Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravý rozum naverboval kandidáty, aniž o tom věděli

  10:02aktualizováno  10:02
Amatérismus nejhrubšího zrna připomíná výběr vhodných osobností na kandidátní listiny Strany zdravého rozumu do parlamentních voleb. Na listině se ocitli lidé, kteří o tom vůbec nevěděli.
Petr Hannig chtěl, aby lidi podpořili jeho stranu, tím se však zapsali na kandidátku.

Petr Hannig chtěl, aby lidi podpořili jeho stranu, tím se však zapsali na kandidátku. | foto: Archiv Petra Hanniga

Přejít na volební speciál

Výpovědi několika svědků potvrzují, že v podstatě jediným kritériem pro zapsání na kandidátku byla účast na koncertním vystoupení šéfa strany, hudebníka Petra Hanniga.

"Byli jsme v meziříčském klubu na jeho koncertu, po kterém skupinku posluchačů oslovil, zda nechtějí podpořit jeho stranu. Shodli jsme se, že ano, ale vůbec jsme netušili, že podepisujeme souhlas s kandidaturou," řekl jeden z kandidátů. Na listině skutečně figuruje dokonce devět lidí z Valašského Meziříčí.

Předvolební průzkumy straně hudebníka Petra Hanniga takřka žádné šance na zisk poslaneckých křesel nepřisuzují. "Jsme malá strana a z toho vyplynuly i problémy s kandidátkou ve Zlínském kraji. Byla opravdu bohužel sestavována divoce, to je pravda," potvrdil ve středu odpoledne hudebník.

O své kandidatuře muž nevěděl
Petr Hannig tvrdí, že podpisy všech kandidátů má. "Co je psáno, to je dáno. Jestli při pohledu na své jméno na kandidátce zírali, to už je jejich problém. Já jsem jim říkal: buďte tak hodní, pojďte za nás kandidovat, nebudete s tím mít žádný problém, jde o nevolitelná místa," poznamenal Petr Hannig.

Podle kandidátů však skutečně řada z nich netušila, že podepisují souhlas s kandidaturou.

"O tom, že jsem na kandidátní listině, jsem se dozvěděl až z telefonátu posluchačky. Ihned jsem požádal pana Hanniga o to, aby mne z listiny vyškrtnul," uvedl moderátor Richard Procházka, původně šestý na kandidátce Strany zdravého rozumu ve Zlínském kraji.

O vyřazení z kandidátky požádal Petra Hanniga oficiálně také daňový poradce Robert Šimčík z Uherského Hradiště. Obě jména však na volebních lístcích přesto zůstala. To Petr Hannig vysvětlil snahou nezatěžovat volebního zmocněnce své strany složitým vyřazováním z kandidátky.

Hannig: Lístky už byly vytištěny
"Jejich argumenty, proč na listině být nechtějí, chápu. Ihned jsme pana Procházku stáhli z kandidátky, která je zveřejněna na našich webových stránkách, nicméně lístky už byly vytištěny. Stažení jmen z listin by přineslo zbytečné komplikace, takže jsme se dohodli, že tam pouze formálně zůstanou," řekl Hannig.

Lídr kandidátky Strany zdravého rozumu ve Zlínském kraji Petr Hradil o nezvyklém výběru kandidátů nevěděl.

"Já jsem se pouze s panem Hannigem dohodl, že do voleb jako lídr půjdu, dělám pro úspěch maximum. Z podobných jobovek samozřejmě radost nemám a mít nemůžu. Sestavení listin však byla záležitost výhradně jeho," řekl Hradil.

Politologové se shodují, že problémy Strany zdravého rozumu rozhodně nebudou mít na průběh voleb žádný zásadní vliv.

"Jde spíše o úsměvnou záležitost, která dokresluje, jak se dělá politika v malých stranách," konstatoval politolog Petr Hajný.

Sám Petr Hannig připustil, že kauza souvisí s tím, že jeho strana dosud nemá žádnou organizační strukturu. "Jsme ve srovnání s velkými stranami ve velké nevýhodě. Kandidátní listiny se nám opravdu těžko zaplňují. Nic podobného se ale opakovat nebude, hlásí se nám řada příznivců, kteří jsou ochotni pro stranu pracovat," uzavřel.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz