Telecký (na snímku) je zastáncem bývalého vedení fakulty v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem a proděkanem Milanem Kindlem.

Telecký (na snímku) je zastáncem bývalého vedení fakulty v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem a proděkanem Milanem Kindlem. | foto: ČTK

Ze dvou učitelů v Plzni jsou odboroví předáci. Vyhýbají se tak vyhazovu

  • 170
O učitelské místo na plzeňských právech nechce přijít předseda akademického senátu Daniel Telecký. A jako vystudovaný právník našel i fintu, jak se nucenému odchodu vyhnout. Založil na fakultě odborovou organizaci a postavil se do čela. Podle zákoníku práce jsou odboroví předáci chráněni před výpovědí. To samé udělal i učitel z katedry mezinárodního práva Oto Kunz.

Právnická fakulta v Plzni rozeslala v polovině února desítky výpovědí. Školu má opustit celkem jednačtyřicet lidí. - viz Plzeňská práva začala s reformou

Děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil začal mimo jiné rozdávat výpovědi i lidem, kteří jsou spjati s minulým vedením. Do této skupiny patří i šéf akademického senátu Daniel Telecký. Ten ale fakultu opustit nechce, a proto si založil odborovou organizaci. Další odborovou organizaci si založil učitel z katedry mezinárodního práva Oto Kunz. I ten stojí na straně bývalého vedení.

"Ačkoliv už na univerzitě odborová organizace existuje, pan Kunz a pan Telecký nám teď dali na vědomí, že založili dvě nové odborové organizace a stojí v jejich čele," řekl on-line deníku Týden.cz děkan Pospíšil. Zákoník práce více odborů v jedné organizaci nezakazuje.

"Vyložili si zákoník práce tak, jak zákonodárce nepředpokládal. Tato situace komplikuje ukončení jejich pracovního poměru, na němž jsme se s nimi snažili dohodnout," popisuje Pospíšil.

Telecký ale tvrdí, že už dříve Pospíšilovi nabídl, že chce na právech učit a klidně i zadarmo. "Nebylo to akceptováno," řekl MF DNES Telecký. "K 1. únoru jsem dostal nabídku na rozvázání pracovního poměru dohodou, ale neakceptoval jsem ji," dodal.

Vyjádřil se i ke své nově funkci na fakultě: "Můžu být odborovým předákem i na základě dobrovolnosti a nemusím pobírat žádný plat, nedělám to kvůli penězům. Ani moje setrvání ve škole, o které stojím a chci zde učit, nemá důvody finanční," uvedl Telecký.

Pospíšil: Čekal jsem sebereflexi, zvláště u pana Teleckého

Pospíšil naopak říká, že neměl šanci se s šéfem akademického senátu sejít a pracovní poměr s ním ukončit. Telecký byl totiž dlouhodobě nemocný, a když se uzdravil, stal se z něho odborový předák. Nyní na fakultě analyzují, zda existuje možnost, jak patovou situaci vyřešit.

"Já doufám, že to budeme vědět co nejdříve. Otázkou je, jestli české právo vůbec umožňuje se z toho nějak dostat. Samozřejmě se musíme pokusit najít nějaké řešení, protože chceme školu očistit. Je to věc, která mě mrzí, to nebudu zapírat. Čekal jsem jistou formu sebereflexe, zvláště u pana Teleckého," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Telecký je zastáncem bývalého vedení fakulty v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem a proděkanem Milanem Kindlem. Tedy hlavních aktérů celé aféry na právech v Plzni. Spojováním s bývalými šéfy školy se Telecký netají a opakuje, že si bývalého děkana Milana Kindla nesmírně váží, protože to je významný právní odborník.

Telecký - absolvent doktorského studia na právech v Plzni - patří také na seznam podezřelých studentů. Podle studentské části senátu pochybil, protože vedl senát, který měl v popisu práce kontrolu vedení, což nedělal. Odvolat ho z čela senátu se ale studentům nepodařilo.

MF DNES také před časem upozornila, že Telecký "seděl" od srpna 1995 do června 1997 ve vazební věznici v Litoměřicích a poté v Ostrově nad Ohří kvůli podezření z daňových deliktů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video