Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železniční tratě jsou již v provozu

  19:39aktualizováno  19:39
Železničářům se podařilo zprovoznit trať mezi Pardubicemi a Přeloučí i trať Pardubice - Hradec Králové, které byly neprůjezdné po páteční bouři. Příčinou výluk byly stromy a větve popadané do trolejového vedení.
Bouře za sebou zanechaly velkou spoušť. Hasiči museli vyjíždět k více než sedmi stům případům po celé republice.

Výluku mezi Pardubicemi a Přeloučí odstranili železničáři již před polednem, když uvedli do chodu jednu kolej. Před šestou hodinou večerní montážní čety na této trati opravily i druhou kolej. Krátce nato byla zprovozněna i trať Pardubice - Hradec Králové.

Hasiči vyjeli sedmsetkrát

Hasiči zasahovali u více než 700 případů po celé republice. Mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivanová, uvedla, že mimořádné události likvidovalo přes 90 profesionálních jednotek a zhruba 120 sborů dobrovolných hasičů. Pět lidí bylo zraněno. Nejhorší situace byla ve Středočeském kraji, kde zasahovali u více než 300 případů. V Pardubickém kraji vyjížděli hasiči k více než 140 případům. 

Nejčastěji odstraňovali padlé stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů a výtahových šachet. Vyjížděli také k požárům trafostanic, poškozeným střechám a k požárům rodinných domů, které zapálil blesk. "Hasiči také vyprošťovali lidi, kteří uvízli ve výtazích," podotkla Křivanová.

Na jeden úřad v Plzni padl stožár vysokého napětí. "Proto hasiči vytyčili nebezpečnou zónu a uvažovali o evakuaci lidí z ohrožené lokality," uvedla jeden případ mluvčí.

Na řadě míst vypadla podle Křivanové dodávka elektřiny a někde nebyla stále ještě obnovena. Popadané stromy zablokovaly silnice druhé a třetí třídy. "Počty zásahů nejsou zatím konečné, informace o nich se dále shromažďují," dodala.

Vypadky měly i sítě mobilních operátorů.

Dráhy: to nepamatujeme
"Takové poškození trati po bouři nebo větru si nevzpomínají ani pamětníci," řekl o poruchách u Pardubic mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

České dráhy nasadily mezi Pardubicemi a Přeloučí a Pardubicemi a Hradcem Králové náhradní autobusovou dopravu. 

Expresy Eurocity, které jezdí z Prahy do Brna, byly odkloněny na Havlíčkův Brod a vlaky z Prahy do Olomouce a dále na Moravu na trať Velký Osek - Hradec Králové - Týniště nad Orlicí. Protože se tyto spoje vyhýbají Pardubicím, byla pro cestující připravena náhradní souprava, která do Pardubic jezdí z České Třebové. ¨

Cestující na železnici si zatím nestěžují. "Dráhy to mají docela dobře zorganizované. Náhradní autobusy jezdí plynule, železničáři se v hlášeních omlouvají," řekl iDNES Luboš Kratochvíl, jenž byl mezi pasažéry, které výluka postihla. "V Pardubicích stojí v odjezdové hale pět informátorů, navigují cestující nebo jim i ručně hledají v jízdních řádech náhradní spojení," dodal Kratochvíl.

Padaly stromy, voda tekla do sklepů
Přes republiku se v pátek vpodvečer přehnaly silné bouřky z horka. V centru Pardubic vichr vyvalil strom, přestal jít proud. "Málem mi to na parkovišti u hypermarketu otočilo auto. Spadla tu velká reklamní cedule a na ulicích jsou popadané větve," uvedla nakupující v pardubickém hypermarketu.

Na soukromém parkovišti za obchodním centrem Grand v Pardubicích se podle čtenáře iDNES zřítil strom na budovu.

Na Litoměřicku mají zřejmě hasiči nejvíce práce v obci Mnětěš. "Popadala celá alej stromů na elektrické vedení. Zasahuje tam pět hasičských jednotek," řekl důstojník hasičů. Zraněn nebyl nikdo. Hasiči budou v obci následky odstraňovat zhruba do 22:00.
 
Voda zatekla lidem do sklepů. Hasiči ji čerpali asi ve čtyřech ulicích v Lovosicích a přibližně v šesti v Roudnici nad Labem. "Všechna voda je už odčerpána. Čekáme ale, že se ještě někteří lidé přihlásí," uvedl operační důstojník. Vodu ze sklepa museli čerpat i tepličtí hasiči v Bílině.

Pavel Jůza z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu řekl, že podle záznamů stanice v Doksanech napršelo na Litoměřicku během krátké doby 14 milimetrů vody. Vál prudký vítr. "Doksany ale nemusely být ve středu bouřky," poznamenal.

V Plzeňském kraji hasiči odstraňovali desítky padlých stromů. Místy padaly i kroupy. Škody nejsou příliš velké, řekl mluvčí krajských hasičů František Vaško.

Silná bouřka, která se po 18:00 přehnala nad Prahou, zavinila výpadek dvou transformátorů v holešovické rozvodně. Obyvatelé východního okraje města mezi Malešicemi a Letňany zůstali zhruba na 40 minut bez proudu, řekl mluvčí společnosti Pražská energetika Petr Holubec. Hasiči zasahovali asi v pětatřiceti případech. Museli vyprošťovat i několik lidí, kteří uvízli kvůli výpadku elektřiny ve výtazích.

Ani víkend nepřinese ochlazení
I když meteorologové původně zemi vyčerpané několika dny tropických veder slibovali ochlazení, zdá se že se konat nebude. I o víkendu se totiž teploty vyšplhají ke třiceti stupňům Celsia. Přechodně se ochladilo pouze v noci na pátek, kdy se na mnoha místech republiky rozpoutaly prudké bouře a lijáky. Živel se přehnal hlavně nad středními, severními a východními Čechami.

První letní den a nejkratší noc v roce se denní teploty vyšplhají k 27 stupňům, na východě a jihovýchodě země místy až k třiceti.

V sobotu budou přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty se budou pohybovat kolem 29 stupňů. V neděli bude polojasno, při zvětšené oblačnosti místy přeháňky nebo bouřky. Meteorologové čekají denní teploty 27 až 31 stupňů, místy až 33.

Pátek - příchod léta
Slunce v pátek - první letní den - vstoupí v 15:24 do znamení Raka. Severní polokoule se v ten okamžik přikloní nejblíže ke Slunci. Noc tak bude trvat jen sedm hodin 38 minut.

Léto bude letos ze všech ročních dob na severní polokouli nejdelší. Do roku 3000 se podle astronomů ale ještě prodlouží a to o šest hodin a 29 minut.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Noc rušily bouřky
V noci na pátek osvětlovaly blesky skoro celé území republiky. Po půl deváté večer dorazila od západu bouřka nad Prahu. Trvala přes hodinu. Podle radarových odhadů byla jednou z nejsilnějších ve střední Evropě, tvrdí meteorologové.

Silný déšť a vítr zaměstnal pražské hasiče a pracovníky dopravního podniku. Hasiči více než desetkrát vyjížděli k polámaných stromům, plechům strhaným ze střech a zatopeným sklepům.

V Praze-Záběhlicích hořela střecha jednoho domu. Od blesku se zase podle dispečera zřejmě vzňal požár v Milíčovském lese v Praze 4.

Mezi stanicemi tramvají Radošovická a Hostivařské nádraží musela být zavedena náhradní autobusová doprava. Voda totiž zatopila podjezd na Zahradním Městě. Bylo v něm asi 30 centimetrů vody.

V severních Čechách vyjížděli kvůli bouřce hasiči především ke spadlým stromům. Silné poryvy větru lámaly i větve. Na Litoměřicku hasiči upevňovali lešení, které se uvolnilo u jedné budovy v Lovosicích. Podle odborníků šel bouřkový pás celým povodím Ohře.

Zhruba 50 výjezdů k vyvráceným stromům zaznamenali i hasiči v Libereckém kraji.
Na svědomí je měl silný vichr s bouřkou. "Nejhorší byla situace v okrese Liberec, kde spadlo, nejčastěji do silnice, dvacet stromů," řekl Karel Skořepa z libereckého Hasičského záchranného sboru.

Podle meteorologů byla čtvrteční bouřka nad oblastí zvlášť silná, provázely ji četné výboje a silný vichr o rychlost asi 80 kilometrů v hodině.

Téměř půl milionu korun škody napáchaly blesky, které v noci na pátek v jižních Čechách zapálily tři budovy. V Písku zachvátil oheň střechu a půdu obytného domu, na Českobudějovicku hořela dvě hospodářská stavení.

Kolem Milevska, Písku a Tábora ochladily v několika lokalitách rozpálený vzduch i kroupy. Silné bouřky zasáhly i Berounsko, Kladensko.

Bouřkový pás se v noci přesunul nad východ Čech a na Vysočinu.

Na jihu Čech i v Praze padl teplotní rekord
Teploty už potřetí za sebou překonaly v metropoli rekord. Večer naměřili v pražském Klementinu 34,6 stupně Celsia, což je o 0,8 stupně víc než v roce 2000.

Třetí den po sobě padl už odpoledne rekord i na jihu Čech, kde bylo původní maximum z roku 1908 pokořeno o tři desetiny stupně. Meteorologové naměřili 33,3 stupňů Celsia.

Mírné ochlazení je ale podle expertů zárukou toho, že další rekord už nepadne.

Dálnici poškodilo horko
Kvůli vysoké teplotě ve čtvrtek odpoledne praskla část pravého pruhu dálnice D1 u Šternova na Benešovsku.

Operační důstojník mirošovického oddělení dálniční policie upřesnil, že vlivem horka se zvedl si o pět centimetrů jeden panel dálnice. Úlomek betonu zasáhl policisty, kteří tam právě vyšetřovali malou dopravní nehodu.

Podle meteorologa Milana Dvořáka padaly na některých místech západních Čech už ve čtvrtek přes den kroupy o velikosti vlašského ořechu. "Blízko bavorských hranic byla naměřena třícentimetrová vrstva krup," řekl Českému rozhlasu.

Zprávy ze světa: Vedra v Evropě začínají zabíjet

STŘEDA:
Počasí znovu lámalo rekordy
Počasí lámalo rekordy i během středy. Meteorologové v pražském Klementinu nakonec naměřili 33,9 stupně Celsia. Dosud platný rekord z roku 1934 činil 31,2 stupňů Celsia, což je o 2,7 stupně méně.

Pokořen byl už ve 14 hodin, kdy teplota vyšplhala na 31,9 stupně. V úterý překonala rtuť teploměru osmašedesát let starý rekord o půl stupně. Odborníci varují před místními bouřkami a kroupami.

Silnice se roztékala
Vedra rozehřála asfalt na silnici mezi Lovosicemi na Litoměřicku a Ústím nad Labem tak, že se podle některých řidičů rozstřikoval až na kapoty vozidel.

Silničáři proto museli snížit dopravní značkou rychlost na 50 kilometrů a tekuté záplaty zasypávali granulovanou drtí.

Na tratích vybočovaly koleje
České dráhy zaznamenaly kvůli vysokým teplotám případy vybočení kolejí, které ale nijak vážně nezkomplikovaly provoz. Na některých místech musely vlaky jezdit rychlostí deset kilometrů za hodinu a závady se odstraňovaly průběžně podle významu tratě.

Vedro však působilo nejen na koleje, ale i na železniční personál. Strojvedoucí se museli potýkat s teplotami až o deset stupňů vyššími než v otevřeném prostoru.

Stejné problémy trápily i řidiče tramvají a autobusů, kteří při jízdě městem mají v kabině i přes 50 stupňů. Jejich směny trvají až 11 hodin a řidiči téměř nemají šanci obstarat si během jízdy chlazené nápoje.

Policie vyzývá řidiče, aby v horkých dnech dělali častěji přestávky a pili více tekutin. Velké procento z dopravních nehod zaviní totiž unavení a teplem zmožení řidiči.

Utonuly dvě děti a mladík
Severomoravští policisté už kvůli příchodu extrémě teplého počasí řeší utonutí dvou dětí. V úterý večer se v rybníku na Bruntálsku utopil čtrnáctiletý chlapec.

O den dříve zemřela dvanáctiletá dívka, která se snažila zachránit svého tonoucího psa a sama spadla v Hlučíně na Opavsku do řeky.

Sedmadvacetiletý muž se ve středu utopil při koupání v lomu Velká Amerika u obce Mořina na Berounsku. Podle svědků skočil do vody z můstku u cesty a už se nevynořil. Potápěči ho našli až po více než hodině.

Podruhé za sebou padl teplotní rekord v Českých Budějovicích. Meteorologové ve středu odpoledne naměřili 32,5 stupňů Celsia, což je o 0,5 stupně více než v roce 1934.

V úterý se teplota vyhoupla na 31,2 st. C, což o desetinu stupně stačilo na pokoření rekordu z 18. června 1934. Českobudějovičtí meteorologové sledují rekordní teploty od roku 1886.

Zemědělci se bojí přívalových dešťů
Zemědělci si nad vysokými teplotami zatím příliš nezoufají, obávají se spíše přívalových dešťů a krupobití.

"Samotné teplo je jistě pro nás nepříjemné a musíme neustále zavlažovat. Zatím ale není sucho příliš dlouho. Hrozí však mnohem větší nebezpečí, které může zničit celou úrodu, kroupy, vichřice a přívalové deště. Po takovém horku jistě přijdou," míní soukromý zemědělec Pavel Drahoš z Orlickoústecka.

Rekordy z  Klementina

18. června

Nejvyšší teplota z roku 2002 je 32,5 stupňů Celsia, naopak nejnižší je 6,2 z roku 1882.

19. června

Nejvyšší teplota z roku 1917 a 1934 je 31, 2 stupně Celsia, naopak nejnižší je 7,3 z roku 1985.

20. června

Nejvyšší teplota z roku 2000 je 33, 8 stupně Celsia, naopak nejnižší je 7,2 z roku 1821.

Předpověď počasí

ÚTERÝ:
Teplotní rekordy padaly i v úterý

Teploty na mnoha místech země v úterý překročily tropických třicet stupňů Celsia. V Praze a Českých Budějovicích dokonce padaly po osmašedesáti letech teplotní rekordy.

Jihočeši měli jasno už odpoledne. Ve zdejší metropoli totiž meteorologové v 16 hodin naměřili 31,2 stupně Celsia. Původní rekord z roku 1934 tak byl překonán o pouhou jednu desetinu. 

Naopak v pražském Klementinu si až do večera nebyli jistí, zda rekord padne. V 15 hodin tu naměřili 31,1 stupně Celsia. Večerní měření v deset hodin ale ukázalo, že se dvaatřicet stupňů z poloviny třicátých let podařilo překonat o celého půl stupně.

Za první republiky vedro krátilo výuku
Zatímco za první republiky měli školáci v horkých dnech takzvané vedřiny neboli volno kvůli vedru, dnešní žáci nárok na zkrácení vyučování kvůli horku nemají. Záleží jen na ředitelích škol, zda své svěřence pustí domů dřív.

"Situaci neřeší žádný školský předpis. Ředitel školy se řídí předpisy ministerstva zdravotnictví. Další postup, jako dřívější ukončení výuky, je zcela v jeho kompetenci," vysvětlila Dagmar Němečková z ministerstva školství. Podle ní podmínky při výuce upravuje například zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhláška o hygienických požadavcích ve školách.

"Příslušné normy stanoví, že teploty ve třídě nesmějí překročit 26 stupňů Celsia," upřesnila Němečková. Vedení školy musí zajistit dostatečnou ventilaci. Slunce by do místností nemělo prudce pražit, je tedy nutné zajistit okna.

Hrozí exploze a požáry od zapalovačů
Kuřáci, kteří používají levnější plastové zapalovače plněné plynem, musejí být opatrní. Hasiči varují, že v horku se plyn může ohřát, začne se rozpínat a zapalovač exploduje a začne hořet. Takovou příčinu měl například pondělní požár dodávkového automobilu v Klatovech, oheň ale stačil před příjezdem hasičů zlikvidovat sám řidič, řekl mluvčí krajských hasičů František Vaško.

Podobné případy přitom nejsou podle hasičů v létě výjimečné. Lidé by proto neměli podceňovat nebezpečí a neměli by nechávat zapalovače za okny auta, v přihrádkách, ani na sedadlech. Ve slunečném počasí se totiž v uzavřeném autě může teplota výrazně zvýšit.

"Ve vysokých teplotách, které panují, není ani vhodné nosit takovéto zapalovače v kapsách oděvu, protože hrozí nebezpečí popálení," připomněl mluvčí.

Co způsobuje a jak se bránit vedru

Rekordní vedra zatěžují psychiku
Podle serveru psychologická poradna.cz přináší každá změna počasí jistý stupeň nejistoty. Ta vede u citlivějších lidí k labilitě a depresím.

"Protože každý extrém je nezvyklým a mimořádným stavem, je série deštivých či tropických dní mimořádnou zátěží na stav organismu. Harmonická rovnováha v těle funguje pouze tehdy, je-li vyrovnaná stránka fyzická i psychická a protože neobvyklé deště či neobvyklá vedra organismus neúměrně zatěžují fyzicky, je samozřejmé, že ruku v ruce k tomu přistupuje i rozlada psychická," píše se na serveru.

Nezvyklá vedra organismus zatěžují. "Lidé špatně dýchají, hypertonici se obávají vyjít do ulic, kardiaci omdlévají. I zdravý člověk trpí pocitem vyčerpání, musí-li se v takovém počasí pohybovat venku na výhni. Z únavy pak lehce vyplyne podrážděnost, netolerantnost a dojem nepříjemnosti z blízkosti ostatních," dodává poradna.

Hodně pít a šetřit se
Lidé by měli v těchto dnech víc pít, omezit pohyb na slunci, zejména kolem poledne, a omezit velkou tělesnou zátěž.

Dospělí by měli vypít denně nejméně tři litry neslazených tekutin bez kofeinu, děti, které váží méně než 20 kilogramů, 1,5 až dva litry denně. Rodiče by také neměli nechávat děti na slunci v autech na parkovištích nebo v kočárku na přímém slunci. 

Lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest či srdce a cév by měli omezit polední a odpolední procházky. Hlavní hygienik ČR také radí větrat spíš večer, v noci a ráno.

Tekutiny dodá zaměstnavatel
Zaměstnanci mohou v horku žádat nejméně 70 procent tekutin, které spotřebují. Firma si náklady na tekutiny může odečíst z daní.

Na nepřízeň počasí pamatuje i Zákoník práce. Lidé mají na tekutiny nárok, když teplota na venkovním pracovišti během poloviny pracovní doby překročí 28 stupňů Celsia nebo v kanceláři lidé vypotí přes litr tekutin za směnu. Zákoník stanoví i to, že firma musí tekutiny na pracoviště dopravit.

Vodou z kašny před Lázněmi v karlovarských Smetanových sadech si zchladila hlavu tato dívka. Poslední jarní týden přinesl již zcela letní počasí a teploty začaly překračovat tropickou třicítku, 18. června 2002

Bouřka, která se přehnala nad Litoměřickem, s sebou přinesla i kroupy. Podle předsedy ZD Klapý Otakara Šaška (vlevo) zničily polovinu úrody obilí, řepy a brambor. (21. června 2002)

V Pardubicích vichr polámal troleje, což způsobilo malou dopravní nehodu. (21. června 2002)

V noci na pátek osvětlovaly blesky skoro celé území republiky. Po půl deváté večer dorazila od západu bouřka nad Prahu. Trvala přes hodinu. Podle radarových odhadů byla jednou z nejsilnějších ve střední Evropě, tvrdí meteorologové, 21. června 2002

Bouřka ve městě

V Praze-Záběhlicích hořela střecha jednoho domu. Od blesku se zase podle dispečera zřejmě vzňal požár v Milíčovském lese v Praze 4. Mezi stanicemi tramvají Radošovická a Hostivařské nádraží musela být zavedena náhradní autobusová doprava. Voda totiž zatopila podjezd na Zahradním Městě. Bylo v něm asi 30 centimetrů vody, 21. června 2002

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz