Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze záplav se stalo volební téma, strany se předhánějí s pomocí

  16:52aktualizováno  16:52
Do předvolební kampaně vstoupil nový hráč - velká voda. Politickým stranám přišlo aktuální téma dva týdny před volbami vhod a začaly se předhánět, jak pomoci zaplaveným krajům. Podle politologů si mohou vhodnými reakcemi a sliby vylepšit volební výsledek.

Petr Nečas a Jiří Paroubek | foto: iDNES.cz

"Záleží, jak rychle politici zareagují, jak jsou vidět jako citliví k lidem, kteří se dostali do problémů," říká politoložka Vladimíra Dvořáková.

Reakce politiků může hrát roli u několika procent nerozhodnutých voličů, což při těsném volebním souboji může být i rozhodující. Například v Německu v roce 2002 volby rozhodla právě reakce politiků na povodně a situaci v Iráku.

Všechny hlavní strany už oznámily, že přerušují volební kampaň v postižených regionech. Šéf ODS Petr Nečas se omluvil z dnešního jednání Sněmovny a odjel do Rožnova pod Radhoštěm, kde se chce zapojit do organizace záchranných prací.

"Považuji to za pochopitelné gesto, nebudu dělat žádná teatrální nebo hraná gesta. Já prostě jsem na Rožnovsku doma," uvedl Nečas, který kandiduje právě v záplavami postiženém Zlínském kraji. Šéf ODS tvrdí, že tam může být užitečný jako prostředník při komunikaci starostů s centrálními státními institucemi.

ODS chce po dohodě se starosty postižených obcí vyslat na pomoc i Modrý tým svých podporovatelů. Ve svých volebních stáncích, takzvaných Městečkách řešení, bude organizovat sbírky na pomoc obětem povodní.

Paroubek kritizoval Topolánkovu vládu

Záplavy jsou hlavním tématem i pro ČSSD. "Tak jako celá země i my žijeme tou otázkou povodní, zejména samozřejmě moravští poslanci," řekl na dnešním brífinku s novináři předseda ČSSD Jiří Paroubek. Strana podle něj dá na pomoc postiženým občanům 1,2 milionu korun a bude organizovat sbírky mezi svými zákonodárci.

"Ukazuje se právě v takovýchto situacích, jako jsou povodně, proč je potřeba silného státu," míní Paroubek. Bývalé vládě Mirka Topolánka vyčetl, že nedotáhla některé protipovodňové projekty připravované ještě kabinetem vedeným ČSSD.

Podle politologa Michala Klímy může z povodní ve volbách profitovat právě ČSSD, která má na Moravě své hejtmany. "Pokud hejtmani budou reagovat správně, budou dobře řídit práce na pomoc občanům v postižených lokalitách a budou se patřičně prezentovat, mohou to být pro ně body navíc," řekl Klíma.

Vnitro se připravuje na krizový volební scénář

Podobnou finanční částku jako ČSSD dá na povodně i TOP 09, která také zrušila kampaň v postižených regionech. Předseda strany Karel Schwarzenberg oznámil, že TOP 09 věnuje z peněz na stranickou kampaň asi milion až 1,5 milionu na pomoc zaplaveným.

Na pomoc lidem postiženým povodněmi vyrazily i týmy KSČM. "Soustřeďujeme se především na pomoc starším lidem, kteří nemohou fyzicky zvládat činnosti, jako je záchrana a zabezpečení majetku," uvedla jednička kandidátky KSČM v Moravskoslezském kraji Kateřina Konečná. Politické strany by podle ní ale neměly povodně zneužívat ke kampani.

Ministerstvo vnitra zatím vyhodnocuje situaci, jak by záplavy mohly v postižených obcích zasáhnout do organizace sněmovních voleb, které se uskuteční přespříští víkend.

"Poznatky vyhodnotíme a během tohoto nebo začátkem příštího týdne připravíme krizový scénář," řekl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. Státní volební komise podle něj nepřipravuje krizové scénáře předem, vždy se řeší až aktuální záležitosti a konkrétní situace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...



Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...



Najdete na iDNES.cz