Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný odjel z výslechu, tíží ho další obvinění

  0:27aktualizováno  0:27
Pátek 13. dubna nebyl pro ředitele Novy Vladimíra Železného šťastný den. Policie ho šest a půl hodiny vyslýchala a obvinila z dalšího trestného činu: krácení daně. Podle vyšetřovatele okradl stát při dovozu obrazů na daních, clu a dalších poplatcích o téměř 7 milionů korun. Hrozí mu trest ve výši až 12 let vězení. Vyšetřovatel přesto nenavrhnul uvalit na Železného vazbu.
Podívejte se na reportáž TVD. V článku NOVÉ: Kromě Železného byl obviněn další člověk. Kdo to je? Rozhovory se státní zástupkyní a Železného právníkem.

V případu hraje klíčovou roli galerista
Vyšetřovatel oznámil, že kvůli neprocleným vzácným obrazum obvinil ješte jednoho člověka. Odmítl říci jeho jméno. Trestní oznámení, které podalo v pondělí celní ředitelství, míří podle dostupných informací na pražského galeristu George Novotného. Právě tento člověk hraje v celém případu klíčovou roli.

Podle trestního oznámení se s ním šéf Novy dohodl, že mu obrazy převeze do Čech. Novotný, který na hranici díla vydával za svůj majetek, totiž díky svému americkému pasu nemusí v takovém případě celníkům nic platit.

Zástupkyně: Stíhání? Ano
- rozhovor se státní zástupkyní Zdenou Galkovou
Právník: Nic neprovedl
- rozhovor s Železného právníkem Alešem Rozehnalem
Policie má k dispozici prohlášení, které Novotný sepsal pred notářem předloni na jaře. V něm přiznává, že Železnému ve dvou případech pomohl vyhnout se placení za obrazy a popisuje, jak operace proběhla. Galeristu, jenž v minulých letech s Železným čile obchodoval, se nepodařilo zastihnout. Poprvé využil Železný služeb Novotného podle policistů v březnu 1998. Galeristu pověřil, aby mu přivezl pět obrazu, které koupil v londýnské aukční síni Sotheby's.

Novotný zařídil, aby "zboží" bez problému prošlo celnicí v Praze-Ruzyni, a po nějaké době předal obrazy Železnému. Tři zátiší Emila Filly, obraz André Nemese a jedno dílo Alfreda Justitze ohodnotili úředníci na více než 6,7 milionu korun.

O měsíc později přivezl podle dokumentů, které nyní prověřuje policie, další vzácné dílo - letadlo Swiss Air přepravilo do Čech obraz Jákobuv žebrík Marka Chagalla. Letištní celnicí ho pronášel opět Novotny. Podle úředníků však ve skutečnosti koupil dílo za více než 24 milionu korun Železný, a to v únoru téhož roku v newyorské Cohen Gallery.

Co se ve čtvrtek stalo?

Pro ředitele přijeli ráno
V 7 hodin zazvonila u jeho dveří ekonomická kontrarozvědka
Co úřady vyšetřují
Obvinění souvisí s miliardovým obchodem
Policie pátrala od chvíle, kdy se rozešel s ČNTS
Policie kolem Vladimíra Železného kroužila několik let
Čtvrtá zpráva Novy
Prvních pět minut v hlavním zpravodajství vůbec nic
Železný novinářům ujel
Kontaktu s novináři se Železný při odchodu vyhnul lstí. Svůj vůz nechal přistavit u dolního východu z budovy úřadu vyšetřování. Novináři se tam rozeběhli. Poté však Železný vyšel z jiného východu, vůz mu prudce vyjel naproti, Železný do něj naskočil a odjel.

Policejní mluvčí Soňa Jindráková novinářům, kteří na Železného před budovou Policie ČR v pražské Krakovské ulici čekali, řekla, že na šéfa Novy nebude vazba uvalena.

Výslech začal v 10 hodin
Železný se do budovy Policie ČR dostavil dopoledne v 10 hodin. Tentokrát přijel vlastním vozem s ochrankou. Novinářům neřekl ani slovo, jeho vůz se ihned otočil a odjel. Na otázku, zda se Železný cítí vinen, jeho advokát odpověděl: Ne.

Železného teď trápí obrazy za 30 milionů
Podnět na obvinění z krácení daně vzneslo v pondělí Generální ředitelství cel. Celníci, a nyní už i policie, viní Železného, že okradl stát o více než šest a půl milionu korun při dovozu šesti cenných obrazů. Jde o unikátní díla (například Jákobův žebřík od Marca Chagalla), která ředitel televize skoupil v galeriích v Anglii a Spojených státech. Jejich cena dohromady převyšuje třicet milionů korun.

VLADIMÍR ŽELEZNÝ

Narodil se v roce 1945 v Kujbyševě, nynější Samaře, v Rusku. V roce 1968 nastoupil coby začínající produkční do Měšťanské besedy. Byl tu i ve chvíli, kdy budovu v srpnu 1968 obsadila ruská vojska. Největší slávu mu vyneslo autorství pořadu Okna vesmíru dokořán, seriál o vědě, který uváděl Jiří Grygar. Ucházel se o místo generálního ředitele Československé televize, přednost tehdy dostal Ivo Mathé.

Nad společností CET 21 visí hrozba
Držiteli licence na vysílání televize Nova, společnosti CET 21, hrozí, že bude muset zaplatit téměř 55 milionů korun za daně svého jednatele Vladimíra Železného.

Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Železný se ale odvolá, řekl mluvčí CET 21 Martin Chalupský.

Železného podíl ve společnosti je po čtvrtečním rozhodnutí soudu už obstaven, ředitel Novy s ním tedy nesmí nakládat.

Policisté ve čtvrtek Železného zatkli
Jen 24 hodin před tímto obviněním ho vyšetřovatel obvinil z poškozování věřitele. Čtvrtek 12. dubna byl pro šéfa Novy velmi krušný den.

Vladimír Železný ve čtvrtek utržil hned dvě rány najednou: začala ho stíhat policie a soud mu obstavil další část majetku. Jednomu z nejmocnějších lidí nyní hrozí až osmileté vězení. Vyšetřovatel ho obvinil z poškozování věřitele. "Stíhán bude na svobodě," oznámil odpoledne vyšetřovatel Vladimír Machala.

Železného zatkla ekonomická kontrarozvědka za naprostého utajení brzy ráno.

Co je poškozování věřitele

Může být obviněn ten, kdo zničí, poškodí nebo zatají dluh, který má vrátit. Obvinění Železného přitom spočívá v tom, že ze svého majetku zaplatil smluvní 'pokutu', na které se dohodl s třetím subjektem.

Vzápětí přišla další zpráva: soud šéfovi televize zakázal jakýmkoli způsobem využívat jeho podíl ve společnosti CET 21, která má licenci na vysílání TV Nova. Obstavení majetku by mělo trvat do té doby, dokud Železný nezaplatí svůj padesátimilionový daňový dluh z roku 1997.

Advokáti Železného označili policejní obvinění za nedorozumění. "Jsme přesvědčeni, že důvody, pro které bylo sděleno obvinění, se ukáží jako neopodstatněné," stojí v prohlášení právníků. Železný sám při odchodu z policie neřekl ani slovo a odjel za doprovodu bodyguardů.

Glosa Martina Komárka - Za železnou mříží
Ředitel televize Nova strávil na policejní stanici deset hodin. Už od rána se přitom hrálo o to, že skončí ve vazbě. "Je to tak padesát na padesát, že vyšetřovatel bude navrhovat vazbu," potvrdila po poledni úvahy o vazebním stíhání státní zástupkyně Zdena Galková.

Ačkoli vazbu prosazovala ekonomická kontrarozvědka, nakonec takový návrh oficiálně nepadl. Státní zastupitelství sice souhlasilo se zatčením Železného, a to do té doby, než soud rozhodne o vazbě, během dne však žalobce na vazbu změnil názor.

"V tuto chvíli k tomu důvody nejsou. Pokud by se situace změnila, může se změnit i náš názor," zdůvodnila propuštění Železného žalobkyně Galková. Vladimír Železný je stíhán kvůli obchodu s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation.

Podle policistů jde o směnku na 28,5 milionu dolarů (přes miliardu korun), kterou Železný v únoru vystavil nadaci Astrona. Udělal to v době, kdy už měl americké firmě CME podle arbitrážního rozhodnutí vrátit přibližně miliardu korun. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že transakcí se směnkou poškodil CME.

Ještě ráno kriminalisté zvažovali, jestli kvůli směnce Železného obviní i z podvodu. Měli totiž podezření, že smlouva s nadací byla fiktivním tahem, kterým se televizní boss chtěl vyhnout zaplacení dluhu CME. Podvod mu však nedokázali.

Obvinění ředitele televize Nova ekonomická kontrarozvědka intenzivně připravovala od minulého týdne. Definitivní verdikt, že si pro Železného přijdou ve čtvrtek brzy ráno, padl v předvečer zatčení. "Myslíme si, že by měl jít do vazby. Už jen proto, aby nemohl ovlivňovat svědky," uvedl jeden z detektivů, který na případu pracuje.

Ředitel televize Nova Vladimír Železný opouští v doprovodu své ochranky budovu Úřadu vyšetřování hl.m. Prahy v Krakovské ulici, kde byl 12. dubna od rána do pozdního odpoledne vyslýchán.

Ředitel televize Nova Vladimír Železný opouští v doprovodu své ochranky budovu Úřadu vyšetřování hl.m. Prahy v Krakovské ulici, kde byl 12. dubna od rána do pozdního odpoledne vyslýchán.

Ředitel televize Nova Vladimír Železný opouští v doprovodu své ochranky budovu Úřadu vyšetřování hl.m. Prahy v Krakovské ulici, kde byl 12. dubna od rána do pozdního odpoledne vyslýchán.

Ředitel televize Nova Vladimír Železný opouští v doprovodu své ochranky budovu Úřadu vyšetřování hl.m. Prahy v Krakovské ulici, kde byl 12. dubna od rána do pozdního odpoledne vyslýchán.

Vladimír Železný v pátek 13. dubna přesně v deset hodin míří do budovy Policie ČR v Praze v Krakovské ulici k výslechu.

Vladimír Železný v pátek 13. dubna přesně v deset hodin míří do budovy Policie ČR v Praze v Krakovské ulici k výslechu.

Vladimír Železný v pátek 13. dubna přesně v deset hodin míří do budovy Policie ČR v Praze v Krakovské ulici k výslechu.

Vladimír Železný v pátek 13. dubna přesně v deset hodin míří do budovy Policie ČR v Praze v Krakovské ulici k výslechu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pád z mrakodrapu, střelba v Jihlavě a těžká práce revizorů

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez...

Nejsledovanějším videem na serveru iDNES.cz tohoto týdne je tragický pád známého čínského lezce Wu Jung-ninga z 62....

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...Najdete na iDNES.cz