Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žebráci znovu zaplavili hlavní nádraží v centru Prahy

  11:38aktualizováno  11:38
Praha - Situace v parku před hlavním nádražím je nyní podstatně horší než kdykoli dříve. Zhruba před třemi týdny se na trávníku před nádražní halou usadila skupina asi třiceti rumunských žebráků, kteří dělají v parku nepořádek a obtěžují kolemjdoucí prosbou o almužnu. Přestože si na jejich chování lidé stěžují, hlídka městských strážníků kolem nich jen prochází a dělá, jako by je neviděla. Přitom všude okolo visí tabule se zákazem vstupu na trávník, který už několikrát vydala první městská část.

Tento stav trvá i přesto, že vedení městské policie a pražský radní pro bezpečnost Rudolf Blažek v posledním roce několikrát jasně slibovali, že zajistí, aby v prvním obvodě žebráci a rumunští bezdomovci neposedávali. Řadoví strážníci však do kontrol chuť nemají.

"Zákaz vstupu na trávník není nijak právně podložen, třeba městskou vyhláškou. Kdybychom lidi na trávníku vyháněli, mohl by to někdo hodnotit jako překročení pravomoci a my si šli sednout do vězení. A to kvůli nařízení šéfů riskovat nebudeme," řekl včera strážník ze smíšené hlídky městské po licie.

"Takovouhle tabulku sem může pověsit v podstatě kdokoli. Pro nás však není nijak závazná," doplnila strážníka, který nechtěl uvést své jméno, jeho kolegyně z hlídky.

Faktem však je, že zejména rumunské ženy a děti nepokrytě žebrají. Jelikož město přijalo proti žebrání vyhlášku, strážníci by je za to trestat mohli. Ani to však nedělají. Namísto toho maximálně radí cizincům, kudy se dostat k pokladnám.

Šéf městské policie Radim Chyba, jenž tvrdí, že o rumunské skupině u nádraží vůbec neví, byl přístupem svých podřízených velice překvapen: "To přeci není možné. Argumenty strážníků jsou naprosto chybné. Tabule, které tam visí, jsou tam zhruba rok a nikdy jsem od někoho podobnou výmluvu neslyšel. Hned zítra situaci na místě osobně prověřím a pak zvážím další postup," prohlásil.

Blažek se k situaci vyjádřit nemohl, protože je až do neděle na dovolené mimo republiku.

Podle Chyby dřívější přísné kontroly, které strážníci dělali několikrát denně, ustaly kvůli nedostatku policistů.

"Museli jsme nasadit další lidi do nově zavedených mobilních stanovišť. Naše kapacity nejsou tak velké, abychom mohli dělat tak rozsáhlé kontroly na jednom místě. Přesto jsme na údržbu pořádku v parku vyčlenili stálou dvoučlennou hlídku. Domníval jsem se, že to bude stačit. Pokud ne, udělám všechno proto, aby se opět přistoupilo k pravidelným kontrolám," uvedl šéf strážníků.

Chce to však jednat rychle. Třicetičlenná skupina se ještě dá zvládnout. Pokud však proti nim nebudeme postupovat razantně, do týdne se jich tam usadí padesát a jejich počet se bude dále rozrůstat."

A proč městská policie nevyužívá před nádražím jedno ze svých automobilových mobilních stanovišť? U parku stálo pouze jeden den, poté na místo jen občas dojíždí z Václavského náměstí.

Radim Chyba připustil, že městští policisté v tomto ohledu pochybili. "Vím, že je nepříjemné, když návštěvník Prahy vyjde z vlaku a první, co vidí, je nepořádek okolo nádraží. Domnívám se, že policejní auto by v této lokalitě mohlo působit velmi preventivně, navíc by strážníci mohli turistům radit. V nejbližší možné době to určitě zařídím," konstatoval.

Rumunští bezdomovci mnohdy prosedí na trávníku před hlavním nádražím celý den. (3. srpna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz