Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Že na Libyi nemáme? Na 5 000 metrů trefíme automat na colu, říká pilot

  11:48aktualizováno  11:48
Letecký úder, jakým je mezinárodní operace Úsvit Odysey v Libyi, se podle bývalého velitele českého vojenského letectva plánuje několik týdnů. Každý z několika desítek letounů má přesně vymezenou roli. A jen pár setin sekundy na rozhodnutí, pokud ho nepřítel zaměří a vystřelí po něm raketu.

Bývalý velitel českého letectva a pilot stíhacího bombardéru Jan Vachek popsal MF DNES podobu vzdušných operací nad Libyí. "Politici musí mít jasno, komu chtějí vítězství v Libyi předat. Abychom se vyhnuli chaosu," říká.

V kontrastu s politiky (podle nichž se Česko vojensky v Libyi zapojit nemůže) pak říká, že pokud jde o výcvik pilotů a například výzbroj nesenou na strojích L-159, Češi akce podobné útokům v Libyi trénují a vydobyli si velký respekt spojenců.

Politici se nechali slyšet, že česká armáda nemá schopnosti pomoci spojencům při vzdušných úderech v Libyi. To je snad trochu zvláštní - po dvanácti letech společných manévrů v NATO, ne?
Čeští letci se už deset let pravidelně zúčastňují manévrů Aliance a ty jsou mimochodem často velmi podobné akcím v Libyi. Ať již jde o útoky z moře na pevninu, nebo naopak mořské cíle. České bitevníky L-159 jsou navíc určené k likvidaci pozemních cílů a nesou stejné rakety či vysoce přesné bomby jako americké letouny F-16. I jejich elektronika je téměř identická a stejně výkonná. Čáslavská letka na L-159 si u spojenců za tu dobu vydobyla značný respekt i schopnostmi pilotů plánovat akce nad mořem nebo pevninou bez ohledu na počasí či noc. Při testech bitevníku odhodili třeba z pěti kilometrů laserem naváděnou bombu a zasáhli cíl o velikosti automatu na Coca-Colu. To jsou fakta. Nechtějte, abych se vyjadřoval k soudům politiků.

Jak vlastně vypadá akce takového leteckého svazu, který se podobá vzdušné pevnosti?
Než vzlétne, zpracuje obrovské množství špionážních informací o protivníkovi. Terén, nad nímž má operovat, se - v přeneseném slova smyslu - doslova přeorá, aby velitelé úderu přesně věděli, co je čeká. Sestavují se seznamy cílů: ty, které musí být zničeny rychle jako první, druhé a třetí. Současně vznikají seznamy objektů, jimž se bomby a rakety musí naopak vyhnout. Jde o nemocnice, mešity, kostely, cenné kulturní památky anebo bunkry, v nichž se mohou skrývat civilisté. Nemá například smysl rozsekat na cucky celou rafinerii, která je pro zemi velmi důležitá, ale jen její důležitou část, aby se Kaddáfího tankům přiškrtily na potřebnou dobu pohonné hmoty.

Zapnout rušičku a rychle pryč

Když má zaměřený pilot nad územím protivníka štěstí, uslyší včas "ječení" ve sluchátkách a uvidí též varovný signál na palubní desce.

"Na rozhodnutí, jak reagovat, má setiny sekundy. Je to nepříjemné: víte, že jste protivníka neobelstil, že vás naopak dostal on," popisuje Vachek.

Pilot v podobné situaci zapíná rušičku, vypouští klamné cíle a snaží se rychle zmizet. Vachek sám měl při nácvicích s raketami, které má Kaddáfího armáda, velké starosti.

Museli tedy Britové, Američané či Francouzi úder na Libyi plánovat týdny předem?
Jistě. Jen tak mohli vzápětí reagovat na verdikt Rady bezpečnosti, že je nutné vytvořit nad Libyí bezletovou zónu a ochránit před masakrem obyvatele.

Z čeho se tedy skládá takový útočný letecký svaz?
Jde o celý balík letounů, takže jen namátkou: první letí průzkumné stroje - často bezpilotní. Pak stíhačky, bombardéry, letouny AWACS, což jsou nejen průzkumná, ale také řídící stanoviště, dále vzdušné tankery... A vždy jsou přítomna letecká záchranná komanda. Ta pátrají po sestřelených pilotech.

Jsou tam i letouny radioelektronického boje, aby rušily zaměření protivníkových radarů. Například stíhačky chrání zase bombardéry či tankovací stroje před útokem ze vzduchu. Plánovači leteckých operací tomu přezdívají "orchestrace vzdušného úderu". Vše musí být sladěno - jako v orchestru.

Vojensky může silám NATO čelit asi jen Rusko nebo Čína. Proč tedy ono váhání Aliance, když může diktátora Kaddáfího snadno smést?
Jenomže to je právě ono: vojensky není takový problém někoho porazit. NATO a především USA disponují obrovskou silou. Mnohem obtížnější je určit, co bude následovat po vítězství. Stíhačky Aliance nad Libyí věčně být nemohou. Důležité také je, aby politici NATO věděli, co si představují pod vítězstvím: je vítězstvím likvidace Kaddáfího? Rozmašírování jeho tanků či dělostřelectva? Nebo snad slavnostní pochod centrem Tripolisu? Politici musí mít navíc jasno, komu takové vítězství chtějí v Libyi předat. Absence těchto druhých, třetích a čtvrtých kroků vedla k chaosu, který následoval po porážce jiného diktátora - iráckého Saddáma Husajna. Snad jsme se z toho poučili.

Lze válku vyhrát jen leteckými údery?
Můžete protivníka donutit, aby přehodnotil taktiku, anebo ho i zcela ochromit. Bombardováním jeho velitelských center, skladů pohonných hmot, náhradních dílů, opraváren bojové techniky či důležitých dopravních uzlů. Vybombardovat můžete i jeho generální štáb... To vše při vzdušné nadvládě poměrně snadno můžete. Znovu ale připomínám - vždy musíte vědět, co tím chcete dosáhnout. Zatím víme "jen" to, že letectvo má zabránit zmasakrování obyvatelstva. Těžko říct, zda to stačí.

Mělo by se Česko aktivně zapojit do spojenecké akce v Libyi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 19713
ANO 13791
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz