Mirek Topolánek na dovolené v Itálii.

Mirek Topolánek na dovolené v Itálii. - Luxusní vila ve které Mirek Topolánek trávil dovolenou s přáteli.

Ze sledování českých politiků se stal zavedený byznys

  • 417
Sledování politiků na zakázku je v Česku výnosný a soustavný byznys. Jejich dovolená s lobbisty v italském Monte Argentariu, na jejíž dokumentaci se podílel exředitel rozvědky Karel Randák a bývalý zpravodajec Petr Bakeš, je podle všeho jen špičkou ledovce.

"Jsou u nás nejméně dvě soukromé bezpečnostní agentury, které se na sledování politických i podnikatelských špiček zaměřují," říká bývalý elitní policejní důstojník, který nechce být jmenován.

Podle něho v těchto agenturách pracují bývalí policisté i lidé ze zpravodajských služeb. Tedy odborníci na slovo vzatí a vyškolení státem.

Kdo špehoval Topolánka?

V Itálii natáčel zřejmě bývalý rozvědčík Petr Bakeš

O tom, jaký vliv placení špiclové v české politice mají, svědčí kromě zmíněného Monte Argentaria další dva příklady z poslední doby. Oba zahýbaly politickou scénou.

Vynesení videa ze schůzky lobbisty Miroslava Šloufa s hradním kancléřem Jiřím Weiglem před rokem výrazně ovlivnilo volbu hlavy státu. Ačkoli oba účastníci schůzky zprvu tvrdili, že se bavili o oslavě narozenin, později přiznali, že řeč byla i o shánění hlasů, které měly Václavu Klausovi zajistit dalších pět let na Pražském hradě. - o kauze z hotelu Savoy čtěte zde

Dalším podobným "dílem" na zakázku byl podle informací MF DNES záznam schůzky byznysmena Andreje Babiše s tehdejším šéfem antimonopolního úřadu, dnes ministrem vnitra Martinem Pecinou.

Záznam jejich setkání v autosalonu loni v červenci unikl do České televize. Pecinovi lidé měli v té době na stole Babišovu žádost o zvětšení jeho společnosti Agrofert a kvůli kompromitujícímu videu začala Strana zelených volat po Pecinově odvolání. - více o schůzce Pecina-Babiš čtěte zde

Občas kšeftují i agenti a policisté

Je veřejným tajemstvím, že s kompromitujícími fotkami občas obchodují i ti, kteří je pořizují v rámci výkonu státní moci: policisté a pracovníci tajných služeb. Na schůzce s novinářským figurantem o tom loni hovořil i bývalý poslanec ODS Jan Morava, který plánoval vydírání poslankyně Olgy Zubové přes fotky její dcery.

"Je trošku problém, že i lidé z tajných služeb, kteří (...) náhodou získají fotku navíc, tak než aby to založili do příslušného spisu, tak to nabízejí k prodeji. Než aby to cenu zvyšovalo, tak ji to snižuje, protože je toho takový množství. Pak už to má hodnotu, aby to nelítalo u někoho jinýho," líčil Morava v kavárně, jak se v politice šíří "kompro". - vše o kauze Morava čtěte zde

Uběhly jen tři měsíce od Moravovy aféry a kompromitující materiály na schůzce s figurantem MF DNES sháněl pro změnu Vladimír Dryml z ČSSD, a to na svou stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou. - více čtěte zde

Kdo, koho a proč sledoval?

Kolik stojí objednat si takovou profesionální sledovačku? Ceny se pohybují přinejmenším v řádu stovek tisíc. Nafotit a na kameru natočit dovolenou v Monte Argentariu, kam vyrazili předseda ODS Mirek Topolánek, místopředseda ČSSD Milan Urban, šéf firmy ČEZ Martin Roman a lobbista ČEZ Vladimír Johanes, mohlo podle odhadu zdroje z bezpečnostní agentury přijít až na půl milionu.

Je tedy zřejmé, že zakázku si zadal někdo, pro koho peníze nejsou problém. V úvahu připadá několik verzí. Buď šlo o politický boj a profesionální slídily do Itálie vyslal někdo z ČSSD či z "Bémovy kliky" v ODS, která s předsedou Topolánkem dlouhodobě bojuje.

Druhou možností je, že si "kompro" objednali lidé z prostředí vysokého byznysu. Jeden ze zdrojů tvrdí, že špehové původně sledovali lobbistu ČEZ Vladimíra Johanese a Topolánek s Urbanem se jim víceméně náhodně "připletli" do záběrů.

Vyloučit nelze ani osobní mstu bývalého šéfa špionů Randáka, kterého v roce 2006 sesadila Topolánkova vláda. Randák to odmítá. "Já nevím, kdo to fotil, znám jen člověka, který mi dokázal ty fotky přinést," tvrdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video