Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelená vzpoura skončila. Rebelové jsou ale spokojeni

  13:49aktualizováno  15:36
Zdá se to nepochopitelné. Přestože zelení rebelové všemožně kritizovali svého šéfa Martina Bursíka, po zasedání republikové rady se jakoby nic nestalo. Strana zůstává ve vládě a rebelové tvrdí: Jsme spokojeni. Bursík si ale zřejmě udělal nové nepřátele. O lidovcích řekl, že jim šlo vždy o fleky.

Martin Bursík | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Ještě minulý týden mluvili o možném odchodu zelených z vlády, možném přehodnocení odchodu ministryně Kuchtové z vlády a požadovali větší vliv pro zelené ve státní správě.

I když  k ničemu z toho nedošlo, jsou spokojeni. A to přesto, že Bursík vypadá jako vítěz nedělního předlouhého emotivního jednání.

"Z médií to skutečně vypadá jako jednoznačné vítězství Bursíka," uznává i Jan Korytář, šéf zelených v Libereckém kraji, který patřil k odbojným regionům. Na jednání v Brně nebyl, má ale v plánu zeptat se svých kolegů, proč to nakonec takto dopadlo.

"Já myslím, že to dopadlo dobře, jsem spokojený,"  reaguje jeden ze vzbouřenců, náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek. Právě on patřil s Matějem Stropnickým k největším kritikům Bursíkovy politiky, oni dva měli tvořit centrum rebelie.

Kritik Pávek: Jo dobře, že Bursík je silný předseda
Petr Pávek ale dnes mluví mnohem klidněji. "Myslím, že po nedělním jednání je pozice Martina Bursíka silná," sdělil iDNES.cz. A možná překvapivě dodal: "A je to tak dobře, předseda musí mít sílu vést stranu."

Pávek ale nesouhlasí s tím, že by Bursík jednoznačně vyhrál, naopak je přesvědčený, že zelení z regionů se v Brně ozvali hodně hlasitě a předseda strany to bude muset brát stále víc na vědomí.

Toto Pávkovo tvrzení ale není zapsáno v žádném usnesení. Písemně Bursík není k ničemu zavázaný, svým způsobem může jednat tak, jak chce on sám a jeho nejbližší spojenci ve Sněmovně. 

"Ale určitě jsme dali o sobě vědět, vedení strany už nemůže ignorovat hlasy volající po větším vlivu zelených ve státní správě i vládě. Navíc republiková rada dala velkou převahou hlasů na vědomí, že ministrem školství by měl být Dušan Lužný. (více zde) Martin Bursík to musí respektovat, už jen velmi závažné důvody by ho mohly vést k tomu, aby navrhl někoho jiného," vyjmenovává úspěchy Petr Pávek.

Stropnický: Nemám sklopenou hlavu
Podobně spokojený je také Matěj Stropnický. "Neodcházel jsem z jednání se sklopenou hlavou," řekl iDNES.cz. "Pro někoho může být málo, že neodcházíme z koalice, ale o to vůbec nešlo, to byla jen mediální hra. Naopak včera prošla celá řada užitečných věcí," tvrdí.

Stropnický je například spokojený s tím, že Republiková rada prosadilo usnesení o svém znepokojení, že vedení málo prosazuje zelený program. "To je hodně důležité, navíc podle usnesení vznikne analýza, jak vedení prosazuje náš program při jednání ve vládě i v celé koalici," uvedl Stropnický.

Stejně tak si pochvaluje, že zelení v neděli schválili návrh na odchod českých vojáků z Iráku, stejně jako usnesení, že vedení musí dávat straníkům dole víc informací než dosud. "Tak málo jsme snad nedosáhli, ne?" podotýká Stropnický.

Lidovcům jde jen o fleky, prohlásil Bursík
Martin Bursík ale při obraně před rebely zvolil taktiku, která mu může udělat nové nepřátele - lidovce. Když totiž nespokojenci požadovali v neděli více funkcí pro zelené, jejich šéf jim sdělil.

"Ta debata, která je v médiích, já se za ni stydím. Stydím se za to, že za Stranu zelených mluví lidé, kteří se takto bez skrupulí sápou po funkcích," začal Bursík, kterého někdo z přítomných nahrál a záznam poskytl televizi Nova.

Nahrávka pokračuje velmi ostrým útokem na lidovce. "V tomhle jsme horší než lidovci. Přitom víme, že u lidovců je to primární motivace politiky. Uspět, získat fleky, rozdat. Já vám říkám, že na tohle nehraju," prohlásil doslova Bursík na uzavřeném zasedání.

Lidovci jeho slova jistě nenechají bez odezvy, jejich předseda Jiří Čunek se už nechal slyšet, že si chce s Bursíkem o jeho výroku promluvit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...Najdete na iDNES.cz