Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman a Tošovský mi vyhrožovali, píše Havel

  0:14aktualizováno  0:14
Spor o jmenování guvernéra ČNB přerostl do vážné roztržky mezi prezidentem, premiérem a odstupujícím guvernérem Tošovským, dříve Havlovým spojencem. Václav Havel včera uvedl, že ho Miloš Zeman a Josef Tošovský při rozhovorech o novém guvernérovi vystavili domluvenému tlaku a že vystupovali agresivně. Jejich jednání přirovnal k vydírání a vyhrožování. Prezident ve středu jmenoval guvernérem Zdeňka Tůmu bez ohledu na to, že vláda i Tošovský byli proti. Jmenoval i nového viceguvernéra a další dva členy bankovní rady.

O rozhovorech s Tošovským a Zemanem, které vedl několik dní předtím, Havel napsal článek pro MF DNES. V něm uvádí, že Tošovský i Zeman se proti jeho představě o vedení ČNB stavěli "s nepochopitelným zanícením". Jejich argumenty označil za nicotné.

Co prezident a premiér řekli

Václav Havel, prezident

Někteří politici či komentátoři líčí věc jako spor dvou paličáků nebo vzpouru jednoho paličáka, to jest mne, proti všem, a mne jako rozmazlené dítě, které se nechce vzdát své hračky, dělá šprajcy, zlobí, dupe, piští, chce se zviditelňovat.
(PLNÉ ZNĚNÍ ZDE)

Miloš Zeman, premiér

Vyčítám mu, že nevyslechl nejen názory lidí, které mohl pokládat za své politické oponenty, ale i názory těch, které mohl právem pokládat za své přátele.
(PLNÉ ZNĚNÍ ZDE)

"O tom, že tyto rozhovory měly místy charakter vydírání a vyhrožování, napíšu podrobněji možná jednou ve svých pamětech..." dodal.

Miloš Zeman kritiku odmítl: "Pokud panu prezidentovi někdo vyhrožoval nebo ho vydíral, tak jsem to určitě nebyl já." Zeman řekl, že proti Tůmovi je jen kvůli tomu, že nesouhlasí s jeho ekonomickými názory.

Tošovský, který od včerejška předsedá Institutu finanční stability v Basileji, se k prezidentovým výrokům nevyjádřil.

"Byl jsem objektem předem smluveného a průběžně konzultovaného tlaku, který měl využít mé mírumilovnosti, mé téměř fyzické nenávisti ke konfliktům a toho, že se vždy pokouším jít až na krajní mez možného kompromisu," píše Havel v článku.

"Já jsem s nikým žádný tlak nesmlouval. S nikým jsme nic nesmlouvali a obávám se, že pan prezident tak trochu podléhá stihomamu," opáčil Zeman.

Kabinet bude v pondělí jednat o tom, jestli spor o prezidentovu pravomoc jmenovat guvernéra bez souhlasu vlády předloží Ústavnímu soudu. Zatím Tůmu jako guvernéra neuznává.

Prezident veřejně obviňuje premiéra z vydírání. Přátelé Tošovský a Havel se minimálně na nějakou dobu rozcházejí. Klíčoví muži státu něco naznačují, ale nic nedořeknou.

Co je za tím sporem?

Krize kolem jmenování nového guvernéra ČNB stojí a padá s právním sporem o rozsah prezidentových pravomocí.

Má pravdu Hrad? Či vláda?

Václav Havel včera nabídl vládě kompromis: pokud kabinet uzná, že všichni dosavadní guvernéři ČNB, tedy včetně Tůmy, byli jmenováni legálně, obrátí se prezident na Ústavní soud sám. (více čtěte ZDE.)

Václav Havel také vyčetl vládě, že ho neinformovala o svém náhlém zasedání v úterý večer. Tam se dohodla, že ke jmenování guvernéra je - podle jejího názoru - potřeba podpis ministerského předsedy. A ten v případě Zdeňka Tůmy odmítla poskytnout.

"Lituji, že mi vláda neumožnila využít mého ústavního práva zúčastnit se tohoto jejího zasedání," napsal prezident. Zeman to vysvětlil takhle: "To zasedání bylo svoláno narychlo ve sněmovně, s tímto jedním jediným bodem. Pan prezident je ve stavu nemocných, a kromě toho se bohužel téměř žádného zasedání vlády za dva roky nezúčastnil. Takže pokud nebyl v Praze, pokud byl ve stavu nemocných a pokud se nezúčastnil jiných, podle mého názoru možná ještě důležitějších zasedání vlády ze své vlastní vůle, tak nechápu, proč si stěžoval."

Prezidentova manželka Dagmar ministru Pavlu Dostálovi řekla, že Miloši Zemanovi už nikdy nepodá ruku. Napsal to v pátek list Právo a pak potvrdil i Hrad. "Vůbec jsem se nechtěla vkládat do politiky a do právnických aspektů, ale pouze jsem hájila právo na základní lidskou slušnost a na lidské jednání. Pan premiér použil proti mému manželovi pár vulgárních výrazů," vysvětlila Havlová novinářům. (viz video)

To, že Zeman byl na schůzce s Havlem, kde se jednalo o novém guvernérovi, vulgární, potvrdily i dva nezávislé zdroje, které jsou o průběhu debaty dobře informovány.

Události od demise guvernéra Tošovského

31. října Guvernér Josef Tošovský předal demisi prezidentovi Václavu Havlovi. Spolu s guvernérem rezignoval člen bankovní rady Miroslav Hrnčíř, oba k 1. prosinci. Prezident uvedl, že vybere nástupce během listopadu.
10. listopadu Premiér Zeman se ostře postavil proti možné kandidatuře viceguvernéra Zdeňka Tůmy na post guvernéra. Řekl, že by to bylo neštěstí pro ekonomiku. Reagoval na Tůmovo vyjádření, v němž připustil možné zvýšení úrokových sazeb, pokud to situace bude vyžadovat.
12. listopadu Tošovský odlétá do Mexika a na Kubu na zasedání Banky pro mezinárodní platby.
13. listopadu Prezident zahajuje odborné konzultace o obsazení bankovní rady a postu guvernéra. Na první schůzce se schází s členy bankovní rady, Tošovský je v zahraničí, Hrnčíř přizván nebyl. Seznam možných kandidátů obsahuje asi 14 jmen.
20. listopadu Tisk píše, že prezident má o obsazení centrální banky jasno. Guvernérem má být Zdeněk Tůma.
21. listopadu - Odborné konzultace končí. Prezident mimo jiné diskutoval s šéfem Bankovní asociace Jiří Kunertem, šéfem ČSOB Pavlem Kavánkem, profesorem Karlem Koubou, profesorem Milanem Žákem, Miroslavem Zámečníkem z Revitalizační agentury, profesorem Michiganské university Janem Švejnarem, bývalým viceguvernérem Pavelm Kysilkou a dalšími. Havlův mluvčí Ladislav Špaček oznamuje, že prezident má prakticky o obsazení bankovní rady jasno.
- V tisku se objevuje, že novými členy rady budou Michaela Erbenová z Komerční banky a Jan Frait z Vysoké školy báňské v Ostravě.
21. listopadu Tošovský a Zeman se scházejí na soukromé večeři.
22. listopadu Prezident a Tošovský se za účasti manželek scházejí na večeři. Tošovský prosazuje na guvernéra Oldřicha Dědka a do bankovní rady Aleše Čapka. Prezident však svou volbu nehodlá měnit. Tošovský varuje, že proti volbě Tůmy vystoupí.
23. listopadu - Josef Tošovský vydává prohlášení, v němž vyzval prezidenta, aby zvolil politicky přijatelné složení bankovní rady.
- Prezident se dopoledne schází s ministrem financí Pavelem Mertlíkem. Mertlík protestuje proti výběru Tůmy, Niedermayera na post viceguvernéra a Erbenové.
- Prezident se odpoledne schází s premiérem Zemanem. Místo plánované půl hodiny trvá schůzka téměř dvě hodiny. Zeman ostře protestuje proti Tůmově volbě, Havel trvá na svém výběru.
- Prezident o den odložil svůj původní záměr vyhlásil oficiálně nové složení bankovní rady.
24. listopadu - Brzy dopoledne vystoupili proti prezidentovi vicepremiér Špidla, ministr financí Mertlík a šéf odborů Richard Falbr. Mertlík uvedl, že prezident chce zvolit některé osoby spjaté s politickými stranami a zájmovými skupinami. Nikoho nejmenuje.
- Ve 13.15 hodin oznamuje prezident, že od 1. prosince bude guvernérem Tůma, viceguvernérem Luděk Niedermayer a noví členové Erbenová a Frait.
- Zeman označil Tůmu za exponenta propojených zájmových skupin Patria Finance a sdružení Lípa. Klaus označil volbu za zpolitizování centrální banky, uvedl, že prezident vede mocenský boj, který ODS přijímá.
28. listopadu V Poslanecké sněmovně se večer tajně schází vláda. Ve 20.10 hodin přijímá usnesení, v němž bere na vědomí, že premiér musí spolupodepsat jmenování guvernéra a viceguvernéra a nesouhlasí, aby premiér podepsal jmenování Tůmy a Niedermayera. Kolem 21.00 hodin vyjíždí do Lán za prezidentem, který se zotavuje z nemoci kurýr. Kolem půlnoci jede nazpět s prezidentovým dopisem pro premiéra, v němž Havel varuje před zhoubnými dopady na hospodářství, pokud vláda bude útočit na centrální banku.
29. listopadu - Deník Právo informuje, že vláda se pokusí volbu napadnout stížností k Ústavnímu soudu.
- Ministr financí Mertlík uvádí, že vláda s největší pravděpodobností ústavní stížnost podá.
30. listopadu Po první bankovní radě informuje nový guvernér Tůma, že centrální banka nechala sazby beze změn.

Martin Jašminský (MF DNES)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz