Nový kostel P. Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně

Nový kostel P. Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně - Věřící se scházejí na slavnost posvěcení nového katolického kostela ve Zlíně na sídlišti Jižní Svahy (8. května 2003). | foto: Vojtěch Cekota, MF DNES

Ze sídliště se stává město

  • 1
Zlín - Svěcení nového kostela ve Zlíně nikdo z jeho současných obyvatel nezažil a lze téměř s jistotou říci, že ani znovu nezažije. Tisíce lidí ze širokého okolí chtěly být dnes navzdory třicetistupňovému vedru této události svědky. Nový kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na zlínském sídlišti Jižní Svahy posvětil při slavnostní bohoslužbě olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

"Otevřením kostela přestává být sídliště jen ubikacemi, kam se chodí spát, ale stává se městem. Tento chrám dává sídlišti duši," řekl Graubner. Posvěcení kostela podle jeho slov znamená vyjmutí tohoto místa z běžného užívání a jeho vyčlenění pro setkání s Bohem, ale i s lidmi. Arcibiskup je přesvědčen, že se stavitelům kostela vrátí všechny oběti a námahy, které byly s tímto dílem v uplynulých letech spojeny. "A kéž je toto svaté místo požehnáním pro toto město," dodal.

Symbolický klíč od nového kostela předal Graubnerovi majitel stavební firmy SOPOS z Dubu nad Moravou, která byla generálním dodavatelem díla, Vítězslav Křesina spolu s místním stavbyvedoucím Václavem Šaratou. Pro stavbyvedoucího byl dnešní den vyvrcholením tříleté každodenní práce trvající od rána do večera šest dní v týdnu. Byl tak dojat, že se mu zlomil hlas a svou řeč ani nemohl dokončit. Vřelého poděkování se dostalo i tisícům bezejmenných dárců, sponzorů a  brigádníkům. Ti na stavbě odpracovali bezmála 64 tisíc brigádnických hodin. Především jejich zásluhou se podařilo snížit původně vypočtené náklady 67 milionů korun téměř o třetinu. Přitom se během tří let nestal na staveništi žádný vážnější pracovní úraz.

Základní informace

Investor: Římskokatolická farnost Zlín
Zástupce investora: Václav Šarata
Architekt: Jan Kovář Interiéry: Jan Zamazal Projektant: Oldřich Both
Generální dodavatel: Vítězslav Křesina - SOPOS, Dub nad Moravou
Rozměry: šířka 22 metrů, délka 22 metrů, výška 10,5 metru
Výška věže včetně kříže: 30 metrů
Kapacita: sezení 350 míst, stání 200 míst
Zvony:
Don Bosko, Svatý Vojtěch, Svatá Ludmila (posvěceny 14. 9. 2002)
Vitráže: Jan Exner
Oltář, ambon, kříž, svatostánek:
Daniel Trubač

"Bylo to velkolepé, jsem moc rád, že jsem přijel. Kostel jsem si prohlédl, je velice krásný a působí dobrým dojmem," nešetřil nadšením po skončení dvouapůlhodinové slavnosti například Václav Lednický z Vizovic. Spokojeně vypadal i přítomný senátor Jiří Stodůlka: "Je to radost, že se něco takového postavilo zrovna na tomto místě, které se zdá být v tomto kraji spíše středem ateismu. Dostalo se sem něco, co má vyšší rozměr."

Cesty do Zlína nelitoval ani poslanec Jan Kasal ze Žďáru nad Sázavou: "Je to nádherné dílo k prospěchu všech. Vidím, že se věci hýbou kupředu."

Mohli jsme pracovat jen podle fotografií, říká výtvarník

Zlín - Zvláštní požehnání dostala od arcibiskupa na konci slavnosti také socha madony, která je umístěna na čelní stěně chrámového prostoru. Na místě byl přítomen i její autor Václav Holoubek, padesátiletý akademický malíř z Babic nad Svitavou. Prozradil o své celoroční práci několik podrobností.

Sochu Panny Marie zhotovil Holoubek z lipového dřeva jako kopii původní dřevěné gotické madony, která je umístěna v takzvané zimní kapli v premonstrátském klášteře na Svatém Kopečku u Olomouce. "Farníci si přímo tuto sochu vybrali," zdůraznil autor kopie.

Holoubek použil dřevo z lípy, která rostla někde v okolí Brna. "Po vyschnutí se vyřezala hrubá socha. Potom se nanesou křídové vrstvy a vybrousí se. Na to se nanášjí barvy," popsal stručně proces výroby. Socha je vysoká 190 centimetrů, s nasazenou korunou však má téměř dva a půl metru.

Václav Holoubek vyřezával sochu ve spolupráci s řezbářem Martinem Jurčou. Nejdříve v Brně na Špilberku, později doma v Babicích.

"Práce pro nás byla o to složitější, že nám do ateliéru originál sochy nepůjčili. Mohli jsme si ji jen na místě vyfotografovat a změřit. I z toho jsme ale nakonec byli schopni kopii udělat," dodává Holoubek. Přiznal se, že to pro něj byla hezká práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video