Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelení nekrachují, říká jejich bývalý šéf a nastávající otec Bursík

  0:59aktualizováno  0:59
Fotku v plavkách by si Martin Bursík na Facebook nedal, i když u vody ho teď možná potkáte. Už nevede Stranu zelených, a tak chce víc odpočívat. Jaké má plány a proč nechtěl říct, že bude znovu otcem?

Martin Bursík - Praha (18. června 2009) | foto:  David Neff, MAFRA

Několikrát zopakoval, jak se mu teď bez ministerské funkce i té šéfovské ve Straně zelených žije klidněji. "Konečně mám víc času na sebe a na rodinu," říká 49letý vystudovaný hydrolog, nadšený ekolog a horolezec.

"Už jsem si vyjel na kole. Těším se, až mi Mirek Topolánek zavolá a já mu řeknu, že někde odpočívám. Zatím to bylo vždy naopak. Něco jsem mu potřeboval a několikrát se stalo, že jsem ho zastihl na tenise nebo na golfu. Ptal jsem se, jak to dělá. Do mého diáře se to nikdy nevešlo. Teď to bude jinak," tvrdí Martin Bursík a dostává zívací záchvat.

Martin BursíkPřemlouval vás někdo z rodiny, abyste v čele zelených zůstal? Třeba vaše dcery?
Sledují to s odstupem, je jim 18 a 21. Byly pyšné na to, co jejich táta dokázal, ale říkaly mi, že jim stárnu před očima. A mají pravdu. Cítím se sice pořád na míň, než mi je, ale nebýt politiky, bylo by to ještě lepší.

Jste trochu jako Attila, král Hunů. Vytáhl jste stranu z prachu mezi elitu a přivedl ji na pokraj krachu.
Ke krachu ne. Teď máme lepší volební preference, než zelení měli, když jsem do strany přišel. Tehdy jsem měl tři cíle: sjednotit je, dostat do parlamentu a vychovat nástupce. Málokdo tomu věřil, a podařilo se. Ale je pravda, že Ondrovi (Liškovi - nový šéf strany, pozn. red.) jsem to nepředal úplně kontrolovaně.

Nebylo to unáhlené?
Zvažoval jsem to dlouho. Rozhodl jsem se, že pokud nezískáme v eurovolbách ani jeden mandát, položím to. Vzal jsem na sebe zodpovědnost, aby strana nemusela hledat viníky a soustředila se na parlamentní volby. Ze strany neutíkám, pořád jsem členem.

Asi tušíte, že jsou zelení stejně bez šance, ne?
Nesouhlasím. Parlamentní volby dopadnou úplně jinak.

Kolik byste vsadil na to, že v říjnu projdete do parlamentu? Vsadil bych si proti vám.
Nikdy nevsázím. Měl jsem na škole počty pravděpodobnosti.

Martin Bursík

Na začátku června se vzdal funkce předsedy zelených, šéfem byl od září 2005. S kolegyní Kateřinou Jacques žije od roku 2007, rozvedl se až na jaře 2008. S bývalou manželkou má dvě dcery, vychovává i dvě děti Jacques.

Ta odpověď tedy není moc dobrou reklamou pro vaši stranu. Jak byste to tedy vyjádřil podle pravděpodobnosti?
Je reálná šance uspět. Když neprojde ani jedna menší strana, bude tu ODS, ČSSD a KSČM. Ty dvě posledně jmenované utvoří vládu. Nebo se ODS a ČSSD dohodnou na 1. velké koalici. Důvody, proč nás volit, jsou jasné, není to jen náš program. Jde o to zachovat pestrou demokracii, aby si to tady nerozdělily dvě strany.

Po volbách obnovíte vaši konzultační firmu pro ekologii?
Možná. V pondělí jedu přednášet do Vídně o ochraně klimatu. Ozvali se z Německa, abych jim dělal konzultanta. Dokončím poslanecký mandát, pak se uvidí. Teď plánuju spíš dovolenou.

Pojede celá rodina?
Úplně všichni nebudeme, asi má mladší dcera a Sebastien (syn Kateřiny Jacques). Ale neděláme mezi nimi rozdíly, s Kateřinou máme dohromady čtyři děti. Zrovna včera jsme probírali, jaké budou mít vysvědčení.

Nechá si od vás Sebastien poradit?
Autoritu mám. Přirozenou. (směje se) Je to fajn dítě, jako všechny mé děti. Jen výjimečně potřebuje něco vysvětlit. Pro ekologické otázky se zatím moc nenadchl. Pojedeme asi na Šumavu a do Krkonoš, vezmeme kola. A pak na chvíli do Alp. Jen na túru, žádné lezení. Slíbil jsem mámě, že nepolezu po horách, když se stala ta tragédie s bráchou.

Martin BursíkV horách jste ztratil kamaráda a bratra. Co vám daly?
Dávaly mi celou dobu, to až ty poslední dva roky se to pokazilo. Díky nim jsem se mohl zamyslet nad životem, poznat, kde mám limity. Daly mi nejlepší kamarády a nejhezčí zážitky.

Jaký byl ten nejhezčí?
Asi vrchol Baruntse v Himálaji na jaře 2001, před námi tam nebyl žádný Čechoslovák. V základním táboře jsme byli čtyři týdny skoro sami. Prošli tam dva Vídeňáci, jeden poštmistr a policajt. Když jsme se vraceli, přišlo strašné počasí. A tam musíte trefit ledovcový most přes trhlinu, to je jediná cesta. Byla mlha. Jeden Francouz vrchol vzdal, vrátil se a čtyři hodiny na nás čekal. Pískal na píšťalku, aby nám ukázal, kudy jít. Pak jsme ještě jeli s kamarády do džungle, a když jsme po pár týdnech přijeli do hotelu v Káthmándú, na vrátnici byla obálka a v ní ta píšťalka. Mám ji doma schovanou.

Našel jste v politice někoho, s kým byste vyrazil do hor?
Nevím. Do hor jezdím jen s kamarády. Ty nejlepší znám od roku 1980. Jsou to kluci z vysoké, jezdili jsme na Kavkaz, Pamír, na hory bývalého Sovětského svazu.

3x Bursík

2005
Stal se předsedou Strany zelených. Strana měla preference jeden a půl procenta a dluhy.

2006
S Kateřinou Jacques stranu překvapivě dovedl do parlamentu, pak i do vlády.

2008
Zklamání - na prezidentskou volbu nedorazila kolegyně Olga Zubová. Jan Švejnar neuspěl.

Takže jste v politice nenašel nikoho, na koho je spolehnutí?
To ano. (dlouho přemýšlí)

Třeba Karla Schwarzenberga?
Karel mě zklamal, že šel do té Kalouskovy strany. Sdělil mi důvody, ale nepřesvědčil mě. Nechci o nich mluvit. Ale podle mě v tom byl kus nevděčnosti. Udělal jsem hodně pro to, aby se povedlo dostat ho do politiky.

Vaše partnerka Kateřina Jacques se do voleb nechystá. Souvisí to s jejím těhotenstvím?
K tomu se nevyjadřuju. To je naše soukromá věc.

Asi to budete muset říct. Vždyť už je to patrné.
Nechceme to tahat do kampaně, jako jiní. Navíc si chceme uchovat nějaké soukromí. Pro mě je fascinující ten Facebook, kam lidi vyvěšují své fotky. Nechápu, co jsou schopni pustit tam ze svého soukromí, navíc dobrovolně! Mám jasnou hranici.

Takže fotku v plavkách byste si tam nedal.
Proč bych to dělal? Nejbližším kamarádům ji klidně ukážu, ale nedal bych jim ji k dispozici, aby to šířili dál.

Ve skautu jste měl přezdívku Ježek. Jak vám říkají v politice?
Mezi klukama ze skautu jsem pořád Ježek. Vzniklo to kvůli účesu. Přezdívkami si říkaly i naše mámy, když se potkaly. Máma zdravila mámu kamaráda: "Dobrý den, paní Tarzanová." Jí říkaly paní Ježková nebo Rysová, to byl brácha. V politice o ničem nevím. Slyšel jste něco?

Jen, že vaší partnerce se říká Žáková. Jak se na to tváří?
Myslím, že z toho má legraci.

Je to lepší než biomasa.
Je mi Káti líto. Když nějací blbečci na ulici pokřikují biomasa, tak mi jen slušné vychování nedovolí k nim jít a něco jim říct.

Viděl jste ji v Krausově pořadu, kde nedokázala říct, co to je?
Nechci to vidět. Když přišla, říkala, ať se na to nekoukám. Jen mi to vykládala. Mně to nepřijde jako tak velké selhání, aby kolem toho byl takový humbuk. V politice je celá řada lidí, kteří toho moc nepředvedli a řekli stovky různých blbostí a Káťa to dostala i s úroky. Přijde mi to škodolibé a zlé.

Martin BursíkNemyslíte, že to je její chyba? Biomasu máte v programu.
Znamená to, že je blbá? Když se vás narychlo zeptám, kdy byla třicetiletá válka, víte to? Kdybych vás teď vyzkoušel, čím se topí v kamnech na biomasu, tak to taky nevíte.

Nejsem ve Straně zelených.
Ona je specialistka na lidská práva, já jsem specialista na ekologii. Každého můžete nachytat.

Jak dlouho z toho byla špatná?
Dlouho. Říkal jsem jí, ať si to nebere. Ale nemůže nad tím mávnout rukou. Vidělo to moc lidí a oni ji podle toho hodnotí. Představte si, že na něčem děláte roky a najednou vám to v nějakém pořadu nesedne... Nebo odešlete omylem e-mail, ve kterém napíšete, že je někdo kráva, a jde to s vámi celou dobu.

Tehdy jste říkal, že na tom mailu, který jste omylem odeslal kolegyni Zubové, vidíte i pozitivní věci.
Nebylo to pozitivní. Jen jsem se z toho snažil dostat. (usmívá se) Určitě mě to poškodilo. Nakonec mi dávají komentátoři za pravdu. Zase jsem byl napřed. To se o mně říká.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz