Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotníci mají stávkovou pohotovost

  16:56aktualizováno  16:56
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost. Přidal se tak ke kolegům ze školství. Ti už ve čtvrtek reagovali stávkovou pohotovostí na pondělní rozhodnutí vlády odložit slíbené zvýšení mezd státních zaměstnanců z ledna na duben. Pohotovost je podle předsedy zdravotnických odborů Jiřího Schlangera spíše cestou k tomu, aby si státní zaměstnanci uvědomili, jak se vládní rozhodnutí projeví v příštím roce na jejich mzdě.

"Vědomi si toho, že je to spor mezi námi a vládou, nikoli mezi námi a společností, tak nechceme přistupovat k formám protestu, které by nějakým způsobem braly jako rukojmí naše klienty a pacienty," uvedl Schlanger.

Ministerstvo zdravotnictví podle svého mluvčího Oty Černého považuje vyhlášenou stávkovou pohotovost za předčasný krok. Podle něho by i v příštím roce měly příjmy zdravotníků vzrůst o 14 až 20 procent.

Na vyhlašování pohotovosti je vzhledem k projednávání státního rozpočtu příliš brzo i podle předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) Milana Kubka. "Zdá se, že není kvůli jednáním o rozpočtu technicky možné, aby vláda stihla k prvnímu lednu zvýšit mzdy pracovníkům ve státní sféře," řekl Kubek. O termínu zvýšení platů se podle něj bude jednat, duben je však nejzazší hranicí.

Kubek o růstu platů jednal s ministrem zdravotnictví Bohumilem Fišerem a zástupcem ministerstva práce a sociálních věcí. Připomněl, že zdravotníci vládě slíbili, že letos nebudou stávkovat, pokud dostanou přidáno víc než ostatní státní zaměstnanci. "Slib vláda splnila. Zatímco celostátně průměrná mzda stoupla o 9,3 procenta, platy lékařů se zvýšily o sedmnáct procent a zdravotním sestrám o devatenáct procent," uvedl Kubek.

Školy stávkovaly před čtyřmi lety. Na začátku roku 1997 zahájily školské odbory řetězovou stávku. Každé úterý a čtvrtek stávkovaly školy v několika okresech. Koncem února byla stávka přerušena. Jednání odborářů s tehdejším ministrem školství Ivanem Pilipem ztroskotalo zejména na návrhu ministra zvýšit mzdy za současného navýšení úvazků učitelů o jednu až dvě hodiny týdně.

Školské odbory se zlobí na vládu
Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost ve čtvrtek. Oznámil ji předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jaroslav Rössler. Zatímco v roce 1997 odbory vyhlásily celoplošnou stávku, nyní o ní podle Rösslera neuvažují. Daleko účinnější by podle něj mohl být například bojkot maturit, neuzavření klasifikace či okupační stávka škol.

"Měsíc červen se nám jeví jako nejvýhodnější z tohoto pohledu dosáhnout svých záměrů," dodal Rössler.

Připomněl cíl vlády, že platy pedagogických pracovníků budou v roce 2002 o 30 procent vyšší než průměrná měsíční mzda v celé republice.

Koncem srpna byla podle Českého statistického úřadu průměrná měsíční mzda 14 740 korun. Pedagogové však podle Rösslera brali v prvním pololetí 2001 v průměru hrubou mzdu 14 471 korun.

Posunem zvýšení mezd státních zaměstnanců vláda ušetří 1,5 miliardy korun. Úsporami v rozpočtu se snaží vyhovět doporučením poslanců a zajistit přijetí rozpočtu ve sněmovně. Odboráři ale kabinet viní z nekorektnosti, neboť je o záměru předem neinformovala.

Ostatní odboráři pedagogy podpoří
Protesty svých svazů proti rozhodnutí vlády o odkladu zvýšení mezd podpoří i Asociace samostatných odborů. "Asociace kabinet vyzvala ke svolání mimořádného zasedání Rady hospodářské a sociální dohody, které by se situací zabývalo," sdělil předseda asociace Bohumír Dufek. "Postup vlády je o to zarážející, že o novém návrhu rozpočtu neinformovala sociální partnery."

Připomněl, že podobná důležitá rozhodnutí má kabinet konzultovat v tripartitě s odboráři a zástupci zaměstnavatelů.

Asociace samostatných odborů vznikla v roce 1995 a je druhou největší odborovou centrálou v Česku. Sdružuje přes 200 tisíc odborářů, kteří pracují především v zemědělství, potravinářském průmyslu a na železnici.

Pondělní rozhodnutí vlády pobouřilo i odboráře sdružené v Českomoravské konfederaci odborových svazů. Její předseda Richard Falbr kabinet ve středu varoval před ráznou odpovědí odborů. Postup vlády je podle něj věrolomný.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz