Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman chce za velvyslankyni na Slovensku Klausovou. Schwarzenberg odmítl

  10:23aktualizováno  10:23
Prezident Miloš Zeman si přeje, aby se novou velvyslankyní na Slovensku stala Livia Klausová. Narazil ale u ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který iDNES.cz řekl, že Zemanovu myšlenku odmítl. Manželka bývalé hlavy státu Václava Klause podpořila Zemana v prezidentské kampani.

Livia Klausová zastávala v letech 2003-2013 roli první dámy během obou volebních období svého manžela Václava. Ten byl druhým prezidentem samostatné České republiky. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Informaci o prezidentově přání, aby se Livia Klausová stala velvyslankyní na Slovensku, přinesla Česká televize. Prezidentova mluvčí Hana Burianová iDNES.cz krátce nato sdělila, že o ničem takovém neví.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nicméně v téže chvíli pro iDNES.cz uvedl, že o Zemanově přání ví. A že ho odmítl. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl iDNES.cz Karel Schwarzenberg.

Šéfa diplomacie vzápětí na dálku vyplísnil premiér Petr Nečas - to, že vůbec o možné nominaci Klausové mluví, označil za politický amatérismus.

"Politický profesionál ví, že jakákoli jednání o velvyslancích jsou vedena v klasifikovaném režimu, dokonce jednání vlády je vyhrazené, to znamená v utajeném režimu, protože je to součást diplomatické práce. Politický profesionál nahlas do chvíle, než je někdo schválen a dostane agrément (oficiální přijetí - pozn. red.) od státu, do kterého je vysílán, o jménech velvyslanců zásadně a důsledně nemluví, nekomentuje, neuvádí žádná jména. Pokud se někdo chová jinak, je to politický amatér v této oblasti," řekl předseda vlády na dotaz iDNES.cz, co soudí o možné nominaci Klausové.

Ministr Schwarzenberg:

Klausová velvyslankyní? Vypadá to jako odměna za podporu

Současným velvyslancem na Slovensku je Jakub Karfík. Bývalý vedoucí oddělení asijských, afrických a amerických kultur v Náprstkově muzeu a někdejší velvyslanec v Pákistánu a Súdánu (více o Karfíkovi zde) nastoupil do funkce po odchodu dalšího zkušeného diplomata Vladimíra Galušky v roce 2009.

Trable s novými velvyslanci

Jméno někdejší první dámy Livie Klausové není prvním překvapením, které Miloš Zeman ohledně jmenování velvyslanců připravil. Už dříve se totiž vyslovil pro to, aby se velvyslancem v Moskvě stal další z jeho aktivních podporovatelů v kampani, první československý kosmonaut a komunistický europoslanec Vladimír Remek.

Vláda přitom měla o obsazení postů velvyslanců jiné představy. Na Slovensko chtěla vyslat generálního sekretáře ministerstva zahraničí Jaromíra Plíška.

Bývalý ambasador v Bratislavě Galuška se podle deníku Insider měl přemístit k misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve Vídni, Karfík na post velvyslance do Varšavy. Schwarzenberg také nakonec kývnul na to, aby prestižní post ve Vatikánu mohl obsadit hradní protokolář Jindřich Forejt. Navržený "balík" velvyslanců ale Klaus před odchodem z funkce nepodepsal, a jména tak zdědil Zeman, který má o obsazení ambasád jiné představy než Schwarzenberg.

Na Slovensko povede Zemanova první zahraniční cesta

Slovensko si prezident Miloš Zeman symbolicky zvolil jako destinaci své první zahraniční cesty. S manželkou Ivanou se k našim východním sousedům vypraví 4. dubna na dvoudenní oficiální návštěvu.

Jak se vybírá velvyslanec

Velvyslance jmenuje dle ústavy prezident republiky. Jméno mu doporučuje vláda na základě návrhu ministerstva zahraničí. Příslušné usnesení vlády schvaluje prezident republiky svým podpisem a postupuje je předsedovi vlády ke kontrasignaci.

Zdroj: Pražský hrad

Livia Klausová pochází ze Slovenska, narodila se v Bratislavě. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, získala také diplom na Mezinárodní univerzitě srovnávacích věd v Lucemburku.

Začátkem roku 2013 podpořila Miloše Zemana v prezidentské kampani. "Prožil život v České republice, má vztah k naší zemi a lidem, kteří tu žijí. A jako politický protivník mého muže vždy držel slovo.  A potom taky nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla první dáma, která bude mluvit jen německy," vymezila se Klausová proti manželce Zemanova rivala ve druhém kole - tím byl právě současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Během kampaně také Zemanovi příznivci přišli s argumentem, že otec Therese Schwarzenbergové byl aktivním nacistou - manželka ministra zahraničí, narozená v roce 1940 ve Vídni, to ostatně už před časem přiznala ve svém životopise.

Následně se ukázalo, že otec Livie Klausové Štefan Miština téhož roku začal pracovat jako vedoucí cenzurního oddělení státní bezpečnosti fašistického Slovenska. Zodpovídal za soupis majetku perzekvovaných slovenských Židů a zajišťoval jejich majetek (podrobnosti najdete zde). Klausová předtím opakovaně uváděla, že o minulosti svého otce nevěděla.

Byla by Livia Klausová dobrou velvyslankyní na Slovensku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

NE 9936
ANO 1886
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz