Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelení nakonec nechali myšlenku na radar žít

  17:09aktualizováno  20:13
Delegáti Strany zelených se po emotivní debatě nakonec rozhodli, že americkou základnu v Česku neodmítnou. Žádný návrh na zamítnutí této myšlenky neprošel. Zvítězilo vedení strany s návrhem, který existenci základny za určitých okolností umožňuje.

Atmosféra mezi zelenými během dne nasvědčovala spíše tomu, že americkou základnu odmítnou. Nakonec se tak ale nestalo. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Protiraketový radar

Usnesení sjezdu je dlouhé a spletité, to nejpodstatnější je až na konci.

"Sjezd žádá všechny členy vlády za Stranu zelených, aby prosazovali ve vládě požadavek, aby česká vláda projednala vybudování tohoto obranného systému v Radě NATO a v Radě EU a usilovala o společné stanovisko v této otázce," zní doslova první část.

A tady je ta druhá: "Sjezd žádá všechny členy vlády za Stranu zelených, aby prosazovali v české vládě návrh vyjednávací pozice vlády, která bude usilovat o závaznou garanci vlády USA, že radarový obranný systém bude začleněn do řízení a velení NATO."

Bez ohledu na předcházející slova budou zelení prosazovat referendum. "V souladu s naším mnohaletým programovým požadavkem žádá sjezd poslance za Stranu zelených, aby se zasadili o to, aby parlament přijal ústavní zákon o obecném referendu."

Schválený návrh ale nespatřil světlo světa jednoduše. Pro hlasovalo 156 zelených, proti bylo 47, zdrželo se 75.

Američané jsou globální agresor, znělo sálem
V debatě, která začala už odpoledne, se hned na začátku objevil návrh Jaroslavy Richtrové z Prahy, aby zelení přijali usnesení proti základně.

"Mírovou politiku musíme upřednostňovat před válečnou," naléhala na delegáty Richtrová.

Už z prvních příspěvků bylo evidentní, že v jednacím sále bude pořádně horko. Vedení strany reprezentované předsedou Martinem Bursíkem totiž do té doby říkalo spíše opatrné ano základně.

To bylo cítit i z vystoupení poslance Ondřeje Lišky, který sice mluvil proti Američanům, ale přitom navrhoval ponechat si otevřená dvířka pro možné příští ano. A to v případě, že by se základna stala součástí obrany Severoatlantické aliance.

"Chceme, aby vláda USA změnila názor," prohlašoval Liška a kritizoval Američany za to, že podle něj dosud NATO o svých plánech dostatečně neinformovali.

"Naše vnuky čeká hrůza!"
Debata však spíše naznačovala, že v sále je celá řada odpůrců základny. Bylo jasné, že Bursík bude mít co dělat, aby tuto atmosféru zmírnil a delegátům se ubránil. 

Usnesení proti základně totiž navrhl také vlivný člen Strany zelených z Prahy Petr Štěpánek. "Raketová základna USA snižuje bezpečnost České republiky i Evropy," tvrdil Štěpánek. A zároveň chtěl, aby sjezd zavázal vedení strany i poslance, aby proti základně vystupovali.

Někteří delegáti mluvili značně emotivně, nechyběly ani hlasité výkřiky. "Základny USA v Česku a Polsku odstartují nové kolo zbrojení mezi Ruskem a Amerikou! To je svatá pravda! Co čeká naše vnoučata je hrůza!" rozčiloval se například delegát Lambert Horst. 

"USA jsou globální agresor a parazit," přidal se k němu další delegát, který požadoval jasné ne zelených proti radarové základně.

Protiamerický tón se měnil až při posledních vystoupeních. Někteří řečníci začali upozorňovat, že skutečným nebezpečím pro svět je Rusko a ne USA. "Měli bychom plnit naše spojenecké závazky," naléhal Petr Drahoš.

Zatracená koule, říkal si o radaru Bursík
Delegáti se tak během odpoledne shodovali jen v jediném. Aby zelení udělali maximum pro prosazení referenda. Potíž je v tom, že za nynější politické situace neexistuje takřka šance na úspěch.

Jako jeden z posledních diskutujících si vzal slovo předseda strany Martin Bursík, který na delegáty naléhal, aby v současnosti nehlasovali proti základně.

"Znamenalo by to, že bychom utekli od odpovědnosti," argumentoval Bursík. "Využijme svého postavení ve vládě, abychom celý proces ovlivnili," pokračoval.

Bursík se na sjezdu také svěřil s tím, jak reagoval v první chvíli, když se o záměru Američanů dozvěděl. "Říkal jsem si - zatracená koule, tu nám byl čert dlužen," přiznal.

Pro radar se nakonec vyslovil i ministr zahraničních věcí za zelené Karel Schwarzenberg.

"Spíše se kloním k tomu, aby radar byl, protože bohužel žijeme v nebezpečném světě a spíše se to nebezpečí zvyšuje," prohlásil ministr, kterého někteří straníci kritizovali za to, že prý neprezentuje v této oblasti politiku zelených.

Když hlasování o základně skončilo, byla vidět ve tvářích Bursíka i Schwarzenberga evidentní úleva. Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz