Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze spojenců jsou nepřátelé

aktualizováno 
Když čeští diplomaté utíkali v roce 1992 z boji zmítaného Kábulu, věřili, že se do Afghánistánu brzy vrátí k desítkám rozpracovaným obchodním projektům. Mýlili se. V 90. letech vztahy ve všech směrech stále upadaly a dnes prakticky neexistují. S pádem komunizmu v roce 1989 skončily do té doby "přátelské a spojenecké" vztahy mezi Afghánistánem a tehdejším Československem. Zejména v osmdesátých letech kontakty mezi komunistickými vládami v obou zemích jen kvetly.

Šéfové států se rádi navštěvovali a posílali si blahopřejné telegramy ke státním svátkům a výročím, zejména pak revolučním.

"Přátelství československého a afghánského lidu má i přes zeměpisnou vzdálenost, odlišnou hospodářskou a sociální úroveň dlouholetou tradici," napsal v roce 1988 zpravodaj České tiskové kanceláře u příležitosti desátého výročí dubnové revoluce 1978.

Do země jezdili čeští stavaři či geologové
Do Afghánistánu jezdili za prací kožařští odborníci, stavaři, geologové. Stavěly se cementárny, konzervárny, olejárny, pomáhalo se s dolováním černého uhlí, v Kábulu s výstavbou padesátikilometrové trolejbusové sítě.

Až do roku 1989 jezdili na výcvik do československých vojenských škol afghánští rekruti. Snad každý student vysoké školy měl alespoň jednoho afghánského spolužáka. Jen v roce 1988 jich bylo na zdejších školách přes pět set.

Afghánistán zažil i Týdny československého filmu
V rámci smlouvy o kulturní a vědecké spolupráci se v Afghánistánu konaly Týdny československého filmu. Do Kábulu jezdily umělecké soubory a posílaly se výstavy.
Kolaps totalitních režimů ve střední a východní Evropě předznamenal také konec česko-afghánských vztahů, pěstovaných komunistickými vládami.

Dnes místo na studia přicházejí Afghánci do České republiky zejména jako uprchlíci. Zatímco loni požádalo české úřady o azyl přes tisíc Afghánců, na vysokoškolských studiích není v současné době registrován jediný afghánský student.

Po roce 1992 se čeští diplomaté do země nevrátili
Utichla i jakákoli diplomatická komunikace. Po evakuaci velvyslanectví v roce 1992 se čeští diplomaté do Kábulu už nevrátili. V budově zastupitelského úřadu se dokonce usídlila talibanská jednotka.

Nicméně v Praze má nadále své sídlo afghánská ambasáda. Ta však podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila nereprezentuje hnutí Taliban, které ovládá přes devadesát procent afghánského uzemí, ale exilového prezidenta Rabbáního.

"My jsme Taliban oficiálně neuznali a diplomatické styky udržujeme pouze s Rabbáního vládou," uvedl Pospíšil. Letos na jaře přijel do Prahy afghánský opoziční ministr zahraničí Abdalláh a setkal se s náměstka ministra zahraničí Hynkem Kmoníčkem.

Upadá i vzájemný obchod
Spolu s odumřením diplomatických styků upadá od počátku devadesátých let také vzájemný obchod. Zatímco zhruba před deseti lety šlo asi o 1,9 milionu dolarů ročně, dnes je obrat zahraničního obchodu s touto zemí osmkrát nižší.

Češi do Afghánistánu vyvážejí hlavně šperky, sklo, cukr a med. Naopak z Afghánistánu do Čech proudí zejména sušené ovoce, oříšky či koberce. Tyto obchodní kontakty se většinou odbývají prostřednictvím afghánských firem v Pákistánu.

"Přímé kontakty byly přerušeny koncem roku 1992," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Maceška. Úřady Talibanu sice projevily v roce 1998 u tamního českého zastupitelského úřadu zájem o rekonstrukci některých částí válkou zničeného průmyslu, ale český stát vládu Talibanu neuznává.

Česko se připojilo k embargu
Česká republika se navíc loni na jaře připojila k embargu OSN, které se týká vývozu zbraní, vojenského materiálu a chemikálií pro výrobu drog, finanční spolupráce či letecké dopravy.

I když na ostatní oblasti obchodu se sankce nevztahují, české úřady jakékoli obchodování nedoporučují. Na druhou stranu Afghánistán má Česku za dodávky z 80. a počátku 90. let zaplatit do roku 2002 zhruba 52 milionů dolarů.

Když čeští diplomaté utíkali v roce 1992 z boji zmítaného Kábulu, věřili, že se do Afghánistánu brzy vrátí k desítkám rozpracovaným obchodním projektům. Mýlili se. V 90. letech vztahy ve všech směrech stále upadaly a dnes prakticky neexistují. S pádem komunizmu v roce 1989 skončily do té doby "přátelské a spojenecké" vztahy mezi Afghánistánem a tehdejším Československem (18. září 2001).

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Likvidaci severokorejské střelnice pokrývají i jihokorejští novináři

Vůdce KLDR Kim Čong-un při prohlídce severokorejského jaderného centra...

Severní Korea nakonec umožnila, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska zpravodajsky pokrývali i novináři...

Kim umožnil střední třídě v KLDR, aby zbohatla, řekl v Rozstřelu koreanista

Koreanista Jaromír Chlada v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy jsou po desítkách let vzájemných sporů na dobré cestě. Severokorejský...

Třicetiletý Američan se nechtěl odstěhovat od rodičů. Ti ho zažalovali

Newyorský soud nařídil třicetiletému Michaelu Rotondovi (vlevo), aby se...

Nepomohlo domlouvání ani formální výzvy, tak musel přijít na řadu soud. Newyorský manželský pár zažaloval svého...

Najdete na iDNES.cz