Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze smrti mám strach, říká velitel speciální jednotky, která válčila v Afghánistánu

  10:16aktualizováno  21. ledna 11:23
Jeho muži prošli řadou nebezpečných operací. Podrobnosti o jejich misích se veřejnost ale nikdy nedozví. Velitel speciální jednotky Vojenské policie - SOG Petr Krčmář odpovídal čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Člen speciální jednotky SOG. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI ZDE

Odpovídal velitel jednotky SOG Petr Krčmář

Elitní vojáci z jednotky pro speciální operace (SOG - Special Operations Group) působili v Afghánistánu rok, a to v nebezpečné jižní provincii Hílmand, která je považována za baštu povstalců bývalého vládního hnutí Taliban.

Právě zde probíhají nejostřejší boje s islámskými radikály. Do přímých střetů se zapojili i Češi.

V rozhovoru Petr Krčmář připustil, že už se během misí dostal do situace, kdy si říkal "proboha, já ještě nechci umřít". Strach ze smrti má totiž podle svých slov "stejně jako každý normální člověk".

Žádné podrobnosti z bojových akcí však kvůli utajení neprozradil, ani to, kolik důležitých a vysoce postavených lidí jeho muži v Afghánistánu zneškodnili nebo zajali. Přiznal pouze, že i on osobně musel bojovat doslova muž proti muži.

Během mise prošla jeho jednotka těžkým obdobím, když při sebevražedném atentátu ve městě Girišk zahynul jeden z vojáků.

"Když plníme úkoly v zahraničních misích, je každá akce mimo základnu bojová, a tudíž stoprocentní," konstatoval v rozhovoru Krčmář.

Nynější tlak politické opozice na podporu zahraničních misí za zrušení třicetikorunového poplatku u lékaře vnímají vojáci podle jeho slov špatně. Komentovat postoj opozice však nechce s tím, že to vojákovi nepřísluší.

Specialisté na zvláštní úkoly

Jednotka SOG vznikla v srpnu 2002 pod křídly Vojenské policie. Příslušníkem jednotky se může stát pouze člověk, který již má zkušenosti z oblasti speciálních operací.

Vojáci SOG se tak rekrutují především z výsadkových a průzkumných jednotek, zásahových složek policie nebo zpravodajských služeb.

Mezi hlavní úkoly přísně utajované jednotky, o jejíž činnosti se na veřejnost dostávají jen sporadické informace, patří boj proti terorismu, osvobozování osob z budov i letounů, záchrana rukojmích mimo území České republiky, ochrana VIP osob, zadržování hledaných osob během zahraničních misí nebo zásahy proti zvlášť nebezpečným pachatelům.

Příslušníci SOG často doprovázejí jako ochranka vládní činitele do rizikových zemí.

Kvůli vlastní bezpečnosti vojáků, kteří často operují skrytě a v civilu, armáda nezveřejňuje jejich totožnost ani tváře. Výcvik členů jednotky snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými jednotkami ve světě i u nás. Spolu s prostějovskou 601. skupinou speciálních sil patří SOG mezi elitní armádní útvary.

Jednotka se například podílela na zajištění bezpečnosti summitu NATO v Praze. Vojáci SOG působili v Afghánistánu, chránili český kontingent polní nemocnice v Iráku. Během koaliční invaze do Iráku chránili českou ambasádu v Kuvajtu a později českou misi v Bagdádu.

Jednotka se poté stala součástí českého kontingentu vojenských policistů v jihoirácké Basře. Příslušníci SOG v té době například ochraňovali britského premiéra Tonyho Blaira během jeho návštěvy Iráku. Britské velení si tehdy vyžádalo právě vojáky SOG.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz