Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotnictví v roce 2015: Zmizí další poplatky i nákupy pojištěnců

  19:50aktualizováno  19:50
Mezi nejočekávanější změny ve zdravotnictví v roce 2015 patří konec třicetikorunových poplatků nebo snížení DPH na léky. Příští rok by se také mělo v Česku začít pěstovat léčebné konopí. Ministerstvo zároveň slibuje, že pojišťovnám zakáže kritizované nákupy pojištěnců.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Za strategické považuji dvě klíčové změny,“ uvedl ještě před Vánocemi k budoucím plánům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. 

„První je změna postgraduálního vzdělávání lékařů, což je záležitost, která trápí celou lékařskou obec a zvláště nemocnice. Systém je rozbit do několika desítek oborů, které znemožňují přechody mezi obory a požadavky na lékaře jsou naprosto nerealistické,“ domnívá se Němeček.

Právě kvůli složitostem kolem atestací lékaři často z Česka odcházejí do zahraničí. Hrozí proto, že jich nemusí být v budoucnu dostatek (více čtěte zde).

„Druhou záležitostí je zákon o veřejných neziskových nemocnicích, který přinese českým nemocnicím moderní právní formu, podle níž se budou moci efektivně řídit, na druhou stranu jejich kroky budou transparentní,“ dodal Němeček.

1Konec regulačních poplatků

Od 1. ledna zmizí třicetikorunový poplatek u lékaře a za recept. Naopak zůstává poplatek ve výši 90 korun za pohotovost. V nemocnicích se už neplatí stokoruna od ledna 2014. Ministerstvo slíbilo, že jako kompenzaci navýší úhrady o 4,2 miliardy (více čtěte zde).

2Snížení DPH na léky, knihy nebo dětskou výživu

Veterinární léčiva i léky pro pacienty budou od 1. ledna přeřazeny do druhé snížené sazby. Stát tak místo 15 procent bude vybírat 10 procent. Změna by měla zcela jistě přinést úsporu u léků úplně či zčásti hrazených pojišťovnou. Jak to bude s volně dostupnými léky, bude záležet na výrobcích, ale i distributorech a lékárnách. Je možné, že volně prodejné léky nezlevní, nebo zlevní jen nepatrně. Například jeden z výrobců dětské výživy, které se rovněž změna týká, už avizoval, že s ohledem na změnu DPH zdražuje (více čtěte zde).

3Změny v lázních

Z kraje příštího roku se zčásti uvolní pravidla pro lázně. Pacienti do nich budou moci jezdit po závažné operaci či s těžkou chronickou nemocí opět na čtyři týdny místo tří, a to plně hrazených ze zdravotního pojištění. Děti by měly pobývat v lázních vždy alespoň čtyři týdny. Pobyt, i opakovaný, by se pacientům prodloužil jen na základě posouzení zdravotního stavu (o schvalování novely čtěte více zde).

Novela má uvolnit sevření, do kterého se lázně dostaly za Leoše Hegera. Ten zkrátil pojišťovnami hrazený pobyt z 28 na 21 dnů. Poslanci uvolnění pravidel schválili těsně před Vánocemi poté, co jim novelu vrátil Senát.

4Protikuřácká novela

Příští rok budou mít politici opět možnost zpřísnit pravidla pro kouření. Ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že v lednu předloží do vlády novelu, která zcela zakáže kouření ve vnitřních prostorách jídelen, restaurací a hospod. Zákaz by se nevztahoval na elektronické cigarety. Postihoval by však třeba vodní dýmky v čajovnách.

5Zpřísnění pravidel pro zdravotní pojišťovny

Ministerstvo v prvním čtvrtletí předloží novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by měla pojišťovnám snížit povinný příděl do rezervního fondu, uložit povinnost zveřejňovat smlouvy o úhradách péče a zakázat nábory pojištěnců za pomocí firem (o plánech ministra Němečka čtěte zde).

6Jiná pravidla pro užívání konopí

Příští rok znamená zkoušku pro české pěstování léčebného konopí. A také se ukáže, zda tato doplňková léčba bolesti či křečí, plně hrazená pacienty, může zlevnit. Nyní v lékárně stojí gram konopí zhruba 280 korun, vítěz tendru pro českého pěstitele ale nabídl státu cenu 78,20 za gram i s DPH (více o výsledku tendru čtěte zde).

Tendr ještě není zcela u konce, jeho výsledky mohou napadnou zbylí dva účastníci. Navíc nabídnutá cena platí jen 120 dnů od skončení lhůty pro podávání nabídek, pak ji může firma změnit. Pokud budou výsledky tendru potvrzeny, vítěz tendru musí první dodávku konopí dodat státu do sedmi měsíců. Stát poptával celkem 40 kilogramů sušených částí rostliny v nejméně třech sklizních.

Ministerstvo na rok 2015 připravuje také novou vyhlášku, která navýší současný limit 30 gramů na 180 gramů za měsíc (více o plánovaných změnách čtěte zde).

7Kmenové buňky

Ministerstvo v prosinci oznámilo, že se v roce 2015 opět pokusí do seznamu hrazených výkonů prosadit léčbu syndromu diabetické nohy kmenovými buňkami. Už jednou ji z něj stáhlo. Nyní chce, aby úhrada začala v roce 2016 (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Najdete na iDNES.cz