Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný: Policie senátorům neřekla vše

  12:53aktualizováno  12:53
Vladimír Železný se nevzdává, stále věří, že ho Senát nevydá k dalšímu vyšetřování. Tvrdí, že přišel na podvod policie. "Senátor Železný disponuje důkazy, které prokazují, že vyšetřování jeho kauz neprobíhá korektně a že policie ve své žádosti Senátu zamlčela klíčová fakta ... svědčící jednoznačně v jeho prospěch," řekl Železného mluvčí Martin Chalupský. To ovšem policie odmítá.

"Není důvod, abyhom Senátu něco zamlčovali," řekla iDNES mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Policie podle mluvčí postupuje přesně podle trestního řádu. "Předali jsme podklady k žádosti o vydání pana Železného. Pokud by chtěl Senát kompletní materiály k případům, můžeme poskytnout i ty," podotýká Kosinová.

Senátoři by o Železného imunitě měli jednat ve čtvrtek. Šéf Novy tvrdí, že policie chce senátory záměrně uvést v omyl. Své důkazy Železný prý předloží Senátu. "Obsah žádosti uvádí Senát v omyl a manipuluje s fakty v můj neprospěch," tvrdí.

Železný prý na jednání pléna předloží hned jedenáct důkazů a faktů, které žádost policie o jeho vydání zamlčela.

"Jedná se mimo jiné o naprosto zásadní posudek, který si nechala vypracovat sama policie a který dokazuje, že hodnota majetku pana Železného vždy převyšovala pohledávku CME. Nemohla tak být vůbec splněna zákonná podmínka trestnosti, tedy to, že dlužník snížil svůj majetek pod hodnotu dlužné částky," uvádí Chalupský.

To ovšem policie popírá. "Žádný takový posudek nemáme," říká Kosinová. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka navíc ČTK řekl, že příslušné ustanovení trestního zákona takovou podmínku, o níž hovoří Chalupský, neobsahuje.

"Stíhání (Železného) považujeme za důvodné," uvedl Omelka. Podle něj policie do Senátu odeslala všechny "relevantní materiály", které s případem souvisejí.

Omelka navíc rozhodně odmítl, že by policie nebo jeho úřad s důkazy a kauzou jakkoli manipulovaly.

"Obviněný si může tvrdit, co chce. Není úkolem orgánů činných v trestním řízení, aby s ním přes média komunikovaly," prohlásil.

Podle Chalupského zamlčení důkazů policii usvědčuje, že nesplnila zákonem stanovené podmínky pro zahájení stíhání.

"Podle našich právních expertíz mělo být vyšetřování proti panu Železnému okamžitě zastaveno. Senátor Železný je připraven zmíněné důkazy předložit Senátu na čtvrtečním zasedání," dodal mluvčí.

Senátor se chce ve čtvrtek také zeptat svých kolegů, zda mandátový a imunitní výbor postupoval správně, když ho doporučil k vydání a nedal mu 14 dní na obhajobu.

Policisté podezírají Železného z poškozování věřitele a daňových úniků. Pokud se senátoři rozhodnou Železného nevydat, nebude moci být už nikdy stíhán za činy, z kterých je obviněn.

"Už dávno bych u soudu byl, kdyby policie měla důkazy dostatečné k tomu mě tam poslat. Raději mě udržuje ve zvláštním vakuu mezi obviněním a obžalobou, to je situace, které chci zabránit," odpověděl v rozhovoru pro BBC na otázku, proč se tolik bojí ztráty imunity.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz