Zeman a Dzurinda chtějí do jednoho roku uzavřít majetkové spory

- Předsedové české a slovenské vlády Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda se při včerejší oficiální návštěvě české delegace v Bratislavě dohodli na obnovení činnosti komise pro vypořádání majetku po bývalé československé federaci. Ta by pod vedením vicepremiérů Mertlíka a Ivana Mikloše měla dospět v průběhu jednoho roku k oboustranně přijatelnému řešení. První setkání komise by se mělo uskutečnit do konce roku.

Oba premiéři to oznámili na tiskové konferenci na závěr první oficiální návštěvy předsedy české vlády po zářijových volbách na Slovensku.
Premiéři a vládní delegace se dohodli také na prohloubení fungování celní unie mezi oběma republikami a znovuoživení visegrádské spolupráce mezi ČR, SR, Polskem a Maďarskem.
"Česká vláda plně podporuje úsilí nové slovenské vlády začlenit se do euroatlantických struktur," zdůraznil premiér Zeman. Znovuoživení visegrádské spolupráce summitem na Slovesku na jaře příštího roku má podle Zemana urychlit vstup obou zemí do Evropské unie.
Předsedové české a slovenské vlády Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda po úvodním rozhovoru mezi čtyřma očima a jednání delegací včera v Bratislavě podepsali mezistátní smlouvu o vzájemné pomoci při mimořádných událostech.
Na pořadu jednání bylo zlepšení česko-slovenských vztahů, řešení dělení majetku bývalé federace, problematika dvojího občanství, ale i migrace občanů třetích zemí přes ČR a Slovesko na Západ. 
Zemana do Bratislavy doprovázeli vicepremiéři Egon Lánský a Pavel Mertlík a ministři zahraničí, financí a průmyslu a obchodu Jan Kavan, Ivo Svoboda a Miroslav Grégr.
Za slovenskou stranu se s českou delegací setkali kromě premiéra Mikuláše Dzurindy i místopředsedové vlády Ivan Mikloš, Pavvol Hamžík a Ĺubomír Fogaš a resortní partneři českých ministrů Eduard Kukan, Brigita Schmögnerová a Ĺudovít Černák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video