Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelení začali šampaňským, pak „pohřbili“ frakci

  10:57aktualizováno  18:31
Zasedání republikové rady Strany zelených skončilo bez bouřlivých diskusí. Členové takzvané levicové frakce v čele s Evou Holubovou byli vyloučeni. Martin Bursík dostal bez problémů mandát jednat s ODS i lidovci o vytvoření koaliční vlády.

Zelení | foto: iDNES.cz

Zasedání začalo oslavou volebního úspěchu a šampaňským. Pak přišly na řadu vážné záležitosti.

Hlasování zbavilo členství ve straně členy levicové frakce Evu Holubovou a Karla Volného. Podle Bursíka poškodili stranu před volbami. "Nebyla to žádná názorová frakce. Ti lidé se ozvali přímo před volbami a chtěli škodit," uvedl Bursík. Stranu musí opustit i Václav Drbohlav.

Frakce vznikla těsně před volbami a ohrozila stranu tím, že údajně nabádala voliče, aby místo zelených volili levici. V jejím čele stála Eva Holubová, která byla zároveň předsedkyní republikové rady Strany zelených.

"Budu hlasovat pro jejich vyloučení. Jednoznačně stranu poškodili," řekla dopoledne MF DNES nově zvolená poslankyně zelených Kateřina Jacques.

Objevily se i spekulace, že nově vzniklá frakce je nějakým způsobem propojená s ČSSD. Podle některých členů SZ bylo vyjadřování Holubové i v regionální politice bližší ČSSD než zeleným, například při jednání o nošovické továrně Hyundai.

Evu Holubovou nechal z kandidátky v Moravskoslezském kraje vyškrtnout volební zmocněnec Strany zelených pouhé dva dny před volbami. Důvodem bylo zveřejnění levicového manifestu a založení levicové frakce zelených. - více zde

"Program Frakce se teprve vyvíjí, chceme ho předložit na sjezdu strany, který se bude konat 14. září. Tam chceme také navrhnout protikandidáta na post předsedy strany proti panu Bursíkovi," řekl iDNES mluvčí Frakce Jaroslav Novák.

Martin Bursík se podle vlastních slov názorům ani frakcím uvnitř partaje nebrání. Je prý ale třeba předvolební poškození strany potrestat.

Bursík před jednáním očekával, že od republikové rady dostane "univerzální" mandát
k jednání o vládě. A tak se také stalo.  "Strana zelených stojí jednotně za svým vyjednávacím týmem. Dali nám široký mandát," řekl po jednání rady.

On i další vyjednavači tedy mohou jednat o nové vládě se všemi stranami kromě komunistů. Rozhovory s ČSSD ale nejsou podle Bursíka na pořadu dne, dává přednost jednáním s ODS a lidovci. V jednání je ovšem povinen držet se programových priorit strany.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz