Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný převádí Novu na neznámou firmu

  0:01aktualizováno  0:01
Vladimír Železný už hraje ve svém sporu o Novu vabank. Svědčí o tom jeho poslední krok: bývalý ředitel hodlá převést svůj údajný šedesátiprocentní podíl ve společnosti CET 21, držící licenci k Nově, na zcela neznámou akciovou společnost Astrapia.

Železný svůj záměr už minulý týden oznámil v dopise, který má MF DNES k dispozici, zbylým společníkům v CET 21.

Svůj nečekaný krok přitom činí Železný v době, kdy je už ve zcela otevřeném válečném stavu se skupinou PPF, která se považuje za hlavního majitele CET 21, a tím i Novy.

Železný získal 60 procent v CET loni v prosinci, kdy mu je překvapivě vrátil Městský soud v Praze. PPF se proti rozsudku odvolala a tvrdí, že jí je úplně jedno, na koho chce Železný svůj podíl převést.

"Jsme přesvědčeni, že žádný podíl nevlastní," říká ředitel Novy Petr Dvořák. "A i kdyby náhodou nějaký obchodní podíl v CET 21 vlastnil, pak ho podle smlouvy musí převést na nás." Železný je mimo republiku a nemohl celou věc komentovat.

Na Železného akci je vedle definitivní roztržky s PPF pozoruhodná ještě jedna věc. Co je to za onu tajemnou firmu Astrapia, na niž hodlá převést podíl zaručující spolehlivou vládu nad nejsledovanější televizí v zemi?

Astrapia byla do obchodního rejstříku zapsána letos 12. února a na stejné adrese v Praze 4 jako ona sídlí několik desítek společností. Jako jediný majitel Astrapie je v rejstříku uvedena firma Olivier Capital.

"Společnost Astrapia jsme koncem února prodali novým majitelům," říká Lucie Glučová, jednatelka Olivier Capital. "Naše společnost se specializuje na zakládání a následný prodej nových společností." Podle internetových stránek firmy si lze novou společnost, založenou a zapsanou v letošním roce, koupit za 130 tisíc korun.

Kdo Astrapii koupil, aby na ni mohl Železný převést podíl v Nově, však není známo. Stejně jako to, kdo za ni vlastně může mluvit a kde toho člověka sehnat. "To nemohu sdělit," říká Glučová. "Obraťte se písemně na sídlo společnosti." O nic vstřícnější není ani Železného advokát Robert Vladyka, "To je věc doktora Železného a já to nebudu komentovat," říká.

Železného protiútok vůči PPF nabývá v posledních dnech na intenzitě. Jak MF DNES informovala v úterý, bývalý ředitel před týdnem jmenoval v CET 21 nové jednatele (kromě sebe i advokáta Vladyku). PPF tento krok neuznala, a ačkoliv se až donedávna snažila s Železným dohodnout po dobrém, poslední prohlášení finančníků jsou už o poznání tvrdší.

"Je nehorázné, že (Železný) začíná opět bojovat proti těm, kteří za něj uhradili jeho závazky a se kterými podepsal celou řadu smluv, které teď porušuje," prohlásil generální ředitel Novy Petr Dvořák. PPF v září 2002 zaplatila za Železného jeho miliardový dluh vůči bývalým partnerům Novy z americké společnosti CME Ronalda Laudera.

PPF také poprvé naznačila, že ve sporu se Železným nemusí spoléhat jen na obchodní právo. "Obáváme se, že pokus o realizaci takových kroků může přivést doktora Železného nejen do obchodních, ale i trestněprávních problémů," komentoval Dvořák Železného poslední tah s Astrapií.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz