Ondřej Liška na sjezdu Strany zelených v Praze. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Zelení zvolili Lišku. Stropnický mluvil o Havlovi jako politickém kýči

  • 279
S novou image, neoholenou tváří, obhájil post šéfa Strany zelených Ondřej Liška. "Vláda levice a populistů nám dává příležitost," řekl v narážce na příští vládu ČSSD, ANO a lidovců. Liška bude kandidovat do europarlamentu. Exministr vnitra Jan Ruml varoval stranu před posunem doleva, Matěj Stropnický zase chce, aby se zelení neoháněli Václavem Havlem

Hlavní představitel levicového křídla zelených, znovuzvolený člen nejužšího vedení Stropnický mluvil na pražském sjezdu o bývalém prezidentovi Havlovi, jehož působení označil za rozporuplné. Zelení by se podle Stropnického měli oprostit od "politického kýče". Havel v posledních letech života opakovaně podpořil právě Stranu zelených a také osobně syna budoucího ministra obrany. "Ja bych rád, abychom se oprostili od politickeho kýče a dělali skutečnou politiku," řekl Matěj Stropnický. 

Liška při volbě předsedy porazil zastupitele z Prahy 4 a šéfa pražských zelených Petra Štěpánka. Podpořilo ho 125 delegátů, Štěpánek dostal 66 hlasů. Zelení tak dali najevo, že nevidí nutnost dělat zásadní změnu, i když se ve dvou posledních volbách nedostali do Sněmovny. První místopředsedkyní se stala Jana Drápalová, starostka brněnské části Nový Lískovec. Štěpánek se nakonec pozdě v noci dostal alespoň do předsednictva strany.

Nové vedení Strany zelených

Ondřej Liška (předseda)
Jana Drápalová (první místopředsedkyně),
Pavla Brady, Tomáš Průša (místopředsedové), Matěj Stropnický, Martin Ander, Petr Štěpánek (členové předsednictva)

"Každý, kdo se na mě podívá, vidí, že jsem se rozhodl vyslyšet volání po nové tváři," vtipkoval o své nové, zarostlé vizáži Liška. Do čela strany byl zvolen počtvrté, vede ji již od roku 2009. Zelení by podle něj měli být vnímáni jako liberální, ekologická a sociální strana.

Za stále silné téma považuje boj proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí, k čemuž by podle ČSSD mělo proběhnout krajské referendum, i proti dostavbě Temelína. Ta přitom bude nejspíš odložena, ovšem z ekonomických důvodů.

"Máme nepochybně dobrý program, jen je třeba, aby se k voličům vůbec dostal v dnešní roztěkané době," řekl Liška v jednom ze svých vystoupení na sjezdu. V narážce na úspěch hnutí ANO v předčasných volbách řekl, že v posledních volbách zvítězila síla populismu a marketingu. "Jedinou správnou cestou je ale trpělivé a systematické zapojování občanů do veřejného dění," míní.

Do strany vstupují noví členové, kteří do ní podle Lišky přinášejí energii. Přímo na sjezdu vstup k zeleným oznámil bývalý policista Václav Láska, který působil i například v protikorupční iniciativě Transparency International.

Rozruch vzbudil Ruml. Straně vyčetl posun doleva

Naopak exministr vnitra Jan Ruml, který je řadovým členem zelených, varoval před posunem doleva. Nejdřív mluvil o tom, že vnímá silnou tendenci relativizovat komunistickou minulost. "Zdá se mi, že tyto postoje prosakují do Strany zelených. Pokud by se prokázalo, že tento trend ve straně existuje, nemohl bych v ní dál být. Jsem antikomunista a pro některé v sále dodám primitivní antikomunista," řekl evidentně rozzlobený Ruml.

"Strana zelených by měla směřovat nalevo, ale ne ke komunistům. Téma antikomunismu vyčpělo, voliče už nezajímá," oponovala mu například exministryně školství Dana Kuchtová. A vyzvala kolegy, ať radši řeší témata, která voliče zajímají a trápí. Podpořila Stropnického.

"Žijeme v zeleném ghettu. Poslední dva prezidenti nás veřejně dehonestují a delegitimizují zelenou politiku. Nedělají to ale jen oni, ale i média, byznys, developeři. My se ale s nimi do této intelektuální polemiky nepouštíme," kritizoval postavení Strany zelených Stropnický.

Zelené loni volilo 159 025 občanů, což znamenalo zisk 3,19 procent hlasů. Vrátit do Sněmovny se jim tak nepodařilo, ale dosáhli aspoň na finanční příspěvek od státu. Zelení jsou i tak stále parlamentní stranou. Do Senátu se totiž s jejich podporou dostala bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. A zelené spolu s KDU-ČSL a Piráty v horní komoře parlamentu zastupuje i senátor za Prahu 2 Libor Michálek.

Bez voličů to nejde, oponoval Liškovi Štěpánek

Proti Liškovi kandidoval bývalý pražský radní, dnes zastupitel v Praze 4 Petr Štěpánek. Od roku 2006 měl jako radní v hlavním městě odpovědnost za životní prostředí, energetiku a cyklodopravu. "Bez voličů to nejde. Lidovci tu příležitost využili a my jsme se zlepšili o 0,6 procenta," kritizoval dosavadní vedení.

Připomněl také odchody exministra životního prostředí Martina Bursíka, Evy Tylové či Karla Korytáře od zelených. Loni před volbami Bursík Stranu zelených opustil spolu se svými spojenci. Zeleným vyčetl úkrok doleva a založil si vlastní Liberálně ekologickou stranu. (více o odchodu Bursíka zde)

"Nedokázali jsme vytvořit jednu střechu, pod kterou by se všichni cítili dobře," řekl Štěpánek v narážce na to, že zelení nedokáží udržet ty, kteří ve straně prohráli nebo zastávají menšinový postoj. Kriticky vystoupil i proti tomu, že se strana moc soustředí na to, aby prezentovala líbivý program na sociálních sítích. Sám na vysedávání u Facebooku nemám čas, zdůraznil opakovaně.

"Lajk na Facebooku není totéž jako volební hlas, které nám chyběly. Byli jsme hodnoceni jako strana s nejhezčí a nejkreativnější kampaní, ale musíme zpět za lidmi, z virtuálního světa do skutečného," burcoval delegáty sjezdu. Ale marně. Dostal přibližně třetinu hlasů.

Můj hlas je zelenej! Ondřej Liška rapoval před volbami:

30. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video