Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotníci stupňují tlak na Hegera, vyhrožují silou desetitisíců lidí

  12:16aktualizováno  16:57
Zdravotnické odbory sepsaly scénář protestů. Spustí je za dva týdny, pokud nedostanou přidáno, jak si vydobyly v rámci akce Děkujeme, odcházíme. Jestliže ministerstvo sliby nesplní, budou žádat odstoupení celé vlády. Odboráři také oznámili, že zakládají krizový štáb.

"Pokud pan ministr do 5. listopadu 2011 nedá jasné garance splnění jarního memoranda, máme od členů naší organizace mandát k jakékoli protestní akci," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Žitníková iDNES.cz řekla, že scénář protestů už existuje. Zatím se nechystá obdoba akce Děkujeme, odcházíme, v rámci níž loni podalo 3 800 nemocničních lékařů hromadnou výpověď. "Jsem zastánkyní rčení 'dvakrát do stejné řeky nevstoupíš'. Na začátku protestu k výpovědím nedojde," dodala.

"Nechystáme zatím žádnou masovou akci, která by narušila kontinuitu zdravotní péče. Zároveň ale slibujeme, že protesty budou viditelné," uvedl šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. Detaily tají. "Nechceme harašit zbraněmi dopředu. Vypadalo by to, že ministrovi nevěříme, že chce jednat," řekl Engel.

Pokud politici neustoupí, vyzvou odbory vládu k odchodu

Situaci by mohla změnit jen neústupnost politiků. Odbory počítají s tím, že případný protest bude gradovat. "Když to bude nutné, opřeme se o novou kampaň, za kterou bude stát daleko větší síla, než jaká podpořila Děkujeme, odcházíme," míní šéf lékařského klubu Martin Engel. Tehdy protestovali jen nemocniční lékaři, teď by se k nim přidaly prý i zdravotní sestry a další personál.

Odbory mohou zajít ještě dál. Zvažují oslovení europarlamentu a dalších institucí EU nebo výzvu k odstoupení politiků. "Pokud Česká republika nesplní závazky, ministr zdravotnictví i vláda se pro nás stanou nelegitimními a budeme žádat jejich odstoupení," slíbila Žitníková.

Odbory už založily krizový štáb. Zástupce v něm mají Lékařský odborový klub, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků. Krizový tým nazvaly Zdravotnická trojka neboli Z3. "Máme sílu 48 tisíc hlasů. Je to více než polovina zaměstnanců ve zhruba 180 českých nemocnicích," dodal za odbory Jiří Hrabovský.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger reagoval na stupňující se tlak ze strany odborů v pondělí odpoledne. "Nikde v memorandu není psáno, že platy mají být navýšeny od 1. ledna 2012. Stejně tak odbory zamlčují, že jejich navýšení je podmíněno zvyšováním efektivity systému," řekl. Dodal, že přesto věří, že platy budou příští rok zvyšovány všem pracovníkům ve zdravotnictví.

Ministr také uvedl, že jen za letošní rok stoupl průměrný plat lékaře bez přidání přesčasových hodin z 50 tisíc na 60 tisíc korun měsíčně. "Jsou to předběžná čísla, která ukazují jasně, že došlo ke zvýšení platu lékaře o 20 procent. A to v době, kdy krize ve zdravotnictví i celém českém hospodářství se prohlubuje. Očekávali bychom proto spíše pochvalu než stupňování výhrůžek," dodal ministr.

Spor je o vyšší platy

Platy mají od ledna 2012 stoupnout lékařům i zdravotním sestrám o 10 procent. Jejich navýšení jim zaručilo memorandum, podepsané v letos v únoru při ukončení kampaně Děkujeme, odcházíme. Odbory daly ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi v pátek čtrnáctidenní lhůtu. Ta vyprší v pátek 4. listopadu o půlnoci (více o odpočítávání lhůty čtěte tady).

Ministerstvo od začátku protestů tvrdí, že další peníze do systému zdravotnictví nepřitečou. Na platy se musí najít peníze úsporami ve zdravotních pojišťovnách a nemocnicích. Heger na začátku října ale mluvil o tom, že ne všechny nemocnice si budou moci dovolit zdravotníkům plošně přidat, protože by zbankrotovaly. (O komplikacích s navyšováním mezd čtěte více tady.)

V polovině října Heger začal situaci uklidňovat. Oznámil, že tok peněz zkoriguje novou úhradovou vyhláškou. Ta má vyjít do konce letošního roku a má úhradu za péči ze zdravotního pojištění přerozdělit tak, aby zařízení dostala více peněz. Zejména v medicínských oborech, které nejvíce zatíží zvyšování daně z přidané hodnoty. Na nemocnicích pak bude záležet, zda z peněz dokážou zvednout i platy lékařů a sester. (Více o plánech ministerstva s úhradovou vyhláškou čtěte tady.)

"Memorandum jsem podepsali dříve, než bylo jasné zvyšování DPH," upozornil v pondělí Heger s tím, že systém se dostává do lepší kondice. V předchozích dvou letech dosáhl schodku 10 miliard, letos jsou jeho odhady poloviční.

Ministr zdravotnictví už avizoval, že vyhláška přinese přinejmenším stejný balík peněz, jaký mají nemocnice pro letošní rok. "Pokud bude úhradová vyhláška ve výši sta procent roku 2010, musí být panu ministru jasné, že nejsou záruky pro dodržení memoranda," varovala Žitníková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz