Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelení: Omezte létání

aktualizováno 
Omezte cestování letadly a pokud to jen trošku jde, jezděte vlaky! vyzývají mezinárodní organizace ochránců životního prostředí veřejnost. Důvod? Letecká doprava se podle ekologů podílí mnohem více na globálním oteplování planety, než se dosud myslelo. "Jeden cestující na letecké lince z Velké Británie na Floridu a zpět vyprodukuje v přepočtu stejné množství oxidu uhličitého jako průměrný britský řidič za celý rok," uvádějí ochránci přírody ve zprávě Letectví a globální změna klimatu.
Za největšího viníka globálních klimatických změn se zatím pokládaly energetika a automobilová doprava, které vypouštějí do atmosféry největší množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů.
Letecké společnosti i klimatologové však pokládají údaje ochránců životního prostředí za nadnesené.
"Letecká doprava není tak závažný problém v porovnání s ostatními vlivy, tedy s energetikou nebo automobilovou dopravou," říká Jan Pretel, vedoucí oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu.
Ekologické organizace však trvají na svém: "Při komerčních letech se vyprodukuje za rok 600 milionů tun oxidu uhličitého, což je téměř tolik skleníkových plynů jako z celé Afriky," stojí ve zprávě.
Sdružení Přátelé Země apelovalo na veřejnost, aby trávila dovolenou blíže u svých domovů, čímž se zkrátí doba letu, anebo se může využít ekologičtější dopravní prostředek vlak. "Doporučujeme používat vlaky místo letadel a nahradit nevýznamné obchodní lety konferenčními hovory po telefonu," navrhují zelení.
Pokud se cestování letadly neomezí, hrozí podle ekologických hnutí nebezpečí, že lidé nebudou mít kam jezdit na dovolenou, protože některá přímořská letoviska se ocitnou kvůli oteplení a zvýšení hladiny oceánů pod vodou.
Hugh Somerville z Britských aerolinií ovšem tvrdí, že data ekologických organizací jsou hrubě nadhodnocená. "Podle našich údajů je produkce oxidu uhličitého na úrovni třiceti až čtyřiceti procent toho, co stojí ve zprávě," řekl Somerville v BBC.
"S tvrzením, že letecká doprava zatěžuje životní prostředí více než automobilová doprava, rozhodně nelze souhlasit," uvádí ředitel vnějších vztahů Českých aerolinií Dan Plovajko.
"Letecká doprava určitě škodí méně než doprava automobilová," tvrdí i Jan Pretel z hydrometeorologického ústavu a dokládá to studií, kterou loni vypracoval Mezinárodní panel klimatické změny spolu s Mezinárodní organizací civilní letecké dopravy. "Emise z letecké dopravy tvoří v současnosti dvě procenta z celkových emisí oxidu uhličitého a třináct procent emisí oxidu uhličitého z dopravy," uvádí se ve zprávě.
Ani v budoucnu experti nepředpokládají, že by se vliv letecké dopravy enormně zvýšil.
"Nedomnívám se, že bude tento nárůst podstatný. Energetika podle mě vliv letecké dopravy vždy převálcuje," soudí Jan Pretel.
Letecké firmy se podle vyjádření svých představitelů snaží vliv na globální klimatickou změnu omezovat. "Množství oxidu uhličitého, které vypouštějí naše letadla, se snižuje díky modernizaci leteckého parku," tvrdí Dan Plovajko z Českých aerolinií.
"Bereme tento problém vážně a snažíme se s ním něco dělat," tvrdí také Hugh Somerville z Britských aerolinií. Firma například přispívá na výzkum účinnějších paliv, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.
"Letadla jsou nyní z hlediska spotřeby paliv o sedmdesát procent efektivnější než před čtyřiceti lety. Další snížení spotřeby o dvacet procent se předpokládá do roku 2015, o padesát procent do roku 2050," píše se v mezinárodní studii.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Zeman se s Drahošem hádal o migraci. Babiše premiérem jmenuje v únoru

Miloš Zeman a Jiří Drahoš v debatě kandidátů na prezidenta na Primě

Andrej Babiš bude podruhé jmenován premiérem do konce února. Prezident Miloš Zeman to řekl v debatě se soupeřem v boji...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Demagog: Zeman si v debatě častěji vymýšlel, na BIS se zasekl i Drahoš

Příprava na prezidentskou debatu Jiřího Drahoše a Miloše Zemana na Primě

V první společné debatě prezidentských kandidátů měl v úterý večer na TV Prima navrch Miloš Zeman. Podle serveru...

Najdete na iDNES.cz