Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze Džbánu do lesoparku Pohádka

  17:15aktualizováno  17:15
Praha - Zatímco minulý týden jsme v této rubrice nabídli prolézání jeskyní v Českém krasu, tentokrát pro změnu neopustíme pomyslné hranice velkoměsta, i když místa, do nichž se vydáme, si s romantikou vápencových slují v ničem nezadají. A protože se neúprosně blíží prázdniny, nabídneme při dnešní trase, kterou je možné bez problémů ujet i na kole, také možnost návštěvy největší přírodní nádrže šesté městské části a také ještě jedné méně známé plovárny. Protože na nějaké velké koupání to však zrovna nevypadá, budeme muset si ho asi nechat na jindy.

Na konečné stanice metra A Dejvická přestoupíme na tramvaj číslo 26 a pojedeme na konečnou stanici Divoká Šárka do Dolní Liboce. Seběhneme do údolí, a to buď po asfaltové silničce nebo zkratkou po schodech kudy vede červená značka. Obejdeme část přehradní nádrže Džbán a za chvíli staneme před vchodem na koupaliště. Jde o jednu z největších vodních ploch na území Prahy.

Část osmnáctihektarového areálu je určena pro vodomily, kteří zde naleznou travnaté a písčité pláže, převlékárnu, půjčovnu loděk, bufet, restauraci, hřiště na nohejbal a volejbal, i řadu dětských zařízení. Dospělý zaplatí za vstup třicet korun, děti do patnácti let polovinu. Ty děti, které ještě nedorostly do výšky sto dvaceti centimetrů, mají vstup volný.

SPOJENÍ: Tam - metro A Dejvická, potom tramvají číslo 2 do Divoké Šárky. Zpět - z Nebušic bus číslo 161 nebo 254 k metru A Dejvická.
KILOMETRY: Divoká Šárka 0, Džbán 0,5, Purkrabská vyhlídka 3, Pohádka 0,5, Nebušice 1, celkem 5 km, delší varianta po žluté značce celkem 8 km.
MAPA: Okolí Prahy-západ (edice KČT číslo 36, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: stánek na konečné stanici Divoká Šárka, bufety na koupalištích Džbán a Divoká Šárka, restaurace Dívčí skok, Nebušice - hostinec.

Protože počasí letos v polovině června není zrovna příznivé ke koupání, budeme pokračovat dál. Před časem mnozí výletníci, kteří dobře znali Šárku, občas neodolali a nahlédli nedaleko altánku na žlutě značené stezce vedoucí takzvaným velkým obloukem do Nebušic, do lákavé chodby směřující kamsi do podzemí. Odvážnější se s baterkou vydávali dál. Nyní je vchod do šáreckého podzemí definitivně uzavřen. Co se pod betonovým blokem vlastně skrývá?

Po roce 1943 budovali Němci na celém území Evropy podzemní prostory, které měly sloužit k nejrůznějším účelům, a zejména skýtat možnost ochrany před bombardováním spojeneckých letadel. Podzemní objekt v Šáreckém údolí byl budován jako týlové zabezpečení polního letiště. Tvarově byl shodný s obdobnými stavbami na území Prahy i jinde - chodby mají tvary čtverců a obdélníků. Hlavní dvě rovnoběžné chodby jsou v Šárce propojeny další čtveřicí chodeb vysokých i širokých více než dva metry. V jedné z nich byla vyhloubena kruhová studna. Celková délka chodeb měří čtyři sta metrů. Objekt nebyl nikdy dokončen, nebyly ani upevněny technické rozvody ve stěnách. Vstupní portál má za betonovým osazením protivýbuchovou stěnu.

Lépe než v ponurém podzemí je nepochybně venku na vzduchu. Vytrvalejší chodci mohou pokračovat po žluté značce kolem pomníčku bývalého sokolského činovníka Vaníčka zmíněným okruhem do Nebušic, ostatní se vydají ze Džbánu po červené značce hluboko dolů do soutěsky, kterou protéká zurčící Šárecký potok.

Na začátku kaňonu ční po obou stranách mohutné skály - Šestákova a Kozákova. Obě jsou natolik významnými archeologickými lokalitami, že byly před několika lety vyhlášeny jako národní kulturní památka. K těmto místům Divoké Šárky se také vztahuje známá pověst o dívce Šárce z družiny kněžny Libuše a rovněž pověst o dívčí válce.

Po pravé straně mineme usedlost Želivku, nalevo se objeví Čertův mlýn. K odpočinku, případně k úkrytu při dešti, zvou během další cesty altánky a lavičky. Okolní bizarní skalní útvary mají roztodivné názvy, například Dívčí skok, Žabák, Červená jehla nebo Čertova nohavice. K vyhlídkám z některých vrcholků vede jiná červená značka, která od Džbánu směřuje na Jenerálku.

Po zvolené trase zanedlouho dojdeme k zahradní restauraci Dívčí skok, která je otevřena celoročně, o víkendu již dopoledne. Zároveň se ocitneme u dalšího zdroje vodních radovánek - koupaliště v Divoké Šárce. Bývá tam méně lidí než na Džbánu, areál je dobře udržovaný a oblíbený zejména těmi návštěvníky, kterým nevadí, že je vzdálen několik desítek minut od konečné stanice tramvají.

Koupaliště, ukryté pod skalami, je pověstné svou studenou vodou. Vstupné činí rovněž třicet korun, děti do deseti let zaplatí deset korun. K využití jsou dva pětadvacetimetrové bazény, pro děti brouzdaliště a skluzavka. Sportovcům nabízí plovárna stolní tenis, volejbal, nohejbal, případně kuželky nebo šipky.

Červeně značená stezka stoupá od koupaliště vzhůru a traverzuje svah naproti skalám. Na horním rozcestí u křížku se spojí se žlutou značkou a směřuje k rovince v lesoparku. Pěkný rozhled je z Purkrabské vyhlídky, kam vede krátká značená odbočka. Potom už nás cesta zavede podél lesíka do rozlehlého odpočinkového a sportovního areálu Pohádka, kde je možné si zaběhat, vyzkoušet odvahu, zručnost a sílu na dřevěném sportovním náčiní. Kvalita ovzduší v této pražské lokalitě je daleko vyšší než například v kotlině podél Vltavy. Takže lze s nadsázkou říci, že i v hlavním městě je možné jít na horský vzduch.

Červená značka nás v závěru výletu doprovodí z kopečka mezi nebušickými vilkami k zastávce městských autobusů číslo 161 a 254, které jezdí o víkendu zhruba po dvaceti až třiceti minutách a dopraví nás ke konečné stanici metra Dejvická.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME: Od Horymíra k pravěkému hradišti

Koupaliště Džbán je na letní sezónu připravené, chybí zatím jediné - příznivé počasí. (15. 6. 2001)

Usedlost Čertův mlýn se nachází poblíž Dívčího skoku. (15. 6. 2001)

Jeden z útesů Divoké Šárky při pohledu od Šáreckého potoka. (15. 6. 2001)

Plovárna v Divoké Šárce rovněž zatím zeje prázdnotou. (15. 6. 2001)

Hostinec Dívčí skok nabízí venkovní posezení. (15. 6. 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz