naopak tankové vojsko přirovnal k jezdectvu.

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Pokud by mělo dojít na prezidentova slova, přestěhovaly by se tanky do učebnic vojenské historie stejně jako jezdectvo. Češi by nakoupili mohutnou flotilu průzkumných i dalekonosnými raketami vybavených dronů a s nimi rozprášili islámské teroristy. A ignorovali, že například Rusko buduje silné konvenční síly včetně moderních tanků.

Růst výdajů na obranu

Podle premiéra Bohuslava Sobotky i ministra obrany Martina Stropnického je reálné, že Česko zvýší do roku 2025 výdaje na obranu na 2 % HDP. Toto číslo je závazek členů NATO, důležité však je i účelné vynakládání prostředků. ČR nyní na obranu dává asi 1,1 % HDP, do roku 2020 schválila nárůst na 1,4 %.

„Já bych si opravdu nepřál, abychom se vraceli k období studené války. Věřím, že nedávné změny v americké administrativě tento problém posunou od východu na jih,“ zmínil prezident na velitelském shromáždění zvolení Donalda Trumpa hlavou USA.

Trump deklaruje zájem o zlepšení vztahů Západu s Ruskem, které za poslední roky nebývale eskalovaly, za hrozby označuje především islámské džihádisty a v ekonomické oblasti Čínu. Zeman upozornil, že i po porážce samozvaného Islámského státu se mohou „islámské extremistické organizace zmocnit dalších zemí“. To odborníci říkají už dlouho, není to neznámá věc.

Obnovit tankové brigády? A co jezdectvo? ptal se Zeman

Zeman označil za pochopitelné, že je armáda zvyklá na určitý typ techniky a že je obtížné přijímat techniku úplně odlišnou. Mířil tím právě ke své - už dříve opakovaně hlásané - myšlence utlumit tankové vojsko ve prospěch dronů.

„Dostal jsem asi před dvěma lety návrh na vybudování či obnovení dvou tankových brigád. Přemýšlel jsem, kdy dostanu návrh na obnovení jezdectva,“ uvedl prezident s tím, že proti základnám teroristických skupin se používají drony, s jejichž akvizicí by Češi neměli příliš váhat. „V první vlně bychom měli pořídit pozorovací drony, ve druhé se nebát pořídit i drony bitevní,“ nastínil prezident s tím, že armáda bez dronů nebude plnohodnotná.

Drony v číslech

Americká vláda v červenci uvedla, že od ledna 2009 do prosince 2015 provedla 473 leteckých úderů (včetně dronů - lze předpokládat, že tvořily velkou část z celkového počtu), při nichž zemřelo 2 372 až 2 581 ozbrojenců a 64 až 116 civilistů.

Nezávislé odhady uvádějí jiná čísla - například vládě Baracka Obamy přisuzují 528 vzdušných úderů se 4 189 zabitými, z toho 474 civilisty.

Zdroj: Foreign Policy

O myšlence využití dronů hovoří český prezident opakovaně, přestože Západ drony proti teroristům poměrně intenzivně nasazuje. V minulosti Zeman navrhl používání dronů například na summitu NATO ve Walesu v září 2014 nebo při projevu ve Valném shromáždění OSN o rok později (psali jsme zde).

Prezident versus realita

Prezidentův projev nicméně obsahoval řadu myšlenek, které se v praxi už uskutečňují, nebo jdou proti trendu ve vojenství ve světě.

Pokud jde o drony a tanky, čeští vojáci i civilisté na ministerstvu obrany se řídí nedávno přijatou Koncepcí výstavby Armády ČR. Armáda má v současnosti dvě hlavní bojové jednotky - 4. brigádu rychlého nasazení a 7. mechanizovanou brigádu (jeden její prapor je vybavený třemi desítkami tanků T-72M4CZ). Byť se začíná rýsovat vybudování třetí bojové brigády, úvahy o vzniku dvou tankových brigád jsou mimo realitu (a prezident by o zřízení brigády nerozhodoval, bez ohledu na to, kolik návrhů by dostal).

Tanky navíc nejsou odepisovaná zbraň. Rusko zavádí do výzbroje silný moderní tank T-14 Armata v cílovém počtu 2 300 kusů, Německo plánuje třetí generaci tanků Leopard, Izrael zdokonaluje své Merkavy pro boj ve městech. Tanky se koneckonců i používají - důležitou roli sehrály v konfliktu na Donbasu a hrají ji i v Sýrii, kam mimochodem právě Rusko vyslalo tanky T-90.

Češi ve zmíněné koncepci počítají s tím, že mechanizované vojsko bude zahrnovat i tankové jednotky a v letech 2020-2025 se rozhodne o jejich modernizaci či náhradě.

Armádní koncepce neopomíjí ani drony. Výslovně hovoří jak o „modernizaci“ stávajících bezpilotních prostředků, tak i o pořízení nových průzkumných dronů. Jen s raketonosnými drony česká armáda nepočítá.

Tanky a drony také nejsou zástupné. Jak ukázala řada moderních konfliktů, území nelze ovládnout (a nepřítele porazit) pouze vzdušnou operací.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz