Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Lež o zdravotnických poplatcích a druhém pilíři

  14:01aktualizováno  14:01
Lidé musí vidět čísla, protože žádné bezplatné zdravotnictví neexistuje, píše ve svém komentáři ekonom Tomáš Munzi. Hovořit o bezplatném zdravotnictví je podle něj populismus a nejzákeřnější možná asociální lež. Stejně jako je lží státní důchodové pojištění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čerstvé spory o existenci poplatků ve zdravotnictví a alespoň částečně zásluhového takzvaného druhého pilíře důchodového systému jsou opravdu kritickým a až osudovým bodem pro pochopení hlavních problémů naší země. Je téměř skandální, že v Česku stále mnoho lidí, a dokonce i ústavních soudců slyší na směšný a destruktivní populismus. Tady končí legrace, jelikož jde o budoucnost a zdraví nás všech. Proč?

Protože žádné bezplatné zdravotnictví fakticky nikdy neexistovalo, je to ta nejzákeřnější možná asociální lež. V komunistických dobách "sanopzového bezplatného" zdravotnictví znamenala po šedesátém roce věku jakákoliv vážná diagnóza pro většinu "nevyvolených" ortel blízké smrti.

Jen pro vyvolené byly určeny takzvané sanopzy - zdravotnická zařízení pro prominenty komunistického režimu.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Břetislav Rychlík: Putin, učenlivý "Stálinův" žák
  • Miroslav Korecký: ČSSD jiná a lepší
  • Petr Bystroň: Konec nadvlády Angely Merkelové
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Spoluúčast vede k efektivitě

V mnoha rozvojových zemích je bohužel dodnes přímá úměra mezi počtem slov "zadarmo a sociální rovnost" v ústavě a vysokou mírou korupce, klientelismem i nízkým věkem dožití. Ve formálně deklarovaném "bezplatném zdravotnictví" jsou totiž nadstandardy a nejúčinnější léčba poskytovány netransparentně prostřednictvím "obálkových bypassů". Výsledkem je méně efektivní systém s mnoha duplicitami a rovnost v přístupu k péči jen mezi rovnějšími.

Lidé tak nejsou motivováni ke zdravému životnímu stylu a k prevenci. Pojišťovny fungují do velké míry jako pasivní propláceči faktur a nikdo nemá zájem o elektronizaci a zprůhlednění finančních toků.

Zdravotní pojištění by však mělo být z povahy věci proti zákeřným onemocněním a běžná léčba by měla být s vysokou spoluúčastí, která bude u těch, kdo na ni nemají, solidárně proplacena. Lidé musí vidět čísla, kolik se platí poskytovatelům, a jakákoliv spoluúčast či poplatek v nemocnici v konečném důsledku posilují efektivitu systému a sebevědomí pacienta. Jen díky tomu se pak může dávat více zdrojů na nejmodernější léčbu a prevenci.

Lidé závislí na státu

Státní důchodové pojištění je též jedna velká lež. Stáří není žádná nahodilá pojistná událost. Průběžný důchodový systém bismarckovského typu má hluboké militaristické kořeny a měl zajistit závislost lidí na státu. V době stého výročí začátku první světové války je však nutné zdůraznit, že právě díky tomuto nárůstu nacionalismu, sociálního populismu a moci státu se miliony lidí dočkaly leda tak hrůz zákopové války, která navždy zpochybnila morální nadřazenost západní civilizace.

Dodneška je státní sociální a důchodová politika nástrojem voličské "korupce" sociálně populistických stran, která má drastické dopady na celoživotní motivace lidí. Výsledkem je rozpad mezigenerační solidarity, úpadek rodiny jako instituce a zvýšená sociální závislost lidí na státu od kolébky ke hrobu. Pro dnešní sociálně populistické politiky je zásadní, aby lidé měli strach z reforem, jelikož jejich největším nepřítelem je odpovědný a nezávislý člověk.

I nízká poplatková spoluúčast a druhý důchodový pilíř, v míře alespoň se přibližující zemím na západ od nás, posilující efektivitu a zásluhovost, jsou alespoň malým krůčkem dopředu. Jsou berlemi, které podpírají těžce pochroumaný důchodový a zdravotnický systém. Jejich definitivní odebrání nemůže skončit jinak než zmrzačením. Špatně srostlé kosti pak už lze jen znovu zlámat.

Nejvíce postižení jsou přitom paradoxně v konečném důsledku ti, kterým je sociální a zdravotní populismus určen. Zdánlivá státní sociální ochrana před "nejistotou" v důchodu a větší zdravotní odpovědností je tou nejjistější cestou k pasivnímu stáří na státní sociální almužně a méně kvalitní péči na sklonku života. Děti pak často přeberou vzorce chování svých rodičů a vytvářejí se tak stále dokola nové generace sociálně závislých, kteří ze strachu před "nejistotou" budou volit ty, již si na sociálním populismu budují politický a následně ekonomický kapitál v dobře placených funkcích.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...

Vondráček povede Sněmovnu. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Novým šéfem Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO. Ve volbě ho podpořili i komunisté, SPD a Piráti. „Půjdu...

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....Najdete na iDNES.cz