Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železnému obstavili palác

  0:01aktualizováno  0:01
Většinu známých nemovitostí a obchodních podílů spojovaných s ředitelem Novy Vladimírem Železným po včerejšku blokují soudy. Obvodní soud v Praze 1 totiž předběžně obstavil pražský palác v Thunovské, v této chvíli spravovaný stejnojmennou akciovou společností.

V uplynulém týdnu potkal podobný osud jiné dva domy, do hry navíc zasáhli i Rakušané: na výstavě v Salcburku kvůli řediteli TV Nova "obstavili" čtyři vzácné obrazy z Čech.

Americká firma CME je ve svém tažení proti Železnému, od něhož na základě mezinárodní arbitráže vymáhá asi miliardu korun, nicméně úspěšná jen zdánlivě. Jmění, které teď podle soudu nesmí nikdo "zcizit či zatížit", totiž ovládají firmy, v nichž Železný nepůsobí. Všechny se hodlají předběžným opatřením úřadů bránit.

"Pro blokování nejsou důvody, odvoláme se," potvrdil včera Ondřej Kuchař zastupující Thunovskou a. s. CME bude muset teprve dokázat, že stamilionový majetek ještě před třemi roky skutečně patřil Železnému, jak tvrdí. "Ten proces může trvat několik let," upozorňuje místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaromír Jirsa.

SEZNAM OBSTAVENÉHO MAJETKU

Železného majetek: spory se potáhnou roky
Pokud bude chtít americký milionář Ronald Lauder dokázat, že jeho bývalý partner Vladimír Železný "ukryl" část svého majetku, aby se s ním nemusel vyrovnat, měl by se obrnit trpělivostí.

Jak podle CME mizel majetek šéfa Novy

Firma CME podává žaloby na Vladimíra Železného podle scénáře sestaveného v dubnu 1999, kdy se s ředitelem Novy rozkmotřila. Z těchto údajů nyní vycházejí české soudy.

Nemovitosti:
30.4. 1999 firma Tanzberg Mikulov kupuje Železného palác v Thunovské a vilu v Sibeliově (celkem za 120 milionů). Tanzberg 3.8. 1999 zakládá spol. Thunovská, do níž vkládá zmíněný palác, o tři týdny později vkládá do firmy Sibeliova luxusní vilu rodiny Železných. V listopadu 1999 vzniká další společnost Piaristé a.s. Už v červnu navíc Železný podle CME přepsal mikulovský dům Rohatý krokodýl na svou ženu Martu.

Galerie:
7.6. 1999 vzniká společnost Dlouhá třída, do jejíhož základního jmění vkládá Železný rezidenci v pražské Dlouhé ulici. Tentýž den je založen Nadační fond Galerie (dnes spravuje obrazy, které mediální magnát nashromáždil). O týden později je sepsána zakladatelská smlouva firmy Anser Aureus a společnost Dlouhá třída do ní coby základní jmění vkládá dům v Dlouhé.

Všechny uvedené společnosti podle Obchodního rejstříku zastupují lidé spojení s advokátní kanceláří Aleše Rozehnala, právníka ředitele Novy.

Česká justice se totiž nejdřív musí "prokousat" vztahy několika firem, v nichž by stamilionové jmění mělo být. Většina z nich nemá formálně s Železným společného vůbec nic. "Není naším akcionářem. Kdo naše akcie drží, vám ale říct nemůžu," odvolává se na obchodní tajemství Ondřej Kuchař zastupující firmu Tanzberg Mikulov.

Podobně argumentuje Magdalena Juříková, která má nyní v Nadačním fondu Galerie na starosti sbírku obrazů, již v devadesátých letech začal shromažďovat - Vladimír Železný. "Nadační fond naprosto odmítá jakoukoli souvislost mezi zmiňovanými cennými uměleckými díly a případnými závazky PhDr. Železného," napsala v reakci na obstavení čtyř obrazů, které během výstavy v Salcburku zablokoval rakouský soud.

Galerie tvrdí, že obrazy nemá od ředitele Novy. I přesto, že v minulosti byla tato díla veřejně řazena do "Železného sbírky". "Fond je od pana Železného nekoupil. Jestli mu patřily někdy dřív, to nevím, ale pokud fond tvrdí, že je získal jinak, dá se to jistě dokázat," uvedl právník Kuchař.

Lauderova firma CME od poloviny února, kdy mezinárodní arbitrážní tribunál sdělil Železnému, že bude Američanům vracet miliardu korun, podala žaloby v několika zemích. Důkazy, že majetek některých firem ve skutečnosti dál ovládá šéf Novy, však musí sehnat sama.

"Věřitel může zpochybnit dlužníkovy úkony z minulosti, které jej mohly poškodit," říká místopředseda Obvodního soudu v Praze 1 Jaromír Jirsa. Tento soud zatím předběžným žádostem CME o blokace majetku vyhověl. Samy žaloby se však teprve začnou projednávat.

"Řízení je zdlouhavé především kvůli zákonným možnostem odvolání, které obě strany mají," vysvětluje Jirsa. Nelze vyloučit teoretickou variantu, že na konci několikaletého sporu může být verdikt: majetek Železnému nepatří, přesto existuje. "Samozřejmě nikde není řečeno, že to automaticky skončí exekucí," připouští Jirsa.

Společnosti, které nyní CME soudně napadá, se hodlají bránit všemi prostředky. S možností, že by ředitel Novy v dohledné době miliardu Američanům vrátil a spory utišil, se podle jeho mluvčího Martina Chalupského počítat nedá.

"Předběžná soudní opatření jsou podle pana Železného zneužívána pro vytváření negativní mediální kampaně. Jinak to nechce komentovat, neboť je to záležitostí těch firem, jeho se to nijak nedotýká." 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz