Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železného směnku prošetřují v cizině

  21:09aktualizováno  21:09
Vaduz, Lichtenštejnsko - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Miliardová transakce ředitele TV Nova Vladimíra Železného s nadací Astrona začali vyšetřovat také úřady Lichtenštejnského knížectví. Jde o operaci, s jejíž pomocí se televizní magnát snaží vyhnout povinnosti vrátit miliardu korun firmě CME. "Počátkem dubna jsme v této věci zahájili trestní vyšetřování, které je vedeno vůči dvěma osobám," potvrdil včera MF DNES nejvyšší lichtenštejnský prokurátor Robert Wallner.

Jedním z podezřelých je podle dostupných informací Švýcar Walter Schlegel, který při podpisu smlouvy s Železným zastupoval nadaci Astrona. Lichtenštejnští vyšetřovatelé na žádost finančních kontrolorů prověřují, za jakých okolností tento člověk s šéfem Novy obchod uzavřel. Zajímá je především směnka na 28,5 milionu dolarů, kterou prý Železný nadaci Astrona vystavil letos v únoru. Tamní úřady také zkoumají, jestli Walter Schlegel při údajné transakci neporušil lichtenštejnské zákony.

Schlegel je vyšetřován na svobodě. Spolupracovníci v jeho vaduzské kanceláři však celý den tvrdili, že není v práci, mobilní telefon si poté, co se dozvěděl, že jej shání novináři, vypnul. "Prohlásil, že se o celém obchodu nechce vůbec bavit," potvrdil člověk, kterému se jej včera podařilo krátce zastihnout.

Kvůli lichtenštejnskému obchodu stíhá už dva týdny česká policie Vladimíra Železného. Vyšetřovatelé si totiž myslí, že celou transakcí poškodil společnost CME.
O co v "lichtenštejnském obchodu" vlastně jde? Televizní boss tvrdí, že v roce 1997 podepsal s Astronou opční smlouvu o prodeji firmy Nova Consulting. V dokumentu se dohodl, že pokud by cena této firmy v budoucnu poklesla, nemusí ji od něj Astrona vůbec koupit. Naopak Železný v takovém případě nadaci vyplatí smluvní pokutu, která se shoduje s navrhovanou kupní cenou - 28,5 milionu dolaru (asi miliarda korun). A to se nyní stalo a Železný tuto částku jako ztrátu nárokuje po CME.

Podle Vladimíra Železného Novu Consulting znehodnotila špatným hospodařením právě americká CME, která ji měla několik let v držení. Železný proto českému soudu navrhl, aby tuto jeho pokutu uznal jako protihodnotu k miliardě korun, kterou má podle nedávného verdiktu mezinárodní arbitráže Američanům vracet. Pokud by soud na jeho návrh přistoupil, nemusel by Železný CME platit nic.

Čeští vyšetřovatelé se domnívají, že vystavením lichtenštejnské směnky v době, kdy už měl podobnou sumu vracet CME, Železný tuto společnost jako věřitele poškodil.
Lichtenštejnští vyšetřovatelé při práci na případu přišli na další nejasnosti, které celou transakci obklopují. Walter Schlegel, který nyní vystupuje jako jediný zástupce Astrony Foundation, není zapsán v tamním rejstříku nadačních správců. Úřady mu neposkytly ani licenci, bez níž podle lichtenštejnských zákonů nesmí sám žádnou nadaci spravovat.

"Se jménem Walter Schlegel jsem se v souvislosti s naším byznysem nesetkal, v životě jsem neslyšel ani o nadaci Astrona. Neznám pochopitelně úplně všechny správce lichtenštejnských nadací, drtivou většinu však ano. Jsme malý stát," uvedl Werner Keicher, ředitel ATU, jedné ze tří největších nadačních firem v zemi.

Keichera překvapilo i to, že zcela neznámá nadace uzavřela obchod za 28,5 milionu dolarů. "I velké nadace obvykle uzavírají transakce v rozmezí jednoho až deseti milionů, třicet je opravdu hodně," řekl.

Už před měsícem, kdy se MF DNES začala o Železného obchod s Astronou zajímat, vyšlo najevo, že v celé kauze došlo k podvodu. Úředně ověřený text smlouvy, který se objevil i u českého soudu, je prokazatelně falešný. Obsahuje totiž adresu, kterou v době údajného podpisu, v roce 1997, ještě nikdo nemohl znát. Text tedy vznikl až mnohem později.

To, že tento dokument je padělek, potvrdili i právníci Vladimíra Železného. Vzápětí však předložili MF DNES téměř totožnou smlouvu, v níž je však dotyčná adresa uvedena správně. U této listiny se ovšem nedá ověřit, zda to byla skutečně ona, která byla uložena v soudním spise. Příslušné doklady se totiž od soudu ztratily, ve spise leží jen kopie falešné smlouvy.

Železný nicméně tvrdí, že se obchod opravdu uskutečnil. A naznačuje, že falešnou smlouvu do spisu dostala CME, která se jej tak snaží zdiskreditovat.

Některé důležité podrobnosti obchodu s Astronou si však už údajně nyní nemůže vybavit. "To už si nevzpomínám," odpověděl v úterý na dotaz, kdo a proč v roce 1997 vybral k celé transakci právě neznámou lichtenštejnskou nadaci.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...Najdete na iDNES.cz