Migranti v tureckém městě Edirne protestují. Požadují, aby jim byla umožněna...

Migranti v tureckém městě Edirne protestují. Požadují, aby jim byla umožněna volná cesta do Řecka či Bulharska. (21. září 2015) | foto: Alexandros AvramidisReuters

Ze Sýrie přijdou až tři miliony uprchlíků, varoval Erdogan v Bruselu

  • 280
Z válkou zmítané Sýrie by podle Ankary mohly utéct ještě tři miliony lidí. Europoslancům to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk, který o přílivu běženců v Bruselu hovořil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Evropa se Turky snaží přesvědčit, aby migrantům zabránili po tisících přeplouvat Egejské moře.

Běženci údajně přijdou zejména z okolí syrského města Aleppo, odhadují Turci. Evropa se s přílivem migrantů bude zřejmě muset potýkat sama, na pomoc okolních zemí se podle Tuska nedá spolehnout. „Někteří sousedé Evropské unie se na naše potíže dívají s uspokojením,“ prohlásil podle ČTK předseda Evropské rady.

Představitelé klíčových institucí EU by Turecko rádi přesvědčili, aby k pobřeží vyslalo své námořnictvo, které by ve spolupráci s Řeky či evropskou agenturou Frontex bránilo pašerákům v posílání uprchlíků do Evropy na přeplněných člunech.

Pobřežní stráž zachránila 1 800 běženců

Italská pobřežní stráž oznámila, že z gumových člunů a dřevěných bárek v pondělí zachránila 1 800 migrantů. Nedaleko libyjských břehů provedla během dne šest záchranných operací.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci letos Středozemní moře překročilo už téměř 558 tisíc běženců. O život přišlo nejméně 2 987 lidí.

Zdroj: ČTK

Ankara by podle nich měla vybudovat nové uprchlické tábory u syrských hranic a investovat do péče o běžence v těch stávajících. Německý tisk v pondělí hovořil o šesti nových táborech, které by celkem hostily až dva miliony lidí. Evropská unie by na jejich stavbu a provoz přispěla (více čtěte zde).

Velká část běženců do Evropy míří takzvanou balkánskou cestou právě přes Turecko, jehož úřady mnohým z nich odmítají přiznat status uprchlíka a s tím spojenou zdravotní i sociální péči.

Evropská unie chtěla podle serveru Deutsche Welle dosáhnout „dohody o vzájemné důvěře, která je nezbytná vzhledem k ústřední roli, kterou Turecko v uprchlické krizi hraje“.

Plán počítá s pomocí Turecku, Turci by za to měli uprchlíky registrovat

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker předložil Erdoganovi návrh akčního plánu ke společnému postupu v otázce uprchlíků, jehož detaily zveřejnil v úterý odpoledne. Brusel se v návrhu zavazuje dát dohromady až miliardu eur (27 miliard korun), kterými by do konce příštího roku přispěl Turecku ke zvládání situace s uprchlíky ze Sýrie a Iráku. Kromě toho hodlá EU poskytovat pomoc lidem přímo v Sýrii, aby snížila počet lidí prchajících přes tureckou hranici.

Ankara by naproti tomu měla vytvořit systém registrace a kontroly migrantů a uprchlíků, aby se směrem do Evropy dostávalo méně neregistrovaných lidí. Zároveň má Turecko zefektivnit azylový proces, aby ubylo počtu osob s nejasným statusem. K jeho úkolům také podle navrženého plánu patří zajistit uprchlíkům po dobu jejich pobytu v zemi přístup na pracovní trh a k sociálnímu systému. Aby byl plán přijat, musí jej nejprve schválit orgány obou stran.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue