Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelené je potřeba taky šlehnout bičem, míní poslanec ODS Janeček

  13:18aktualizováno  13:18
Poslanec ODS Jiří Janeček chce bič na zelené a omluvu voličům za nesplnění předvolebních slibů. Minulý týden se několikrát postavil proti vládě. Zároveň je pražským radním, a tak hned vyvstává otázka: Není to začátek rebelie řízené Pavlem Bémem?

Pražský poslanec Jiří Janeček | foto: René VolfíkČTK

Jsou si něčím Rallye Dakar a politika podobné?
No jasně. Je to o vůli, být o něčem přesvědčený, umět to dotáhnout do konce. My jsme třeba letos na Dakaru zapadli do písku, zůstali s autem v takové díře, prostě beznaděj. Normální profíci by to asi zabalili, nechali tam auto a šli domů. My jsme byli tak nabušení adrenalinem, že jsme auto z písku vyhrabali a nakonec se z toho dostali.

A nezapadla teď do písku ODS a její vláda?
Snad se z toho postupně vyhrabe. K tomu je ale potřeba, aby tam dole u kol hrabali nadšenci.

Vy budete pomáhat hrabat?
Já hrabu...

... i když sedí za volantem Mirek Topolánek?'
Ano, vždyť jsme na jedné lodi. Že se vedou diskuse mezi názorovými proudy, je přece jen dobře. ODS se tím vyvíjí. Mít politickou stranu svázanou, jako má Paroubek ČSSD, znamená do budoucna katastrofu. Přece když má někdo jiný názor, tak hned není rebel, s nímž se ostatní přestanou bavit.

Na svém blogu popisujte závod: "Razantní jízdou jsem získával publikum na trati. Na 12. kilometru jsem však najel velmi rychle do zatáčky a následně havaroval." Nedopadnete tak i v politice?
V tom závodění je to trošku jinačí. Tam se člověk poučí, třeba letošní Dakar jsem jel daleko opatrněji. To, co připomínáte, se stalo loni při závodě v Rumunsku. Jeli jsme starým autem, předposlední etapa, měli jsme dvě možnosti. Buď jet na jistotu, nebo riskovat. Efektivnější prostě bylo šlápnout na plyn, i kdybychom to hodili na střechu.

To i v politice raději riskujete, že "to hodíte na střechu", než být řadovým loajálním poslancem?
No jasně. Jinak nemá přece smysl v Poslanecké sněmovně být nějakým mávadlem. Když mám vnitřní pocit, že je něco špatně, řeknu to.

Proto říkáte o zelených, partnerech z vlády, že jsou "největším zlem České republiky"?
To je pravda. Neuznávám dohody se zelenými, kteří nás prostě už třetím rokem permanentně vydírají. Mají desítky placených míst a ve své podstatě to dělají, jen aby byli dál. Hledají se, ubývají jim voliči.

Podle vás má Strana zelených odejít z vlády?
Ať tam zůstanou. Vládní koalice by měla dodělat, co tady začala. Odchod není řešením. Ať tam zelení dál zůstanou, ale ať respektují většinu. To je problém. Je jich málo - v šesti lidech, z toho jsou dvě rebelky, jsou schopni hýbat naší osmdesátičlennou poslaneckou frakcí. Ti lidé nemají soudnost. Jejich požadavky by měly mít nějaké hranice. Nechtějí uhlí, nechtějí jádro.

Tak co s nimi chcete dělat?
Já myslím, že toho medu na zelené už bylo hodně. Myslím, že je potřeba je také šlehnout bičem. Teď jim spadly dva zákony a hned hrozí, že vystupují z koalice. Na to já říkám: neodejdou! Ti tam mají tolik lidí nalezlých na ministerstvech, tak jsou na tom závislí.

Jaký by měl být ten bič na zelené?
Že jim prostě na některé zákony řekneme: ne! Nikoliv na úrovni Poslanecké sněmovny, ale už na úrovni koaličních jednání. Prostě, nezlobte se na nás, milí zelení, ale jaderné elektrárny stavět budeme. Máme pro to řadu argumentů, chtějí to všichni.

Minulý týden jste tím bičem šlehl, pomohl shodit jeden takový ekologický zákon a Martin Bursík hned hrozil odchodem z vlády.
Že tak budu hlasovat, jsem avizoval dopředu, protože ten zákon je prostě špatný. To nemá nic společného s tím, jestli podporuji vládu, ta má jednoznačně moji důvěru.

A není to vaše taktika: vyštípat zelené z vlády tím, že je budete provokovat a shazovat jim zákony?
Ale oni neodejdou! Vždyť oni z toho žijí. Jsou přisátí na rozpočet, takže to neudělají. Kolikrát už Martin Bursík řekl, že odejdou z koalice? Lidé si už z toho dělají srandu. Vtipkují, že to bylo Bursíkovo třítisícípětistépadesáté prohlášení, že odchází z vlády.

Vy byste si přál, aby to udělal, že?
Ne. Když už jsme to s nimi upekli, tak ať tam vydrží do konce volebního období. Jen ať to dělají slušně.

Celé to vypadá, že vás "řídí" pražský primátor Pavel Bém a že kritika Topolánkovy vlády je pomsta za porážku na kongresu.
Určitě ne. To já odmítám. Já mám svou hlavu a primátor to dobře ví, protože my spolu na radnici občas také vedeme polemiku.

Pořád si stojíte za tím, že premiér Topolánek neplní program, konkrétně smlouvu s voliči?
Mirek Topolánek se teď zlepšil, Evropa mu sedí. Já však vyčítám vedení ODS jednu věc - že není schopno tu smlouvu vzít a jasně říct veřejnosti: Tohle jsme nebyli schopni splnit, omlouváme se vám. Dali jste nám malý mandát, v koaliční vládě nejsme schopni stoprocentně splnit zavedení rovné daně. To je stejné, jako když se domů k manželce vrátíte po dvou dnech a děláte, že se nic nestalo. Ona je pak na vás naštvaná, jako jsou teď voliči na nás.

Snad nenavrhujete manželce přiznat nevěru a voličům zradu programu?
To ne, takhle jsem to nemyslel. Stačí přijít, dát jí kytku, ona sice bude chvíli brblat, ale za chvíli ji to přejde. Hlavně nebýt arogantní a smát se jí do obličeje. Prostě chci říct, že bych se omluvil voličům, aby nás vnímali jako slušnou politickou stranu. My opravdu nemůžeme za to, že v tomto volebním systému nejsme schopni splnit všechny věci.

Svým vystupováním působíte jako David Rath ODS. Zlý muž, který nahlas říká, co si ostatní myslí.
Ne, já nic zlého v zásadě neříkám. Zrovna na sociální demokraty vůbec neútočím, to ani nemá cenu. Rozhodně nechci sklouznout do populistických frází jako David Rath.

Takže podobní jste si jen bigamií?
Tady šířím takový vtip, že kdo má více ženských, má dobrou imunitu. A já jsem zdravý.

Otázky čtenářů iDNES.cz

Jirka: Zajímalo by mě, zda byl váš otec v komunistické straně. A co vy? Jaký jste měl v patnácti letech postoj vůči komunistické diktatuře u nás?
Moje rodina nikdy s bývalým režimem nesympatizovala. Proto můj otec nikdy nebyl a ani žádným způsobem nesympatizoval s komunistickou stranou. Podobně jako on, i já odsuzuji tento režim a jeho zločinecké chování. Svůj názor jsem se snažil prezentovat už na střední škole, kde jsem byl v roce 1989 ve stávkovém výboru a pomáhal vydávat i časopis vyjadřující nesouhlas s bývalým režimem. Můj post se nezměnil ani dnes a myslím si, že se nikdy nezmění. Jen se domnívám, že o totalitním systému by mělo být víc informací v médiích určených mladým lidem.

Petr z Ostravy: Je to, co děláte, to nejlepší? Dle mého názoru pomáháte ODS do hrobu, Paroubkovi na Hrad a Rathovi do Strakovky. Bohužel!
Vždy je možné nalézt lepší řešení. Důležité je ho hledat. Také jsem přesvědčen, že politik by měl naslouchat názorům odborné, ale i laické veřejnosti reagující na přijímané zákony či jejich novely. Umět si je vyhodnotit a upozornit na možné dopady. Nemohu tedy souhlasit s tím, že je to nahrávání opozičním stranám. A to i proto, že v klíčových věcech zastáváme stranickou jednotu.

Halka Kučerová: Jak zvládáte všechnu práci, která souvisí s vašimi funkcemi? Kolik pracovních úvazků je z toho plnočasových? Co rozhoduje o vašich prioritách - kdo víc platí, nebo vyšší funkce? Jsem učitelka a neumím si představit, že bych se mohla ještě věnovat jinému povolání.
S vypětím všech sil. Zvládám to i proto, že jsem v soukromém sektoru získal řadu manažerských zkušeností a obklopil se odborníky, kteří mi náročné agendy pomáhají zvládnout. Na druhé straně práce radního hlavního města a poslance se v celé škále řešení problémů prolíná. Není to však o tom, kdo víc platí, protože já jsem se svého poslaneckého platu vzdal ve prospěch charitativní organizace.

Jan Kameník: Co jste za poslední čtyři měsíce vykonal pro občany jako poslanec?
Podařilo se mi přesvědčit ministerstvo práce a sociálních věcí, aby v novele zákona o sociálních službách byla pro zdravotně handicapované občany, zejména seniory, zachována částka 2 000 korun při vyplácení příspěvku na péči v prvním stupni. Ministerstvo navrhovalo její snížení na 800 korun. Nakonec jsme se dohodli na změně vyplácení této sumy na 800 v hotovosti a 1 200 korun nepeněžitou formou. Nyní připravuji zákon o bezdomovectví, který v naší legislativě chybí.

Petr Trávníček: Proč poslední dobou hlasují pražští poslanci proti vládě? Chtějí se pomstít Topolánkovi za Lisabonskou smlouvu? Nebo chtějí shodit vládu?
Není to msta nebo naschvál. Nikdo nemá zájem ani shodit vládu. Je to spíše o tom, jak kvalitní zákony jsou v Poslanecké sněmovně předkládány. Pokud v nějakém návrhu vidíte nedostatky, které by mohly mít negativní dopad na lidi, ale i samosprávní celky, tak je lepší zákon nechat dopracovat a přijmout ho s čistým svědomím a vědomím.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz