Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný nedluží miliardu, ale dvě

  22:16aktualizováno  22:16
Praha - Ředitel televize Nova uhradil před měsícem více než miliardu korun. Příjemcem však nebyla americká firma CME, které má podobnou sumu vracet na základě rozhodnutí mezinárodní arbitráže, ale lichtenštejnská společnost Astrona Foundation. Celá transakce nicméně se sporem o Novu bezprostředně souvisí. Železného právníci totiž tvrdí, že miliardu do Lichtenštejnska musel poslat kvůli pochybení CME. O co ve stručnosti jde: V říjnu 1997, čtyři dny poté, co za více než 28,5 milionu dolarů prodal CME akcie firmy Nova Consulting, měl Železný uzavřít ještě jednu smlouvu. V ní se dohodl s Astronou Foundation, že pokud bude obchod s CME někdy zrušen a on dostane Novu Consulting zpět, Astrona ji od něj za stejnou cenu koupí.

Za nedodržení dohody stanoví smlouva pokutu: z textu vyplývá, že porušením je i to, jestliže akcie Novy Consulting ztratí hodnotu.

Arbitráž nařídila vrátit peníze CME
Mezinárodní arbitráž letos na začátku února skutečně nařídila Železnému, aby peníze CME vrátil. Obratem má dostat akcie - obě strany přiznávají, že v této chvíli bezcenné.

O ČEM ROZHODLA ARBITRÁŽ

CME má získat od Železného asi 27,1 milionů dolarů, tedy zhruba miliardu korun. Částka přitom denně narůstá o penále 3200 dolarů, tedy asi 120 tisíc korun. Na oplátku pak má Železný získat 5,8 procenta společnosti ČNTS, která byla dříve hlavní servisní organizací Novy.
Zástupce Astrony Foundation Walter Schlegel tudíž 19. února vyzval Železného, aby mu pokutu přesahující miliardu korun zaplatil. V dopise z následujícího dne, jehož kopii má MF DNES rovněž k dispozici, přijetí sumy potvrzuje.

"Zaplatil směnkou," tvrdí Železného právník Aleš Rozehnal. Ten už českému soudu navrhl, aby platba Astroně byla uznána jako škoda, která vznikla jeho klientovi kvůli špatnému hospodaření CME. "Poté by se částka dala započítat s tou, kterou si v důsledku arbitráže nárokuje CME," říká Rozehnal. Jinými slovy: Železný by už pak Američanům miliardu nemusel platit.

Dluh by Železnému vyřešil nynější potíže
"Lichtenštejnský" dluh by tak řediteli TV Nova vyřešil nynější potíže. Kontakt na Astronu Foundation, která by okolnosti obchodu potvrdila, se nepodařilo najít. Walter Schlegel, jenž měl smlouvu s Železným podepsat, pracuje v jiné společnosti ve Vaduzu. Ani on nebyl k zastižení, na zaslané otázky neodpověděl. Astrona Foundation ve veřejně dostupných rejstřících Lichtenštejnského knížectví nefiguruje.

Firma zřejmě není v Lichtenštejnsku zapsána
Sídlo společnosti ve Vaduzu se nepodařilo vypátrat. Žádný záznam neobsahuje ani telefonní seznam. Agentura Dun and Bradstreet, která se vyhledáváním podobných informací zabývá, ve své zprávě, již MF DNES získala, došla ke stejnému závěru: firma tohoto jména není v Lichtenštejnsku zapsána.

Železného právník Aleš Rozehnal nicméně tvrdí, že má výpis z obchodního rejstříku, který existenci Astrony dokládá. (MF DNES do něj nemohla nahlédnout, neboť doklad během schůzky nemohl najít.) Stejně tak byl údajně v kontaktu se zástupcem firmy Walterem Schlegelem.

Podle dokumentů Železný pokutu zaplatil v době, kdy už měl povinnost uhradit miliardu společnosti CME. Podle Rozehnala však vydáním směnky americkou firmu nijak nepoškodil. "Z jeho majetku nic neubylo. Pohledávka Astrony se pouze přeměnila na směnečnou pohledávku," uvedl.

Oslovení právníci potvrdili, že o upřednostnění jiného věřitele v tomto případě nejde. "To by se prokazovalo velice těžko. Záleží na tom, jak je směnka splatná, jakou má přesně formu a podobně," říká expert na obchodní právo Milan Zábrž.

Jeho kolega, právník Martin Vlček, dodává, že v takových případech není sepsání podobné směnky ničím neobvyklým: "Obecně platí, že vydání kryté směnky je v pořádku. Problém by mohl být jedině u nekryté směnky. To může být i trestným činem." Rozehnal nechtěl otázku, zda ředitel Novy disponuje tolika prostředky, aby si mohl dovolit uhradit dvě miliardy korun, komentovat. "Myslím, že by se mělo počkat, jak dopadne návrh na vzájemné vypořádání. Soudy nyní budou řešit, jestli je mezi oběma pohledávkami nějaká souvislost. V případě, že by odpověď byla ano, tak by ta pohledávka CME zanikla započtením," tvrdí.

Ředitel TV NOVA se snaží sehnat peníze pro CME
Možnost, že by Železný nakonec musel dát peníze jak CME, tak Astroně Foundation, nicméně nevyloučil. "Pokud soud započtení neuzná, dál by dlužil oběma subjektům." Mluvčí Martin Chalupský potvrdil, že Železný - bez ohledu na popsanou kauzu - pokračuje ve "sbírání" sumy pro CME: "Na tom se nic nemění, mělo by to být během několika týdnů." Americká firma zatím odmítá "lichtenštejnskou" pohledávku ředitele Novy jakkoli komentovat.Podle Rozehnala do minulého pátku ze CME dorazil jen krátký dopis. "Jsou to čtyři řádky. Píšou, že náš návrh na vyrovnání pohledávek nemá žádný faktický základ," řekl.

V této chvíli není zřejmé, zda se nejnovější "tah" šéfa Novy promítne i do zabavování jeho majetku, které na popud CME začalo už před měsícem. Podle mluvčího Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaromíra Jirsy to není příliš pravděpodobné. "Pravda je, že v této kauze se nedá nic dopředu vyloučit. Zatím však exekuce normálně běží." Právníci Vladimíra Železného se proti postupu úředníků odvolali. Celou záležitostí se tak bude zabývat i pražský městský soud.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz