Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelení už vědí, jak uspět: nemluvit o přírodě

  9:33aktualizováno  9:33
Byl by to chyták do kvízu: Jakou politickou stranu vede muž, který vlastní barokní palác v Praze na Malé Straně a básní o snižování daní a zrušení přijímaček na školy? Správná odpověď zní: Stranu zelených. A jmenuje se Martin Bursík.

Předseda Zelených chce ve volbách získat až osm procent. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Právě s ním v čele ekologická strana poprvé překonala v průzkumech pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Zelení se rázem mohou stát klíčovým hráčem červnových voleb.

Jací vlastně jsou? Umírněný Martin Bursík, který loni v září vystřídal v čele strany ekologického radikála Jakuba Patočku, se snaží změnit obraz strany. Tedy už žádní dlouhovlasí mladíci ve svetrech a teniskách, ale spíše manažeři v oblecích.

Na jejich předvolebních mítincích dokonce uslyšíte daleko více o daňové reformě, o změnách ve školství i kultuře než o ochraně přírody.

"Dlouhodobě máme zhruba tři čtyři procenta kmenových voličů. Teď ale potřebujeme přesvědčit další, že jsme seriózní politický subjekt, který nabízí recepty pro všechny oblasti života," vysvětluje svou strategii Bursík.

Zelení se zatím nechtějí věnovat jádru
Jeho cílem je získat ve volbách až osm procent. Mimochodem: jestliže se mu to podaří, bude to mít blízko do práce. Bursík totiž jako restituent získal dům přímo naproti Sněmovně.

"Pokud zelení skutečně přesvědčí lidi, že nejsou jen úzce monotónně zaměřenou stranou, pak mohou ve volbách uspět," domnívá se politolog Tomáš Lebeda.

Strana už dokonce potlačila ve svém programu do pozadí téma jaderná energetika, které je tradičním lákadlem rakouských a německých Zelených.

"Odstoupení od jaderné energetiky zůstává naším dlouhodobým cílem, ale nebude to priorita pro letošní volby," tvrdí Bursík.

Známé tváře mají vylepšit pověst
K nápravě v minulosti pošramocené pověsti starými aférami kolem členství agentů StB či finančním nesrovnalostem Bursík povolal v regionech známé tváře.

Přední disident Petr Uhl kandiduje v Praze, v Královéhradeckém kraji aktivista a největší odpůrce loňského policejního zásahu proti CzechTeku Stanislav Penc a v Jihočeském kraji vede zelené hlasitá odpůrkyně Temelína Dana Kuchtová.

"Jako liberální strana chceme oslovit i bývalé voliče Unie svobody, protože prosazujeme ochranu menšin, rovnost šancí nebo přístup ke vzdělání," říká Kuchtová, jež je zároveň místopředsedkyní strany.

Kromě toho se zelení snaží lidi znechucené politikou přilákat slibem, že pořádně zčeří politickou scénu. "Velké parlamentní strany se nás trochu bojí, že přijdeme do Sněmovny, otevřeme okna a pořádně tam vyvětráme," usmívá se Bursík.

Pokud se zelení dostanou mezi velkou parlamentní čtyřku, mohou rozhodnout vyrovnané volby. Nechtějí prozradit, zda se přidají k pravici, nebo k levici. Ale odmítají jakékoliv spojení s komunisty. Když se k tomu přidá fakt, že Bursík byl čtyři roky členem KDU-ČSL, vypadá to spíš na koalici s ODS a lidovci.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

D1 u Humpolce ve směru na Prahu stále stojí, vyprošťovací práce jdou pomalu

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Ani přes noc se nepovedlo zprovoznit dálnici D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu. Po nehodách od 12.30 dál stojí....

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz